Головна перешкода для українського контрнаступу — це мінні поля. Тривала підготовка росіян до контрнаступу дала їм час на підготовку ділянок на глибині 5-16 км перед головними опорними пунктами. Про це сьогодні, 19 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт з безпеки Асоціації саперів України Ігор Молодан.
“Протяжність нашого фронту — це 1 тис. км. Сотні тисяч квадратних кілометрів замінованої території. Мінують не за статутом, а все підряд і кількома типами мін. Дуже серйозна проблема з мінуванням територій”, — зазначив він.
Російські війська бояться контрнаступу Збройних сил України (ЗСУ) і тому мінують усіма можливими видами мін усю лінію фронту.
“Російські війська мінують усе підряд без розривів. Там, де чекають контрнаступ наших військ, мінується все підряд, тому що вони дійсно бояться цього наступу”, — сказав експерт.
Збройні сили Російської Федерації (ЗС РФ) використовують міни-пастки; міни, начинені шрапнеллю; міни розтяжки; пластикові міни; протитанкові пристрої. Сапери працюють вночі в групах по 4 людини. Спочатку розчищають вузьку доріжку, а потім трохи розширюють її, щоб двоє солдатів могли йти поруч із ношами. Часто працюють навіть без металошукача, оскільки він надто помітний. Тому сапери повзуть, сподіваючись просто виявити міни.
“Міни пастки, які встановлюються під міни, вже встановлені, щоб складніше було її розмінувати. Звичайно ж, наші сапери про ці пастки знають, але це сповільнює розмінування, тому що вручну розміновувати дуже важко. А це все-таки передній край — небезпека зіткнення з противником. Противник вистежує такі групи розмінування і застосовує вогонь. Тому це дуже небезпечна робота, тому що прикривати фактично там нікому. Потрібно саме прогризати ось ці мінні загородження, тобто малими групами перевіряти, щоб якісь підрозділи могли висуватися на свої позиції, нові позиції”, — пояснив Молодан.
Після розмінування, ЗС РФ проводять повторне дистанційне мінування, зазначив експерт.
“У російських військ є кілька типів дистанційного мінування: і сенсорні, і сенсорними датчиками, і з розтяжками на розтяжках, і міни-метелики. Цей комплекс мінування застосовується противником”, — сказав він.
У зоні бойових дій працюють машини для розмінування, є ще й безпілотники, які допомагають очистити територію від вибухових пристроїв.
“Машини для розмінування працюють у зоні бойових дій. Але потрібно враховувати, що за ними полюють і потрібна впевненість у тому, що поруч немає ворога. В екстремальних бойових умовах працюють наші сапери. Безпілотники для розмінування є, і вони дійсно можуть допомогти розмінувати дуже великі території за короткий час. Але потрібно враховувати й людський фактор. Тобто після виявлення або після прольоту таких безпілотників все одно будуть проходити групи гуманітарного розмінування”, — резюмував експерт.
Читайте також: Лінію оборони в Запорізькій області росіяни замінували “космічно щільно”, — Нарожний про рішення США надати Україні касетні боєприпаси