Ніхто достеменно не знає, скільки росіян виїхало з країни після початку повномасштабної війни Росії проти України. Одні демографи називають кількість у 100-200 тис. осіб, інші — до мільйона. Ті, хто залишився в РФ, тим часом шукають обхідних шляхів, щоб вивести свої гроші з ізольованої санкціями країни та перетнути європейські кордони. Але все більше держав відмовляють у візах та навчанні росіянам, поки ті не доведуть, що вони проти розв’язаної Путіним війни в Україні, інформує UA.
В університетах Чехії навчаються близько 9 тис. російських студентів, але здобути дипломи зможуть не всі. Через численні антиросійські санкції абітурієнти просто не можуть оплатити навчання та проживання в гуртожитках: карти заблоковані, а банки, що їх видали, відключені від системи SWIFT. Так сталося і з російською студенткою Остравського університету. Вона не приїхала на сесію, пославшись на політичні причини. Чеський професор, який мав приймати іспит, запропонував росіянці спосіб вирішення проблеми. Кардинальний, але дієвий.
“Розв’язання вашої проблеми передбачає початок політичного перевороту у вашій країні, повалення Путіна і негайне припинення агресії проти України… Громадянам Росії доведеться пережити певний дискомфорт. Наведіть порядок у вашій країні, навіть якщо це означає ризик провести якийсь час у в’язниці. Це ніщо порівняно з катастрофою, яку ви творите в Україні”, — відповів студентці професор Остравського університету Марек Еліаш.
Вона визнала таку відповідь дискримінацією і поскаржилася на викладача. Але адміністрація університету стала на бік професора.
Проблем додасться і в інших студентів з Росії, які здобувають освіту в Чехії. За рішенням Міністерства освіти країни росіянам, які навчаються на технічних спеціальностях, доведеться або змінити напрямок спеціальності, або їх відрахують із вишу. Вся справа у санкціях. Вони забороняють будь-яку “технічну допомогу країні-агресорці”. Тим же, хто не хоче кидати навчання, наприклад, на факультеті кібернетики чи аеронавтики університету Праги, запропонували письмово засудити війну, розв’язану їх батьківщиною проти України. Багато російських студентів своєю чергою побоюються, що листи можуть стати публічними й після повернення додому їх чи їхні сім’ї переслідуватимуть.
“Наскільки я знаю, Чехія — єдина країна ЄС, де ці санкції безпосередньо зачіпають студентів. Досі нам неофіційно говорили, що цього не станеться. Проте зрозуміло, що щодо “небезпечних студентів” обов’язково будуть запроваджені деякі обмеження… У самій Росії максимальне покарання може становити до п’яти років позбавлення волі”, — зазначив політолог, експерт із Центральної та Східної Європи Іван Преображенський в інтерв’ю Deutsche Welle.
Російських абітурієнтів, які планували вступати до чеських вишів, вочевидь, чекає розчарування. Країна припинила видачу віз через агресивну політику Росії. Про гранти на навчання росіянам також доведеться забути. Тепер їхні місця займуть молоді українці, яких російське вторгнення позбавило можливості навчатися вдома.
У Європі росіян відмовляються обслуговувати у ресторанах. У бутіках їм не продають товари класу люкс. Не приймають їхні банківські картки та виселяють із готелів. Емігранти з Росії називають це русофобією, а жителі цивілізованих країн — справедливою реакцією на агресивну політику. Проблеми чатують на росіян і на ринку нерухомості. Незважаючи на те, що через позицію Кіпру відповідне обмеження з 6-го пакету санкцій ЄС викреслили, ринок сам бойкотує вихідців із РФ. Адвокати відмовляються допомагати громадянам Росії продавати майно, а потенційні покупці не хочуть мати нічого спільного із росіянами.
“Певно була низка угод, які не пройшли, дві з яких перевищують 40 млн фунтів стерлінгів. В обох випадках покупцям порадили не діяти тільки тому, що продавець був росіянином”, — прокоментував Reuters генеральний директор The London Broker Чарлі Уілліс.
Отримати шенгенську візу росіянам також буде непросто. Влада Польщі заявила, що всі заявки тепер розглядатимуть з особливою ретельністю. А Болгарія, Іспанія, Чехія, Данія, Нідерланди, Велика Британія та Латвія перестали видавати росіянам довгострокові візи.
Літній відпочинок деякі громадяни РФ тепер планують провести в Сирії — країні, яка за версією Міжнародної компанії International SOS входить до п’ятірки найнебезпечніших для подорожей держав. Такий знак подяки за визнання Сирією так званих “Л/ДНР”.
Влада країни-агресорки своєю чергою вдає, що проблеми не існує, запевняючи громадян, що відмовляючи росіянам у можливості вчитися, працювати, подорожувати і жити за кордоном Захід робить гірше лише собі.
“Що стосується “залізної завіси”, то… Вона практично вже опускається. Нехай вони тільки поводяться обережно, щоб нічого собі не прищемити. Але цей процес запущено”, — у своїй манері прокоментував те, що відбувається, міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров.
І поки Росія загрожує європейським державам, вони роблять реальні кроки, щоб покарати всіх винних у повномасштабній війні в Україні: від військово-політичного керівництва країни, яке віддає злочинні накази, до звичайних росіян, з мовчазної згоди яких війська РФ вже п’ятий місяць бомблять і знищують ракетами українські міста та захоплюють території.
Читайте також:
У Києві заарештували активи компаній РФ та Білорусі на 8 млрд грн — прокуратура
На Балі стартував основний день зустрічі глав МЗС G-20: головні теми повістки