Стратегічні інтереси й спільний ворог в особі Російської Федерації об’єднують Україну та Польщу. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Володимир Фесенко.
“У нас спільний ворог — це Росія. Для нас це вже не просто пряма загроза, це загроза, з якою ми вже ведемо боротьбу. Уже ось скоро буде 3 роки рівно повномасштабної війни проти російського вторгнення… Для нас це вже загроза, з якою ми воюємо, для Польщі це загроза потенційна, але досить реальна, й поляки прекрасно розуміють, що ми воюємо, зокрема й за них. Саме тому вони нам допомагали. Не тільки симпатія, не тільки емпатія, участь поляків — це й об’єктивне розуміння того, що ми зараз воюємо, зокрема й за них, це те, що нас об’єднує з погляду зовнішніх загроз”, — сказав він.
Політолог зазначив, що є спільні інтереси, пов’язані з рухом України до Європейського Союзу.
“Є і політичні інтереси Польщі, і інтереси економічні, тому що польський бізнес активно працює в Україні та завжди був інтерес у тому випадку, якщо Україна стане членом Європейського Союзу. Звичайно, для Польщі це додаткові можливості, а для нас це стратегічна мета. Україна вже теж працює на європейському ринку й працює активно, і, природно, входження до Європейського Союзу відкриває для нас нові можливості”, — сказав Фесенко.
Він зауважив, що Польща завжди активно підтримувала Україну в європейських устремліннях, однак виявилося, що є конкурентні інтереси між польським та українським бізнесом у різних секторах економіки, особливо в аграрній сфері.
“Це призвело ось і до блокування кордону, і до низки інших розбіжностей. Є розбіжності на транспортному ринку. Насправді це об’єктивна ситуація. Тут не треба з цього робити якісь апокаліптичні висновки. Ось я від польських колег чув такий аргумент, що коли вони входили до Європейського Союзу, точно така сама ситуація у них була, наприклад, у відносинах із Німеччиною, тому що частина німецького бізнесу теж дивилася насторожено на поляків, до речі, як і частина бізнесу інших країн Західної Європи”, – сказав Фесенко.
Політолог переконаний, що проблеми, пов’язані з конкурентними інтересами, будуть поступово долатися, як це вже не раз було в Європейському Союзі.
Він нагадав, що Польща та Україна мають низку історичних розбіжностей, які сягають углиб століть.
“Були трагічні сторінки в наших двосторонніх відносинах. І 80 років тому, під час Другої світової війни, зокрема, це Волинська трагедія, в якій загинули і поляки, і українці. І вже коли була незалежна Україна, робилися кроки по обидва боки для того, щоб знайти взаємоприйнятні узгоджені рішення цих проблем… І формула виникла ще тоді, коли був дуже популярний в Україні Папа Римський Іоанн Павло II, поляк за національністю. Ось він сказав цю формулу: “Прощаємо й просимо прощення”. Ось ця формула, напевно, найбільше підходить до Волинської трагедії, яка була багато в чому спровокована і гітлерівським режимом, почасти потім підживлювалися розбіжності між поляками й українцями й радянською владою”, — сказав Фесенко.
На його думку, Україна і Польща повинні вшанувати пам’ять загиблих, зберегти її та зробити правильні висновки. Політолог додав, що за президента Володимира Зеленського Україна зробила кроки, щоб зняти ці розбіжності.
Читайте також: Конструктивне урегулювання спірних питань: Україна і Польща зміцнюють співпрацю (ВІДЕО)
Нагадаємо, у жовтні 2024 року Польща оголосила про закриття російського консульства в місті Познань через те, що Росія веде гібридну війну і здійснює спроби диверсій на польській території.