Українські квоти: за два роки з радіостанцій-порушників стягнули понад 1 млн 700 тис. грн.

Фото UATV

Протягом останніх декількох днів однією з топ-тем в українських ЗМІ та експертних колах залишається введення третього етапу впровадження квот на україномовні пісні і передачі на радіо. Тепер, щонайменше 35% пісень, в тому числі в прайм-тайм, транслюватимуться державною мовою. Закон з квотами на український контент діє вже два роки. В ефірі кожної радіостанції чи телеканалу повинні транслювати не менше 50% українського продукту. За невиконання квоти радіостанціям загрожують серйозні штрафи. Чи досягнута зараз ця мета, а також – що змінилося за останні два роки, журналістам UATV розповів член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Сергій Костинский.

“Запровадження квот – не прецедент для України. В середині 2000-х вони також існували. Їх виконували і телеканали, і радіостанції. Ми просто повертаємо практику, – зазначив гість студії. – Дійсно, ведення дуже часто критикувалося представниками індустрії. Вони говорили про те, що слухачі просто втратять інтерес до українських радіостанцій. Але цього, як бачимо, не сталося. Більше того, можу з упевненістю сказати: ще в середині літа практично на всіх українських станціях була продана реклама до кінця цього року. Тобто вони залишились популярними і серед слухачів, їхні рейтинги не обвалилися, і серед рекламодавців. При цьому ми дізналися про багатьох нових музикантів, гуртах, які виконують пісні українською мовою. Зараз багато авторів, які працюють в різних жанрах. І практично в кожному з них – велика кількість авторів. Іншими словами – всі смаки меломанів можуть бути задоволені”.

Сергій Костинский переконаний, що застосування квот призвело до стрімкого зростання і розвитку української музичної індустрії. При цьому він наголосив: “Нацрада жодним чином не впливає на редакційну політику радіостанцій, не втручається в їхню роботу, і не диктує що їм ставити в ефірі, про що говорити”.

Сам Сергій Костинский також віддає перевагу творчості українських виконавців. За його словами, вже два роки він слухає винятково композиції наших авторів.

“Зараз у мене є кілька груп, творчість яких я слухаю кожен день обов’язково, – поділився гість студії. – Це “Один в каное”, “Vivienne Mort”, “Martovi Orchestra” і ще багато інших. У останньої групи поки невелика кількість переглядів на Ютюбі. Але це, як на мене, унікальний український продукт, який просто потребує просування”.

Також член Нацради з питань радіо і телебачення прокоментував успіх української групи “КAZKA”, пісні якої очолюють не тільки вітчизняні, а й хіт-паради європейських країн.

“Вони просто вщент зруйнували міф, який довгі роки існував у нашій музичній індустрії: якщо співаєш українською мовою, тебе не будуть слухати ні в Україні, ні в інших країнах, – вважає Сергій Костинский. – Його в минулому вже розвінчували й інші колективи. один з них – всесвітньо відомий “Океан Ельзи”. Ясно одне: українська пісня може бути популярною скрізь – і в Сербії, і в Болгарії, і в Канаді, і в Туреччині, і де б то не було “.

“Чи є радіостанції і телеканали, які намагаються обійти квоти?”, – поцікавилися журналісти під час бесіди.

В якості ілюстрації, гість навів красномовний приклад маніпуляції: деякі станції ставлять українські пісні годинним блоком, з 4 до 5 ранку. “З цього приводу я розмовляв з керівництвом асоціацій, в які входять такі радіостанції. Звертав увагу на це і публічно говорив про дану ситуацію. Думаю, що це питання часу, і він буде залагоджено”, – акцентував він.

За словами фахівця, за два роки дії закону про квоти, Нацрада зафіксувала порушення, вчинені 22 радіостанціями, з яких у вигляді штрафів стягнули понад 1 млн 700 тис. грн. “Щодо покарання, підхід до всіх однаковий: 5% від суми ліцензійного збору. Таким чином маленька радіостанція платить менше, більша – більше, – зазначив Сергій Костинский. – Буквально в четвер ми призначили суму близько 350 тис. грн. Однієї відомої в Україні розмовної радіостанції. Ми діємо за єдиним принципом: закон є закон. Не може бути ніяких винятків, якщо це не передбачено законом. Дуже радує, що він не став номінальним, він заробив. І ми бачимо сьогодні його позитивні результати”.

Що стосується географії виконання закону про квоти. Представник Нацради констатує: на Західній Україні перевиконання квот феноменальне. Передачі в цих регіонах ведуть переважно українською мовою. Але в той же час максимальну динаміку зростання і кількості українських пісень, і програм демонструє схід. Серед лідерів, за словами гостя, Донецька і Луганська області. А ще – Одеська. А що стосується порушників, то їх, традиційно, найбільше в Києві, де зосереджена основна кількість загальнонаціональних радіостанцій.

Підводячи риску, Сергій Костинский акцентував увагу на тому, що квоти будуть затребувані і надалі. За його словами, свій національний продукт у такий спосіб захищають Франція, Польща. “Думаю, що цей захід не тимчасова міра, оскільки ми завжди будемо підпадати під вплив глобальних трендів, – підсумував він. – Сьогодні впровадження норм дає позитивні плоди, і члени Національної ради готові давати свою експертизу парламентаріям щодо удосконалення квот”.

Телеверсію інтерв’ю з Cергієм Костинським дивіться в програмі “Лицом к лицу” 10 листопада о 15:00 на телеканалі UATV.

Наталія ЛЕВЧЕНКО

Прямий ефір