Державність — це провідна нитка зв’язку з предками, що тягнеться крізь століття, і українці відчувають силу цього зв’язку. Про це заявив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.
Він прокоментував заяву міністра закордонних справ РФ Сергія Лаврова про те, що призначивши День Української Державності на 28 липня, Україна “приватизувала” День Хрещення Русі, який відзначається цього ж дня.
Також міністр культури роз’яснив, що таке інформаційний “Рамштайн” і наголосив на важливості роботи українських російськомовних медіа для донесення правди жителям РФ.
— Що для вас особисто День Української Державності?
— Я якраз вийшов із молитви представників церков, яка закінчилась у Софії Київській. Це було дуже символічно. Представники різних церков молилися та просили у Бога перемоги в цій війні. І це єднання, яке показують наші релігійні діячі, говорить про те, що правда за нами та Бог з нами.
— Ось глава МЗС РФ Лавров заявив, що Україна та Зеленський “приватизували” День Хрещення Русі. Як нам реагувати на такі заяви від Російської Федерації?
— Ми маємо більше прав приватизувати Москву, як частину давньоруської держави, аніж комусь щось доводити з приводу нашої тисячолітньої історії. Коли в цій же Софії Київській був [президент Франції Емманюель] Макрон або [прем’єр Великої Британії Борис] Джонсон, вони здивовано слухали історії про те, що королівські будинки Європи безпосередньо пов’язані не з Москвою, а з Києвом.
Нам справді не треба нікому нічого доводити. Нам треба відкривати наново для себе нашу історію, яку протягом століть намагалися спотворювати, приватизувати саме ті, хто сьогодні напав на нашу країну. І одна із причин цього нападу якраз і наша ідентичність, наша історія, наша спадщина. Бо горить їм, що Софія Київська стояла, стоїть і стоятиме.
— Росіяни кажуть, що Київ — споконвічно російське місто, Одеса — споконвічно російське місто. Чи говорить це про те, що у внутрішній порядок денний Росією вкидаються меседжі, що суперечать реальності?
— Це комплекс неповноцінності. Бо сама назва “Русь” походить із Києва. А те, що вона якимось чином перекочувала в середині XVII століття до Росії — казус історії та вплив російських царів на істориків, які цю історію переписували.
Тому виправдовуватися на брехню не варто. Варто краще вивчати свою історію, знати, що і Володимир Великий, і Ярослав Мудрий, і гетьман Сагайдачний, і Богдан Хмельницький, і Михайло Грушевський — це ті люди, які створювали державність цієї країни, так само як десятки та сотні тисяч воїнів, які поклали за неї життя.
— Розкажіть про роботу Ради боротьби з наслідками русифікації та тоталітарного радянського режиму, яка займатиметься питаннями дерусифікації, декомунізації та деколонізації.
— Маленька поправка, ніхто не займається дерусифікацією. Це експертна рада, дорадчий орган. Ми займаємося з тим, що нам раніше насаджували, тобто повертаємо своє.
Роль цієї ради — рекомендаційна. До неї входять провідні вчені-мистецтвознавці, історики. Мета — щоб процеси, які зараз відбуваються в країні з перейменуванням вулиць, з перенесенням пам’ятників, з дискусіями в освітній сфері, мали нормальний, толерантний характер і відбувалися в межах закону. Цим ми регулярно і займаємося, пояснюючи громадськості, зокрема представникам місцевих громад, яким чином проводити ці процеси.
— Чи страшна декомунізація росіянам?
— Мені здається, комунізація страшніша. А декомунізація — це спосіб лікування від комунізації. А ми знаємо, що несе комунізація — праві лише ті, хто перебуває при владі, все поділити. А хто не згоден — усіх заарештувати, а то й розстріляти.
— Російські пропагандисти продовжують волати, що “треба звільняти Україну”. Наскільки зараз український народ об’єднаний проти цього “визволення”?
— Я наведу один приклад. Місяць тому я приймав міністра культури Німеччини в Одесі. І ми зустрічалися з місцевою владою, зокрема з мером. Я більш патріотичних промов, як від одеситів, у яких у центрі міста практично на кожному будинку синьо-жовтий прапор, — не чув і на заході України.
Я звертаюся до росіян: ви навряд чи знайдете ще більших патріотів України зараз, ніж на територіях, на які ви напали.
— Як же донести цей меседж до росіян, заражених російською пропагандою?
— Окрім усього іншого, про це треба говорити й на вашому телеканалі, і в соцмережах, безумовно, цим потрібно займатися. Я думаю, що найкращий аргумент — це перемогти Україні в цій війні.
— Нещодавно ви звернулися із закликом створити формат інформаційного “Рамштайну”, який би координував зусилля союзників та партнерів для протидії російській пропаганді. Наскільки ідея знайшла відгуки у наших європейських партнерів?
— Відгуки є, вони дуже живі. Нам важливо ці відгуки перетворити на конкретні дії. Розмови триватимуть не лише з нашими європейськими колегами, а й з американськими. Я сподіваюся, що до кінця серпня вони набудуть реальних форм.
Йдеться про два напрямки. Це координація зусиль представників вільного світу у протидії російській агресії, з одного боку. І друга складова — допомога українським медіа, які перебувають на передовій цієї інформаційної війни.
— Чи є якісь плани щодо інформаційного розвитку мовлення?
— Плани є. Запрацює інформаційний “Рамштайн” — їх реалізовуватимемо. А поки що залишимо їх при собі.
Читайте також: Путін як головний фейк РФ і маршал-“піарник” Шойгу: інтерв’ю з російським опозиціонером Іллею Пономарьовим
Росія намагалася приватизувати День хрещення Київської Русі та розповідала українцям, що це день пам’яті єдності народів. Директор Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович в ефірі марафону FreeДОМ на телеканалі UA пояснив, чому після повномасштабного вторгнення РФ українці захотіли краще розуміти власний шлях до державності.