Встати на протези та повернутися на фронт — така мета реабілітації для багатьох українських військових. Замість жалості до себе вони прагнуть скоріше пройти всі необхідні процедури й знову стати в стрій. З цією метою щодня займаються з фахівцями в особливих реабілітаційних центрах, повідомляє FREEДОМ.
Андрій позбувся обох ніг на полі бою, а тепер сповнений рішучості старанно працювати над відновленням. За його словами, завдяки заняттям — фізіотерапії та психологічній підтримці, він почувається набагато краще.
“Ми приїжджаємо сюди, щоб зробити масаж, розім’яти м’язи, пройти струмову терапію від фантомних болів. І з психологами працюємо. Вони допомагають, нормально почуваюся. Лежу тут уже два місяці. Є все, що треба. Реабілітуюся, відновлююся. Уже набагато краще, ніж було, коли приїхав сюди. Моя кінцева мета — стати на протези, почуватися повноцінною людиною, працювати, допомагати іншим. Найголовніше — стати на ноги”, — поділився своєю історією військовослужбовець ЗСУ Андрій.
За час перебування в лікарні пацієнти готуються до протезування кінцівок і вчаться адаптуватися до отриманої травми та її впливу на їхнє життя.
Володимир, 24-річний військовослужбовець десантно-штурмової бригади, перебуває в госпіталі вже кілька тижнів.
“Усе це можна пережити, але потрібна велика любов близьких”, — упевнений він.
“Більшість пацієнтів, які до нас звертаються, а це, за нашими даними, близько 46%, крім соціальної допомоги, потребують допомоги хірургічної. У них ще не сформувалися ампутаційні культі, вони потребують постійного спостереження лікарів-хірургів, хірургічного втручання, щоб сформувати ампутаційну куксу, придатну для подальшого використання протеза”, — розповів хірург Юрій.
За словами завідувача госпіталю та хірурга Юрія Безсмертного, від початку війни до лютого 2022 року тут пройшли лікування понад 1 200 пацієнтів.
“Найбільші виклики на сьогодні — це реабілітація пацієнтів із високими ампутаціями. Число пацієнтів із післятурнікетними ампутаціями збільшилося. І саме ці пацієнти перебувають у центрі уваги наших колег і нашого безпосередньо, оскільки вони потребують комплексного підходу і в реабілітаційному плані є досить складними”, — пояснює хірург Юрій.
Методи відновлення тут використовуються не лише медичні, наприклад, гончарне мистецтво допомагає стабілізувати психіку, розвиває моторику рук.
“Я хочу нормального життя, відновитися максимально, бути таким, яким був раніше, щоб мати можливість рухати рукою, ходити. Я дуже хочу ходити, я втомився їздити. Я хочу повернутися в стрій”, — зізнався військовослужбовець ЗСУ Андрій.
Слова про те, щоб повернутися в стрій, — не просто мрії, а реальні плани воїна. Багато бійців після відновлення знову йдуть на фронт.
“За останній місяць до нас повернулися, щоб показатися, наші хлопці, яких успішно протезували. Зараз вони продовжують виконувати свій обов’язок перед країною. Захищають нас, свою сім’ю і себе”, — повідомив хірург Юрій.
Навіть на протезах українці готові битися з ворогом, який прийшов захопити їхні рідні землі.
Читайте також: Українські пластичні хірурги допомагають військовослужбовцям після поранень — деталі від Слоссера
Нагадаємо, команда військових медиків-волонтерів відкрила курси для студентів медичних вишів у Харкові, щоб готувати кваліфікованих співробітників для центрів реабілітації.