Українці та бізнес спрямували до бюджету-2022 понад 900 млрд грн: як розвивається економіка країни у воєнний час (ВІДЕО)

Ілюстративний колаж: tsn.ua

900 млрд грн торік до державного бюджету сплатили українці та бізнес. Саме податки стали головним ресурсом фінансування армії весь 2022-й рік.  Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що Україна зробила неможливе: профінансувала абсолютно всі заплановані витрати, але і не без допомоги партнерів, інформує FREEДОМ.

Через повномасштабне вторгнення Росії 2022 рік став одним із найважчих для української економіки. За попередніми оцінками, падіння ВВП, як повідомили в Мінекономіки України, становило близько 30%. Але цей показник значно менший не тільки за прогнози міжнародних організацій, але й українського уряду.

“Незважаючи на такий істотний спад, це краще, ніж усі наші попередні прогнози. Коли Росія почала терористичні обстріли нашої критичної інфраструктури, то були значні побоювання, що економіка може впасти на 35-40%”, — заявив глава українського уряду Денис Шмигаль.

Як зазначає експерт з економічного прогнозування Адріан Пантюхов, зараз українська економіка трохи викривлена.

“Якщо 2021 року бізнес, тобто приватний сектор, формував близько 65% ВВП, то цього року державний сектор взяв на себе роль лідера, який зберігає стабільність економіки, і сформував половину ВВП”, — сказав експерт.

Попри логічне падіння економіки через вторгнення Росії, за 2022 рік український бізнес приніс до бюджету понад 690 млрд грн. А це на 80 млрд більше, ніж у довоєнному році.

“Це 99,4% від того, що було заплановано на рік у мирний час, і на 80 млрд грн більше, ніж у мирний 2021 рік. Це за падіння економіки, наявності законної можливості не платити податки та податкові пільги. Податки були головним ресурсом для фінансування армії весь рік”, — заявив народний депутат України Ярослав Железняк.

Закривати бюджетний дефіцит допомагали міжнародні партнери України. Від них Київ отримав близько трильйона гривень. Половина — безповоротна допомога. Найбільше виділив Вашингтон: 410 млрд грн. Майже стільки ж — країни ЄС та європейські інституції (390 млрд грн). Утримати економіку допомагала фінансова допомога Міжнародного валютного фонду (МВФ), Канади, Великої Британії, Японії та інших країн.

“Наступного року ми плануємо залучити ще 18 млрд євро від Європейського Союзу, і 13 млрд дол. від США. Тут ми говоримо саме про макрофінансову підтримку, яка піде на фінансування бюджетних витрат. Це приємний запасний варіант, який висить у повітрі, але у нас був підтверджений пакет макрофінансової допомоги від ЄС на 9 млрд дол., яким ми не користувалися”, — каже Пантюхов.

Завдяки зусиллям українського народу та країн-партнерів Києву вдалося профінансувати всі заплановані видатки на суму майже 3 трильйони гривень. 600 млрд грн українці витратили на купівлю військових облігацій, інвестуючи в армію та стійкість економіки.

Читайте також: “єРобота”: як в Україні за допомогою держпрограми розвивають бізнес під час війни (ВІДЕО)

Прямий ефір