Унікальна операція: як медики врятували ногу українського воїна від ампутації (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Українському військовослужбовцю Збройних сил України (ЗСУ) Івану, який дістав важких поранень під час мінометного обстрілу в Запорізькій області, прикарпатські медики врятували ногу від ампутації. Унаслідок вибуху у воїна була повністю розбита стопа. Івано-франківські хірурги провели унікальну операцію за методом, який застосовують у США, інформує FREEДОМ

Лікар-комбустіолог Микола Пилипов оглянув прооперованого бійця, натиснувши на пересаджений “клапоть” на нозі, перевірив кровопостачання. 

“Клапоть життєздатний! Усе добре, пацієнт не температурить, почувається добре. Можна вважати, що операція пройшла успішно”, — каже лікар.

Український захисник Іван — мешканець Сумської області. На фронті чоловік отримав поранення, після — потрапив до Івано-Франківської обласної лікарні. 

Іван захищав Україну від російських загарбників на Запорізькому напрямку. Але наприкінці серпня, під час виконання бойового завдання, потрапив разом із побратимами під мінометний обстріл. Осколки розірвали праву ногу. 

“Побачив, що тече кров із ноги, дістав турнікет, перемотав ногу. Далі підбіг побратим, зняв берці й наклав ізраїльський бандаж. 40 хвилин чекали на евакуацію, побратим виніс на плечах”, — згадує чоловік.

Підсвідомо Іван готувався до найстрашнішого — ампутації. Рана бійця була глибокою та об’ємною, тож традиційним методом — просто зашити, лікарі не могли. 

“Тому, що є і оголені кістки, і розстрочені кістки. Така травма може призвести до ампутації, щоб цього не сталося, потрібно дефект тканин чимось закрити. Для нас очевидним одразу було, який метод закриття такої рани буде потрібен – пластика “вільним клаптем”, — пояснює лікар Пилипов. 

Це метод найскладніший у реконструктивній пластичній хірургії. В Івано-Франківській області його раніше жодного разу не практикували. 

“Раніше такого не робили, але в нас немає виходу. Бо люди, які роблять такі операції, — вони зараз перевантажені роботою. Війна висуває серйозні виклики, і ми намагаємося за такими викликами встигати, щоб допомогти пацієнтам. Зазвичай, що ми не робимо це без підготовки”, — каже Пилипов.

28-річний Микола Пилипов разом із колегами прооперував уже понад 100 військовослужбовців. І цього разу під його керівництвом дві операційні бригади працювали понад дев’ять годин. Клапоть шкіри, щоб закрити рану на нозі Івана, взяли в нього з-під руки. 

“Нам потрібно десь місяць часу, щоб ми були впевнені, що клапоть повністю прижився. Ми половину шляху, грубо кажучи, пройшли. Ризики смерті клаптя менші, але вони зберігаються”, — пояснює лікар.

У цій ситуації багато залежить і від самого пацієнта, каже лікар. Необхідно дотримуватися всіх післяопераційних рекомендацій. Наприклад, постраждалою ногою зараз не можна ворушити і перевертати її.  

“Якщо пацієнт забудеться, банально уві сні повернеться і переверне ногу на клапоть — притисне його на кілька годин, — клапоть почне відмирати. Дуже важливо ні сідати, ні опускати ногу”, — зазначає Пилипов.

Іван чітко дотримується всіх рекомендацій лікарів. Каже, що намагається сам стежити, як приживається пересаджена ділянка. 

“Упродовж трьох годин натискаю на цю ділянку з клаптем — на дві-три секунди має з’явитися білий колір, потім — повернутися до червоного”, — каже захисник.

Нині військовослужбовець уже може сидіти і навіть на короткий час опускати поранену ногу. А з дня на день — уже планує встати з ліжка на милицях. За півроку, сподівається хірург, військовослужбовець уже зможе ходити.

Читайте також: Медики з Дніпра за допомогою американських колег освоюють сучасні методи діагностики та лікування (ВІДЕО)

Прямий ефір