Ультиматум Росії напередодні Глобального саміту миру викликав нерозуміння у Китаю, — Попов

Сі Цзіньпін. Фото: ap.org

Позиція Росії щодо умов завершення війни, яку Кремль розв’язав проти України, викликала нерозуміння у Китаю. Про це сьогодні, 18 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

“Ультиматум Кремля напередодні Глобального саміту миру був доволі дивним та викликав нерозуміння не тільки в Україні, на Заході, а й навіть у Китаї. Бо вимагати від світу визнати юридично незаконну анексію частини території сусідньої країни — це просто неможливо. І тому ця позиція не є навіть переговорною”, — сказав він.

На думку Попова, поки що неможливо прогнозувати участь Китаю в наступному Глобальному саміті миру.

“Це залежить від того, що буде обговорюватися. Якщо консолідація світу навколо української формули миру, то Китай показує, що в нього особлива позиція. Він вважає, що всі сторони повинні піти на поступку, і в українській війні необхідно оголошувати тимчасове перемир’я, заморожування та йти в довгі політичні переговори. А в такому разі, якщо другий саміт буде багато в чому повторенням першого, то Китай знову не приїде”, — вважає експерт.

Водночас він наголосив, що на позицію Китаю впливає поведінка Росії, бо заява російського диктатора Володимира Путіна, вимога віддати йому території, суперечить мирним пропозиціям Китаю та навіть ідеології особисто Сі Цзіньпіна.

“Він на цю тему написав багато статей та програмних документів, і там у жодному разі не дозволяється одній країні відібрати частину території іншої. Для Китаю це теж принциповий момент. І дозволю собі нагадати, що Китай не визнавав незаконної анексії Росією ні чотирьох областей, ні Криму 10 років тому. І це для України теж є досить важливим сигналом”, — підкреслив Попов.

Коментуючи підготовку до другого Глобального саміту миру, експерт зауважив, що для України ідеальним був би дипломатичний міжнародний тиск, щоб Російська Федерація погодилася на виведення військ з території України.

“У цій ситуації теж виглядає малоймовірним. Тому працюватимуть перемовники, відбуватимуться закриті зустрічі й ухвалюватимуться якісь політичні, дипломатичні рішення, які впливатимуть на підготовку якоїсь якщо не загальної позиції, то хоча б переговорних пунктів”, — сказав Попов.

Він нагадав слова президента України Володимира Зеленського, що участь Росії в наступному Саміті миру означатиме, що РФ погодилася закінчити війну.

“Мабуть, це є ключовим. Тобто якщо Росія змінить свою позицію щодо планів окупувати суверенну територію сусідньої країни, тоді представництво може бути досить високим. Якщо ж це продовження дискусії з точки зору протилежних позицій, то такі заходи відбуваються в закритому режимі, на нижчому рівні. Ба більше, навіть без офіційних директив та затверджених делегацій. Тобто це все-таки йдуть експертні консультації. Що ближче до ухвалення остаточного рішення, тоді вже з’являються політики, директиви. А на фінальному етапі долучаються ті, хто уповноважений ухвалювати й підписувати подібні угоди. Відповідно, хід переговорів прямо впливає на те, коли буде наступний саміт та який рівень представництва Російської Федерації буде на цьому саміті”, — розповів Попов.

Читайте також: Україна готується до другого Саміту миру — терміни, умови, сценарії (ВІДЕО)

Нагадаємо, за оцінкою радника керівника Офісу президента (ОП) України Михайла Подоляка, Глобальний саміт миру в Швейцарії показав, що світ розділений на дві частини, та чітко візуалізував ці частини: скільки країн біля Росії, а скільки біля України.

Прямий ефір