Херсон після визволення від російської окупації поступово повертається до нормального мирного життя.
У місті почали працювати державні органи влади, відновлюється енергопостачання та мобільний зв’язок, у мережі цифрового телебачення з’явилися українські телеканали. В обласному центрі ведуться активні роботи з ремонту доріг, комунікацій, електро-, водо- та газопостачання.
Проте жити в цьому українському місті все ще небезпечно, і місцевим жителям рекомендують евакуюватися з Херсона, а тим, хто виїхав раніше, поки що не поспішати з поверненням назад.
Окупація Херсона
Херсон було захоплено російськими військами 2 березня цього року через тиждень після широкомасштабного вторгнення армії РФ в Україну. Це місто стало єдиним обласним центром України, який загарбникам удалося тимчасово окупувати після початку повномасштабної війни.
Перед цим російські війська з Криму увірвалися до Генічеського та Скадовського районів Херсонської області. У перші дні наступу росіяни зайняли кілька найбільших міст області: Генічеськ, Скадовськ, Олешки, Каховку, Нову Каховку, Голу Пристань, а також мости через Дніпро та Північнокримський канал та Каховську ГЕС.
1 березня російські агресори почали обстрілювати Херсон. Під час наступу окупанти знищували житлові будинки, держустанови, торгові центри, інші споруди, вбивали цивільних мешканців: за даними міської ради, лише першого дня загинули щонайменше 40 осіб.
Цього ж дня росіяни знищили підрозділи територіальної оборони у Бузковому парку та на вулиці Кулика, а також захопили будівлі Херсонської облдержадміністрації та міськуправління Національної поліції.
Водночас міськвиконком Херсона, попри на окупацію міста, продовжував працювати до 25 квітня — того дня росіяни захопили приміщення міської ради, чим остаточно завершили окупацію обласного центру.
Визволення міста
11 листопада 2022 року українська армія звільнила Херсон від російських окупантів. Шляхи відступу російських загарбників були взяті під вогняний контроль українських військових.
Звільненню Херсона від загарбників передували довгі та кровопролитні бої, під час яких українські війська вибивали окупантів із правого берега Дніпра на лівий.
Рятуючись втечею, російські військові підірвали всі мости через Дніпро, знищили котельні, вежі зв’язку та телецентру у Херсоні, а також повністю знеструмили місто.
У день визволення підрозділи Збройних сил України, які зайшли до Херсона, зі сльозами на очах та з українською символікою зустрічали місцеві жителі.
Разом із ЗСУ до Херсона також повернулися і військовослужбовці Державної прикордонної служби України (ДПСУ). Прикордонники урочисто підняли державний прапор та оглянули будівлю ДПСУ, яка значно постраждала через бойові дії.
На честь визволення херсонці розгорнули на площі Свободи довгий прапор України. Саме з цим стягом люди виходили на центральну вулицю Херсона у березні та виступали проти окупаційних військ. Багато жителів зберігали державні символи у спеціальних схованках до визволення міста.
14 листопада до Херсону прибув президент України Володимир Зеленський. За його участі на головній площі відбулася церемонія підняття Державного Прапора. На ній також були присутні заступник голови Офісу президента України Кирило Тимошенко, заступник міністра оборони Ганна Маляр та керівництво Херсонської області.
Попри те, що за кілька хвилин до прибуття президента у центрі Херсона чули звуки обстрілів та вибухів, Зеленський поспілкувався з городянами. За словами голови держави, ризик було виправдано, оскільки необхідно було морально підтримати мешканців звільненого міста.
“Важливо бути тут. Все ж таки ризикують: військові щодня, журналісти. Мені здається, треба говорити тут, підтримувати херсонців, підтримувати людей… Ми реально повертаємося, підіймаємо прапор… Ну і, скажу вам, ще по-людськи дуже хочеться такої емоції, енергії від людей отримати, це також важливо, мотивує”, — сказав Зеленський.
Перед цим, 11 листопада, президент України у своєму відеозверненні повідомив, що після виходу сил оборони на певні рубежі у Херсоні розпочнуться стабілізаційні заходи, знешкодження небезпеки.
“Повертатимемо всі умови нормального життя — настільки, наскільки це можливо. Відразу за нашими захисниками йдуть поліціянти, сапери, рятувальники, енергетики… Повертається медицина, зв’язок, соціальні послуги… Повертається життя”, — сказав Володимир Зеленський.
Читайте також: Опиралися та вірили у повернення України: як мешканці Херсона святкують звільнення від окупації
Наслідки окупації та відновлення міста
Після звільнення у Херсоні знову діють українські закони та працюють офіційні органи державної влади. Так, на сьогодні у Херсоні функціонують обласна військова адміністрація, управління Національної поліції та Служби безпеки України.
Крім цього, у місті працюють також Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС) та низка інших відомств.
Як повідомив в ефірі телеканалу FREEДОМ радник голови Міністерства внутрішніх справ (МВС) Ростислав Смирнов, зараз у Херсоні працюють 24 ключові органи МВС, не рахуючи Національної гвардії та інших підрозділів, які залучені у звільненні інших територій.
“Якщо ми говоримо про стабілізаційні заходи ДСНС, то це, по-перше, розмінування таких об’єктів, як електростанції, водопроводи, залізничні колії тощо. За ці дні ми вже виявили понад 3 тис. вибухонебезпечних об’єктів. Якщо ми говоримо про Національну поліції України (НПУ), то у неї, за великим рахунком, два завдання: це відновлення порядку та права на тих територіях і збирання абсолютно всієї доказової бази. . Тому створюються фільтраційні пункти для бесіди з громадянами, щоб виявляти, чи немає серед них солдатів РФ, переодягнених у цивільне. Збір первинної доказової бази та інформації з приводу колаборантів: хто співпрацював з окупантами, хто їм допомагав тощо”, — розповів Ростислав Смирнов.
Для розмінування території зараз у Херсоні працюють 10 груп вибухотехніків. Народний депутат України VIII скликання, радник голови Херсонської військової адміністрації Сергій Хлань зазначив, що через ці заходи в’їзд та виїзд із міста обмежений.
“Ми розуміємо, що окупанти, відступаючи, могли замінувати та підірвати, у тому числі об’єкти критичної інфраструктури… Було підірвано ТЕЦ у Херсоні, яка давала тепло більшій частині міста. Було підірвано електромережі обленерго, які розподіляли електроенергію. Було підірвано вежу “Телеком”. Також є інформація про те, що окупанти замінували лікувальні заклади. Тобто окупант залишив місто без електрики, без зв’язку, без тепла і без води фактично. Тобто має бути дуже багато роботи з розмінування, а також з виявлення тих залишків рашистів, які перевдягалися в цивільний одяг і зараз ховаються серед наших херсонців”, — розповів Сергій Хлань.
За словами волонтера Світлани Бугаєнко, під час окупації місцеві жителі найчастіше потребували продуктів харчування, медикаментів та засобів гігієни.
“Щодо продуктів дуже було проблематично, а також медикаменти, памперси як дитячі, так і дорослі. Дуже багато людей не отримували ніякої зарплати, ні пенсії, вони просто були без грошей, їм навіть не було за що купити. Дуже багатьом людям просто не було чого їсти елементарно. Є такі бабусі, про яких ми дізнавалися тільки вперше, ми до них приїжджали. Вони просто плакали від того, що, бачили цей повний пакет продуктів. Товари всі були російські в місті, і ціни були на них просто космічні. Щоб ви розуміли, пачка памперсів коштувала 2 тис. грн. Ну, людям не було за що виживати”, — зазначила Бугаєнко.
Вона додала, що зараз після окупації місто починає оживати.
“Наразі люди вдихнули. Люди вийшли на вулиці. Люди не бояться. Місто оживає. Просто елементарно люди з’явилися на вулицях. Зараз найгостріша необхідність — це налагодити світло, воду. Тому що, як ви самі розумієте, холод, у багатьох багатоповерхівках електроплити й так далі. Тобто люди навіть не можуть чаю попити. Тому зараз гуманітарна допомога йде на продукти, які не потрібно готувати, на газові плити, газові балони, на генератори.
У Херсоні також поновлюють роботу деякі держпідприємства. Зокрема, з 15 листопада у місті почали працювати два відділення “Укрпошти”.
“Як обіцяли, повертаємося до Херсона, і робимо це не з порожніми руками. Сьогодні (15 листопада, — ред.) відкриємо перші два відділення “Укрпошти” та виплатимо перші пенсії нашим херсонським пенсіонерам. А щоб виконати всі необхідні формальності… підписав наказ про поновлення роботи Херсонської дирекції з 15 листопада 2022 року. Сьогодні ще трохи побуду її директором, а завтра вже передам усі повноваження, бо день буде особливо насиченим”, — написав на своїй сторінці у Facebook генеральний директор Ігор Смілянський.
Крім цього, найближчими тижнями “Укрзалізниця” після перевірки та ремонтних робіт відновить залізничне сполучення з Херсоном.
“Ми з командою побували в Херсоні. Організували роботу і наших, і суміжних служб, перевірили вокзал. Люди на місці, люди чекають. І ми будемо готові цього тижня запускати поїзд до Херсона”, — сказав гендиректор “Укрзалізниці” Олександр Камишін.
Щодо мобільного зв’язку, то два оператори вже заявили про відновлення роботи української мережі в Херсоні.
Зокрема оператор “Київстар” повідомив про запуск у звільненому місті базових станцій 4G. Згодом компанія планує повністю відновити зв’язок у знеструмленому місті.
Vodafone Ukraine також відновила роботу базових станцій у Херсоні. Як повідомили в компанії, для цього менше, ніж за 18 годин, вдалося побудувати оновлену мережу для міста.
При цьому Сергій Хлань наголосив, що мобільний зв’язок працює ще не у всіх районах міста.
“Зараз головне завдання — забезпечити інформацією всіх жителів Херсона, куди можна звернутися за медичною допомогою, де можна отримати гуманітарний набір продуктів, питну чи технічну воду, де можна підзарядити електронний пристрій або приєднатися до інтернету. Наразі всім цим займається військова адміністрація”, — розповів радник голови ХОДА.
До Херсона також прибуває гуманітарна допомога. Так, 14 листопада до міста прибув гуманітарний конвой, який був відправлений під контролем різних організацій ООН, Дитячого фонду (ЮНІСЕФ) та Світової продовольчої програми (СПП).
В Управлінні Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ) в Україні заявили, що цей міжвідомчий гуманітарний конвой був першим після того, як російські війська взяли місто під контроль у березні цього року.
“По дорозі ми бачили повністю зруйновані чи пошкоджені будинки, і чули від людей, як вони намагаються задовольнити свої елементарні потреби, такі як їжа та вода, а також зігрітися, оскільки лінії електропостачання були зруйновані”, — сказала представниця УВКБ ООН в Україні, Кароліна Ліндхольм Біллінг, яка брала участь у конвої.
У рамках конвою УВКБ ООН надало термоковдри, спальні мішки, постільну білизну, сонячні лампи, брезент та каністри для 6 тис. осіб.
Однак, попри те, що в деокупованому Херсоні знову починається мирне життя, деякі чиновники закликають місцевих жителів покинути місто, а тим, хто раніше виїхав, поки що не приїжджати.
Так, віцепрем’єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук рекомендувала мешканцям деокупованих населених пунктів Херсонської області евакуюватись.
Вона аргументує це тим, що найближчим часом дуже важко буде пережити зиму на нещодавно звільненій від російських загарбників території, оскільки окупанти знищили енергетичну інфраструктуру. Верещук стверджує, що є всі можливості, щоб люди перезимували у безпечніших регіонах.
“Ми не встигнемо відновити харчування настільки, щоб обігріти будинки з дітьми, хворими, маломобільними. Тобто це не буде масова евакуація. Але ми радитимемося і робитимемо все, щоб люди евакуювалися, наприклад, до Закарпатської чи Івано-Франківської області”, — пояснила Верещук.
Окрім цього, на думку міністерки, ворог у безвихідній ситуації, тож може помститися мирним жителям. Таку тактику загарбники неодноразово демонстрували під час попередніх звільнень українських населених пунктів.
У свою чергу, радник голови Херсонської ОВА Сергій Хлань вважає, що повертатися до Херсона мешканцям зараз поки не варто.
“Тим людям, які виїхали і є тимчасово переміщеними особами, бажано не повертатися найближчим часом до Херсона. Тому що, по-перше, ситуація з безпекою ще не вирішена до кінця. По-друге, можливі справді обстріли. А по-третє, гуманітарну ситуацію не можна буде вирішити за короткий проміжок часу”, — повідомив радник ХОДА.
Чиновник запевняє, що після відкриття міста до Херсона можуть зайти всі гуманітарні організації, а також мають повноцінно заробити пункти надання допомоги для населення. Водночас на повне відновлення електроенергії піде близько місяця.
“Після відкриття міста сюди допустять абсолютно всі благодійні фонди для того, щоб забезпечити херсонців і їжею, і водою, і продуктами першої необхідності. Також треба забезпечити й облаштувати такі точки в кожному мікрорайоні, куди б людина могла прийти погрітися, зарядити телефон, зв’язатися з родичами, отримати по можливості продуктовий набір і відпочити, тому що для створення умов для повного електрозабезпечення піде якийсь час У ДТЕК сказали, що, можливо, це піде навіть близько місяця. Від цього все залежить: і тепло, і зв’язок, і інтернет, і вода”, — підсумував Сергій Хлань.
Читайте також: Нескорений Херсон повертається до життя: історичні кадри та зворушливі історії місцевих жителів (ВІДЕО)