Україна відбудовує будинки, лікарні, школи, дитсадки та об’єкти критичної інфраструктури, попри постійні атаки російської армії на мирні міста, повідомляє FREEДОМ.
Близько 500 об’єктів із початку війни встиг відремонтувати будівельний проект “Добробат”. Понад 39 тисяч волонтерів – а це п’ять батальйонів – працюють у Київській, Чернігівській, Сумській, Харківській та Миколаївській областях.
“Наприкінці цього тижня ми запускаємо запорізький (будівельний батальйон, — ред.) і наступного тижня запускаємо дніпропетровський і, гадаю, херсонський одразу запустимо так само. Бо є вже звільнені регіони в Херсонській області, яким потрібна допомога, та потрібна допомога людям, які постраждали внаслідок цієї війни”, — сказав співзасновник проекту “Добробат” Ростислав Смирнов.
Будівельні батальйони не беруться за ремонт будівель, які потрібно відбудовувати наново. Вони вставляють вікна, встановлюють паркани та лагодять дахи. Ідея створення підрядів волонтерів виникла, коли російські війська відступили з півночі України.
“Ми його заснували у квітні. Ми розуміли, особливо приїхавши до перших регіонів, які були деокуповані, —Бородянка, Буча, Ірпінь — ми бачили величезні наслідки цієї війни і розуміли, що самі люди не зможуть впоратися. Це з одного боку. А з іншого — ми бачили величезний потенціал людей, які хочуть допомагати і робити. Тому що ця війна показала, що ми єдині як ніколи і ми дійсно хочемо допомагати один одному”, — сказав Смирнов.
Останнім часом російська армія масово обстрілює об’єкти критичної інфраструктури України. Цілі російських ракет і дронів — теплові електростанції. В Офісі президента повідомляють — за кілька тижнів було пошкоджено інфраструктуру у Вінницькій, Дніпропетровській, Житомирській, Івано-Франківській областях та у Києві.
“Навіть попри повторні обстріли об’єктів енергопостачання профільним службам вдається оперативно їх відновлювати та ремонтувати. Повертаємо світло і на деокупованій території. Був із робочою поїздкою в Ізюмі. Разом із головою Харківської військової адміністрації оглянули об’єкти житлової та критичної інфраструктури, розпочали запуск електроенергії для 10 тисяч споживачів”, — сказав заступник керівника Офісу президента України Кирило Тимошенко.
Ще в Ізюмі відновив роботу місцевий хлібозавод та відділення Укрпошти. Відновлюється і критична інфраструктура у Балаклії та Куп’янську. Більшість коштів, що йдуть на ремонт, виділено із державного бюджету України.
“На початку жовтня вийшов зі своєю оцінкою Світовий банк, він тісно працював з Київською школою економіки, тісно працював з профільними міністерствами, і на сьогодні витрати на відновлення оцінюються в суму 349 млрд дол. Я нагадаю, що довоєнний ВВП по 2021 року був 200 млрд, а довоєнний державний бюджет України з Пенсійним фондом був близько 80 млрд. Ось такі пропорції. 349 млрд — це кошти, необхідні на відновлення. З них у цьому звіті, з яким погоджується і Європейська комісія, і уряд України, сказано, що потреба в найближчі 36 місяців на відновлення становитиме 105 млрд дол.”, — сказав радник прем’єр-міністра України, керівник Центру економічного відновлення Кирило Криволап.
З початку повномасштабного вторгнення російських військ до України понад 20 млрд дол. на відновлення зруйнованої інфраструктури виділили міжнародні партнери. Половина грошей — гранти на безповоротній основі. До кінця року, за прогнозами, сума збільшиться до 30 млрд. дол.
“Є і Греція, яка, на жаль, не допомагає нам зі зброєю, але обіцяє допомагати з відновленням. Але, звичайно ж, серед найактивніших щодо виділення грошей — і Франція, і Німеччина, це Великобританія, Сполучені Штати Америки та Японія. Японія, до речі, зараз добре допомагатиме нам у плані відновлення енергетичної інфраструктури, є вже деякі домовленості. Це і Данія, і Швеція і, звичайно, це наші найближчі сусіди — це Польща, це всі країни Прибалтики, це Словаччина, це Чехія”, — сказав народний депутат України Юрій Камельчук.
Компенсувати кошти, витрачені на усунення наслідків війни, можна за рахунок репарацій. Україна планує домогтися від країни-агресора виплати у 300 млрд дол. Однак цей механізм можливий лише після перемоги української армії на полі бою та визнання Росією поразки у війні.
Читайте також: Ситуація на деокупованих територіях — допомога України, відновлення, евакуація (ВІДЕО)