Унікальний літак отримає Україна від Швеції — розбір нового пакету допомоги (ВІДЕО)

ASC 890. Фото: saab.com

Швеція оголосила про передачу Україні найбільшого пакета військової допомоги. Стокгольм передасть Києву весь свій парк бронетранспортерів Pbv 302, ракети середньої дальності Jaktrobot Rb 99, артилерійські 155-міліметрові снаряди, транспорт для перевезення палива, термінали супутникового зв’язку. Крім того, в пакет загальною вартістю майже 1,5 млрд доларів увійде літак, повідомляє FREEДОМ.

“Пакет підтримки зосереджений переважно на трьох речах, яких Україна зараз потребує більше і про які попросила: підтримка протиповітряної оборони країни як у вигляді ракет, так і літака-радару. Але й артилерійські боєприпаси та бронемашини. Україна бореться не лише за власну свободу та безпеку, а й за нашу”, — написав прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон у Facebook.

Повітряні сили ЗСУ отримають борт радіолокаційної розвідки та управління ASC 890. По суті, це — радар, що літає, який може виявляти цілі, які не бачить звичайний літак. Він дозволяє ідентифікувати винищувачі, гелікоптери, крилаті ракети, безпілотники та цілі як на суші, так і на морі на відстані до 450 км. Літак може безперервно працювати до п’яти годин.

“Він розкриває можливості виявлення всіх небезпек, всіх загроз і дозволяє і ракети наводити, і літаки наводити на цілі, і здійснювати дуже велику кількість специфічних операцій. Це очі. Ми отримали мікроскоп. Якщо до цього нам допомагали наші партнери вирішувати купу проблем, то зараз ці функції можуть виконувати ці літаки”, — пояснив авіаційний експерт Костянтин Криволап.

Таких літаків Повітряні сили України раніше не мали. Навіть один ASC 890 надасть Силам оборони додаткові можливості для більш ефективного використання авіатехніки, зокрема багатоцільових винищувачів F-16.

“Умовно, за рогом стоїть F-16, а в цей час у якомусь просторі, так щоб високо і далеко, щоб бути недосяжним для засобів ППО або ракет, які можуть запускати з Су-35 росіяни, знаходиться цей літачок. Він каже: “Я бачу, знаю координати, де треба зробити атаку, удар”. F-16 вилітає з-за рогу, робить пуск ракет і йде назад, не ризикує нічим. Тобто це наведення на ціль”, — зазначив Криволап.

Загалом Збройні сили України отримають від західних союзників 85 літаків F-16. Перші винищувачі можуть надійти вже наступного місяця. Про це заявив міністр оборони України Рустем Умєров. Нідерланди, Данія та Норвегія заявили про майбутні постачання наприкінці літа 2023 року. 30 літаків до 2028-го надасть Бельгія, повідомила міністерка закордонних справ країни Хаджа Лабіб. Це зобов’язання зафіксовано у двосторонній угоді про співпрацю у сфері безпеки.

“Ми зафіксували в угоді кількість F-16, яку Україна отримає від Бельгії. Це 30 машин. Перші з них ми зможемо здобути вже цього року. Друге: цього року ми зафіксували рівень фінансової підтримки для нашої оборони від Бельгії майже мільярд євро. Ці гроші підуть безпосередньо на захист людей від російського терору”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Крім F-16, Київ розраховує отримати й винищувачі Gripen від Швеції. Але Стокгольм не поспішає із цим рішенням. За словами міністра оборони Швеції Пола Йонсона, його країна ставить на паузу плани щодо відправлення літаків на прохання інших членів авіакоаліції. Спочатку Україна має отримати F-16, забезпечити для них необхідну інфраструктуру: локації базування та обслуговування, захист, ввести борти в експлуатацію та почати їх використовувати на постійній основі. А потім Україна та Швеція зможуть повернутися до обговорення постачання літаків Gripen.

https://www.youtube.com/watch?v=eAKfpWIvxyY

Читайте також: Україна має право захищатись шляхом бойових дій, спрямованих на територію противника, — міністр оборони Швеції

Нагадаємо, уряд Швеції ухвалив рішення надати новий пакет військової допомоги Україні на суму 13,3 млрд шведських крон (близько 1,16 млрд євро). 

Прямий ефір