Україну готують до вступу в НАТО: основні моменти (ВІДЕО)

Україна — НАТО. Ілюстрація: armyinform.com.ua

Саміт НАТО 2024 року став результативнішим, ніж минулорічна зустріч у Вільнюсі, заявив заступник керівника Офісу президента України Ігор Жовква. Він зазначив, що результати саміту у Вашингтоні більш практичні для України. Зокрема, Альянс схарактеризував шлях Києва до НАТО як незворотній, інформує FREEДОМ.

НАТО розширить присутність в Україні, щоб підготувати її до вступу в блок. 

Передбачається, що в країні з’явиться велика кількість прикомандированих офіцерів від держав-союзників, відповідальних за ключові напрямки. Крім того, Представництво НАТО в Україні змінить керівника. Він матиме новий статус — спеціальний представник генерального секретаря Альянсу.

“Це, напевно, головна позитивна новина. Тому що якщо бюрократична машина починає працювати над тим, щоб Україна стала членом НАТО, то цей намір уже є не тільки на рівні політиків, і його дійсно планують втілити. Звісно, якщо Україна сама залишатиметься на цьому шляху”, — пише видання “Європейська правда”.

Рішення змінити чисельність і рівень присутності НАТО в Україні ухвалили на саміті Північноатлантичного альянсу у Вашингтоні — він тривав із 9 до 11 липня. Запрошення стати членом блоку Київ очікувано не отримав.

“Ми знаємо, що ми його не отримаємо, тому що Білий дім не готовий до цього”, — заявив президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю The Philadelphia Inquirer напередодні саміту.

П’ять систем протиповітряної оборони Patriot, комплекси NASAMS, HAWK, IRIS-T, SAMP-T, Gepard та 40 млрд євро на оборонні потреби у 2025 році — такі підсумки саміту у Вашингтоні для Києва. Україна отримала максимальну кількість підтримки, доступну країні в умовах повномасштабної війни, вважає лідер України.

“Запрошення в НАТО і членство Україна отримає швидко, щойно закінчиться війна. Країни-партнери не можуть дати запрошення — запрошення в повному обсязі — нашій державі, якщо вона у війні. Тому я вважаю, що на цьому саміті Україна отримала максимум, який могла отримати”, — сказав Володимир Зеленський.

Для інтеграції до Північноатлантичного альянсу необхідне консолідоване рішення всіх його членів. Наразі таких 32. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан на саміті Альянсу виступив проти вступу України, пише агентство Bloomberg. Крім того, згідно з досягнутими раніше домовленостями, він відмовився приєднатися до військової підтримки України.

“Орбан навіть висловив думку на пленарному засіданні із Зеленським, що Україні не варто вступати в НАТО. Деякі лідери заперечили, а один із них заявив, що історія Угорщини показує, чому Україна має бути в Альянсі”, — йдеться в публікації Bloomberg.

Повноправне членство в НАТО залишається єдиною дієвою гарантією безпеки для України. Так вважають і в самому Альянсі, але конкретних термінів вступу не називають.

“Я твердо вірю, що під час припинення бойових дій ми повинні забезпечити, щоб в України були можливості для стримування майбутньої агресії з боку Росії. І, звичайно, найкращою і найсильнішою гарантією безпеки буде 5-та стаття”, — сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

На час до інтеграції в Альянс Україна намагається вибудувати власну лінію безпеки, укладаючи двосторонні угоди у сфері безпеки з партнерами. Першою країною, яка підписала документи з Києвом, стала Велика Британія. Румунія, Люксембург, Польща — з цими державами Україна уклала договори тільки за минулий тиждень. Загалом безпекових угод на рахунку Києва 23. Незабаром з’являться договори ще з трьома державами. Час дії документів — 10 років.

Читайте також: Саміт НАТО був успішним для України — оцінка головних результатів (ВІДЕО)

Прямий ефір