Завершився другий робочий день зимової сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) у Страсбурзі (Франція). Про Україну говорять на міжнародних майданчиках дедалі більше представників країн. Наближається день голосування за важливу резолюцію щодо України і перед ним проводиться багато роботи та обговорень. Про що йшлося сьогодні, 23 січня, у стінах ПАРЄ — у матеріалі кореспондента телеканалу FREEДОМ Олега Борисова.
За його словами, на сесії українські питання продовжують бути в пріоритеті. На підтвердження цьому прапори України та Європейського Союзу, які були встановлені поруч у центрі зали ПАРЄ. Ранок розпочався з відкриття виставки, присвяченої депортованим Росією українським дітям. На ній був присутній і новий президент ПАРЄ Теодорус Руссополус. Він наголосив на важливості обговорення та пошуку варіантів повернути та захистити українських дітей.
“У квітні 2023 року Парламентська асамблея провела термінові дебати з питання щодо становища українських мирних жителів, включно з дітьми, які були насильно переміщені або передані Російській Федерації або на українські території, що перебувають під фактичним контролем РФ. Для нас було великою честю виступ у режимі онлайн першої леді України, місіс Олени Зеленської, під час цих дебатів. Ми вимагали безпечного повернення українських дітей, а також покарання винних на всіх рівнях, наголосивши на тому факті, що документальні свідчення цієї діяльності відповідають міжнародному визначенню геноциду. Їм і вам я обіцяю, що ми в Парламентській асамблеї зробимо все можливе, щоб продовжити нашу справу зі встановлення справедливості та довгострокового миру в Україні”, — сказав президент ПАРЄ.
Пошук механізмів повернення депортованих Росією з тимчасово окупованих територій українських дітей є головним завданням, розв’язання якого шукають у ПАРЄ. Абсолютно всі і на всіх рівнях — комітети, сайд-івенти, кулуарні дискусії. І виставка “щоденників українських дітей” — це ще один метод показати в ЄС, наскільки важко і страшно жити під постійними російськими атаками, прокидатися під виття повітряних тривог і перебувати в окупації.
“Тут в Асамблеї ми проводимо різні заходи для того, щоб говорити нашим партнерам, членам Асамблеї — це парламентарії, представники 46 країн, про проблеми, з якими стикаються наші діти. Росія депортувала 19 546 дітей. Це та кількість дітей, про яку ми можемо говорити, яку ми зареєстрували ці кейси. Але ми знаємо, що ця цифра може бути набагато більшою”, — повідомила віцепрезидентка ПАРЄ Олена Хоменко.
Генеральна секретарка ПАРЄ Марія Пейчинович-Бурич закликала робити все можливе для позитивного для України результату. Що дуже важливо, додала вона, так це співпраця з Україною і допомога в розслідуванні грубих порушень прав людини.
“Це ще раз підтверджує нашу рішучість робити все можливе, поки це необхідно, для підтримки України та її народу перед обличчям жахливої агресивної війни, розв’язаної Росією. Ось чому Рада Європи підтримує генерального прокурора України в розслідуваннях, що тривають, грубих порушень прав людини, чому ми підтримуємо Україну за допомогою нашого Плану дій щодо забезпечення стійкості, відновлення і реконструкції і чому ми створюємо Реєстр завданої шкоди, щоб розглядати втрати і шкоду, завдані на українській землі, як перший крок на шляху до розроблення міжнародного механізму компенсації. Визнати, що відповідальність Росії є необхідністю для будь-якого сталого світу”, — запевнила генсек ПАРЄ.
Співзасновник благодійної організації Weatherman Foundation Ендрю Дункан вважає, що перше, що потрібно Україні, — це звільнитися від Путіна. Дункан був присутній на виставці і наголошував на важливості підтримки України на всіх рівнях: юридичному, політичному та військовому.
“Я думаю, що люди в усьому світі розуміють це. Я думаю, що зараз головне питання — це уряд і плутократія, глобальна плутократія. Чи розуміють вони це, чи хочуть зрозуміти? У Володимира Путіна є щупальця у всьому світі, зокрема і в Сполучених Штатах. На Європу напали, і ми повинні захистити Україну. Глобальна інфляція не ослабне, поки Україна не звільниться від Володимира Путіна”, — висловився він.
Кореспондент зазначив, що початок робочого тижня в ПАРЄ дуже потужний. Далі очікуються дискусії щодо посилення обмежень проти Росії, а саме проти компаній, які допомагають країні-агресору обходити санкції. І четвер — це важливий для України день голосування за резолюцію щодо українських дітей.
“Багато питань, багато обговорень і буде багато позитивних рішень для України. Таким інсайдом зі мною поділилися в кулуарах ПАРЄ”, — резюмував Олег Борисов.
Читайте також: У ПАРЄ відбудуться термінові дебати з питання депортованих Росією українських дітей — деталі
Нагадаємо, цьогорічна зимова сесія ПАРЄ проходить у Страсбурзі (Франція) з 22 по 26 січня. На ній планується ухвалити низку важливих резолюцій на підтримку України. Наприклад, 25 січня відбудуться дебати за терміновою процедурою на тему “Становище дітей України” з онлайн участю першої леді України Олени Зеленської. За їхніми підсумками буде проголосовано резолюцію.
Тема України лідирує на зимовій сесії ПАРЄ.