Російські війська підірвали дамбу Каховської гідроелектростанції (ГЕС). Забруднена прісна вода у великій кількості потрапила в Чорне море, що призвело до падіння солоності морської води та її забруднення. Відновлюватися ситуація буде тривалий час, оскільки все залежить від природних процесів і ускладнене військовими діями. Про це сьогодні, 30 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла епідеміологиня, завідувачка кафедри епідеміології Львівського національного медичного університету Наталія Виноград.
“Дуже постраждало море. Дуже великі проблеми. Моніторинг, який проводиться за санітарно-гігієнічними показниками: мікробіологічними, вірусологічними та паразитологічними нормами, дасть відповідь, як довго ця ситуація буде надзвичайною і коли, нарешті, буде дозволено водокористування у відкритих водоймах, зокрема в морі. Це те, що ми з вами навіть теоретично не можемо передбачити. Це тривалий процес”, — сказала вона.
Відновлення морської екосистеми залежить від багатьох природних процесів, тому передбачити терміни дуже складно.
“Море втричі стало менш солоним. Складно уявити, який обсяг води й що в море потрапило. Так, це система екологічна, яка має тенденцію до відновлення й самоочищення. Але для цього треба дуже тривалий час. У море потрапило багато пестицидів. Також велика кількість іншого хімічного забруднення, за складом дуже складного, яке буде негативно впливати на можливість відновлення. Навряд у цьому сезоні ми можемо говорити, що швидко зараз усе відновиться. Це не ми робимо, це природа”, — пояснила епідеміологиня.
Обмеження користування водоймами, а також заборона — необхідні заходи для того, щоб уберегти населення від спалахів різного роду хвороб.
“Моніторинг за стандартами дає нам змогу визначити провісників ускладнень за цілою низкою інфекцій. Тут ідеться про кишкову групу інфекції. Тому ми говоримо про необхідні заходи: обмежувальні заходи та заборони”, — сказала Виноград.
Війна Росії проти України також вплинула на забруднення моря — тепер у ньому багато вибухонебезпечних предметів, хімічних речовин і пестицидів. Це дуже ускладнює проведення заходів з усунення наслідків підриву дамби Каховської ГЕС.
“Зараз іде війна. Ми навіть очистити воду механічно не в змозі через те, що там вибухонебезпечні предмети. Потрібно уважно прислухатися до рекомендацій фахівців, що вони говорять. Це техніка безпеки. Це гарантія того, що мінімізує можливість виникнення тих чи інших порушень здоров’я. Кожен із нас теж має виконувати рекомендації, адже це надзвичайні ситуації”, — резюмувала експертка.
Читайте також: В Одесі пляжі визнали непридатними для купання через забруднення води (ВІДЕО)