Українці тікають від російської окупації — репортаж із пункту пропуску на Сумщині (ВІДЕО)

Краснопілля. Скріншот: google. maps

Сотні людей щодня перетинають пункт пропуску у селищі Краснопілля на Сумщині поблизу російсько-українського кордону. Вони їдуть із захоплених РФ територій України, щоб врятуватися з окупації, повідомляє FREEДОМ.

Після проходження російської “фільтрації” та перевірки документів українськими прикордонниками людей, які тікають від окупації, зустрічають волонтери. У волонтерському пункті підтримки всі охочі можуть отримати гарячу їжу, медичну допомогу, ночівлю, юридичний супровід та безплатний проїзд територією України.

“Буває так, що “фільтрація” на російській стороні займає кілька днів, тому люди потребують як відпочинку, так і харчування. Дуже часто вони залишаються у нас на ніч, тому що “фільтрація” може закінчитися пізно ввечері або глибокої ночі, і людям нема куди їхати. Тут немає ані шелтерів, ані готелів. Дуже часто людям похилого віку потрібна медична допомога. Щодня у нас бувають люди з особливими потребами, маленькі діти”, — розповіла засновниця волонтерського пункту “Плуритон” Катерина Арісой.

Наразі людей, які звертаються по допомогу, у волонтерському пункті побільшало. Якщо у березні тут щодня було по кілька десятків українців, то сьогодні — понад сто. Не всі залишаються на ніч, але буває, що кімнати заповнені, а люди сплять по двох на одному ліжку.

“Вранці виїжджатиме сім’я. Їм треба їхати до Львова, ми організовуємо безплатний транспорт. Також ми надаємо всебічну підтримку цим людям навіть тоді, коли вони залишили наш пункт. Тому що деякі їдуть у нікуди, не маючи нічого на контрольованій Україною території: чи то їхнє житло знищено, чи то воно перебуває в окупації і їм нема куди їхати. До того ж у співпраці з ЮНІСЕФ ми реєструємо людей на фінансову допомогу”, — коментує Катерина Арісой.

Коли у волонтерському пункті працювала знімальна група, ночувати у ньому залишилося 11 осіб. Серед них — велика сім’я з міста Мелітополя Запорізької області. З метою безпеки вони попросили не показувати їхні обличчя. Мелітопольці розповіли, що у рідному місті розпочалася примусова паспортизація: не хочеш російський паспорт — тобою займуться окупаційні спецслужби.

“Вже починали вимагати паспорт. Не хотілося його брати”, — говорять мелітопольці.

Співробітники волонтерського пункту, окрім основного переліку послуг, намагаються надати й психологічну підтримку: вислухають та допоможуть абсолютно всім.

“Ті, які справді їдуть з гарячих точок, з окупації, їм дуже важко. Тут вони до нас приходять, і їм уже легше. Вони вже розуміють, що вдома. Багато розповідають своїх історій, ми це слухаємо, допомагаємо, пропускаємо через себе, адже люди бувають різні. Дуже різні”, — говорить волонтерка Любов.

Волонтери закликають не вірити російським ЗМІ про те, що виїхати неможливо, а також не користуватися послугами сумнівних перевізників і не робити попередньої оплати за перевезення Україною.

Сьогодні приходять люди, які вже платили по 25 тис. рублів (понад 11 тис. грн). Це за те, щоби проїхати якусь сотню кілометрів. Їм називають завищені ціни буквально утричі. У 2-3 рази вони переплачують. Ці перевізники обіцяють якісь сумнівні послуги, щось на кшталт: ми допоможемо проїхати блокпости, ми допоможемо пройти “фільтрацію” з боку ФСБ, ми допоможемо пройти перевірку в Україні, ми провеземо вас Україною. Це все неправда. Вони не можуть допомогти, жодним чином вони не можуть вплинути на якісь служби ні з того боку, ні з цього”, — каже засновник волонтерського пункту “Плуритон” Віталій Капорухін.

Інформація про роботу волонтерського пункту доступна в Telegram-каналі Pluriton “Атмосфера”.

“Буває, що людина виїжджає на чотиримісному автомобілі, їдуть двоє людей. Вони мають два вільні місця. Нам про це кажуть. Тому якщо хтось хоче виїхати, зв’яжіться з нами, можливо, хтось їхатиме попутно, і ми доукомплектуємо той автомобіль… Уже в Україні вам не потрібні перевізники, тут стоять волонтерські автомобілі, які возять безплатно, везуть людей у Київ, Харків, Дніпро. Якщо комусь треба їхати далі, ми також збираємо, складаємо маршрут. На пунктах пересадки ми можемо домовлятися з нашими колегами-волонтерами, які допоможуть вам зробити пересадку або дадуть притулок, якщо їхати далеко і треба десь зупинитися”, — розповів Віталій Капорухін.

За два місяці роботи волонтерського пункту “Плуритон” у Краснопіллі його послугами скористалися понад 1 000 громадян України.

Читайте також: Пішки вийшов з оточеного Маріуполя — історію переселенця розповідає FREEДОМ (ВІДЕО)

Прямий ефір