Українці відновлюють свої оселі після руйнувань росіянами: як працює проєкт “єВідновлення” (ВІДЕО)

Скріншот: uatv.ua

Для покриття пріоритетних витрат Україна отримала другий транш у рамках програми розширеного фінансування від Міжнародного валютного фонду у розмірі 890 млн доларів. Сьогодні одним із пріоритетних завдань державної політики є допомога українцям, які постраждали внаслідок повномасштабного вторгнення. Так, із держбюджету виділено майже 2,5 мільярда гривень на іпотечні кредити, а також 5 мільярдів на відновлення у десяти областях. Українці, чиє житло було знищено або пошкоджено, можуть скористатися державною програмою “єВідновлення”, інформує FREEДОМ.

У квартирі, яку купили у лютому 2021 року та зробили ремонт у серпні того ж року, родина Андрєєвих так і не встигла пожити. Адже вже за рік вони змушені були виїхати, рятуючись від російських окупантів. Повернулися додому лише 7 квітня, коли українська армія звільнила Бучу на Київщині від російських загарбників. Євгенія із жахом згадує те, що побачила, коли повернулася додому.

“Ми всі дуже плакали, якщо чесно. Він також каже, коли зайшов на територію комплексу, був у глибокому шоці: холодно, ні світла, ні газу, ні води, жодного вікна не було”, — каже Євгенія.

Окрім того, що у квартирі Євгенії жили російські окупанти, житловий комплекс постраждав ще й від ракетних ударів. Грошей на ремонт у пари не було. У травні 2023 року жінка дізналася про програму “єВідновлення”. Подала заявку через додаток Дія — і вже у червні отримала відповідь.

“Комісія нарахувала 129 тисяч 32 гривні 2 копійки. 8 червня була комісія, і за місяць прийшли гроші. Ну, звісно, ми приємно були здивовані, що взагалі хоч якась допомога прийшла, бо ми жили без ремонту”, — каже жінка.

Сьогодні кожен українець, майно якого було пошкоджено внаслідок повномасштабного вторгнення Росії та перебуває на неокупованій території, може скористатися державною програмою “єВідновлення”. Для цього необхідно подати заявку через додаток Дія або звернутися до ЦНАПу.

“За цей час 468 тисяч заяв було надіслано через Дію про пошкоджене та зруйноване майно. Трохи більше ніж два місяці тому ми запустили послугу для того, щоб люди могли вже залишити заявку на виплати після того, як вони зафіксували, що майно пошкоджено. Сьогодні послуга вже запрацювала, і українці залишили вже 27 тисяч заяв”, — заявив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

Наразі максимальна сума виплат на відновлення житла становить 200 тисяч гривень.

“Усього погоджено 2766 заявок на суму 220 млн, подано заяв — 27 тисяч, з них погоджено з органами місцевого самоврядування, 486 заявок на 38 млн грн, оброблено банком вже 67 млн грн”, — зазначила Олександра Азархіна, заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури.

Проєкт “єВідновлення” — унікальний. Проста, а головне, абсолютно прозора система Дії дозволяє не лише ефективно надавати допомогу українцям, а й контролювати всі виділені кошти. У тому числі й міжнародними партнерами, такими як USAID.

“Я завжди була вражена функціональністю програми Дія, яка пропонує не лише швидку реакцію на будь-які проблеми, які можуть виникнути у людей, а й забезпечити належний рівень прозорості та підзвітності для протидії корупції. У той час, поки Російська Федерація Путіна стає все більш відомою тим, що все знищує, — Україну знають завдяки тому, що вона добре вміє все відбудувати, будувати та трансформувати”, — зазначила адміністратор Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Саманта Пауер.

На програмі відновлення пошкодженого житла Україна не зупиняється. Сьогодні вже тестується нова програма у додатку Дія — для допомоги українцям, житло яких було зруйновано.

Прямий ефір