Українські дрони дивують світ своєю ефективністю: про переваги та потреби виробників розповіли експерти

Безпілотник. Фото: facebook.com/easternforces

Після повномасштабного вторгнення РФ Україна стала найбільшим виробником дронів у світі. Безпілотники різних типів виконують бойові та розвідувальні операції як на лінії фронту, так і в тилу противника.

Безпілотні літальні апарати (БпЛА) збираються з українських компонентів, а західним фахівцям є що почерпнути з цих розробок. Одночасно партнери займаються підтримкою українських технологій, ділячись необхідним.

Українські розробники дронів — перші в списку на отримання інвестицій

Попри те, що Росія — величезна країна з переважною кількістю військових, у стратегії та розробках вона значно відстає. І щоб ще більше посилювати якість українських технологій, по всьому світу проводяться зустрічі, форуми, сайд-івенти.

Збільшення виробництва дронів і радіоелектронна розвідка стали пріоритетними темами для обговорення на форумі Ukraine Tech Meeting у Варшаві 18 червня.

Говорили і про посилення української армії, і про економічну співпрацю, адже ці дві складові завжди мають іти пліч-о-пліч.

“На нас напала Російська Федерація, і ми змушені брати до уваги, що Україна — це невелика країна. Росія, на жаль, величезна, і нам потрібно мати асиметричну перевагу. І саме цей тиск зовнішній, і ця криза і війна, загроза нашому життю, спричинили поштовх до розвитку. І Україна після перемоги буде найдосвідченішою країною в питанні мілітарі-тех. Ми матимемо багато спеціалістів у цій галузі”, — розповіла проєктна менеджерка проєкту Business for Ukraine center Юлія Ковальчук.

Йдеться про сотні мільйонів євро інвестицій. Це задовольняє потреби і інвесторів, і споживача. Іншими словами, повна синергія.

“Очевидно, що українські команди — перші до інвестицій. У них не тільки комерційна, а й внутрішня мотивація — підтримати державу. Робити швидше, краще, ефективніше”, — заявив менеджер Polish ukrainian startup bridge Лукаш Вавак.

Підтримка України в інноваціях — це не лише про заробіток, розповів віцепрезидент Спілки підприємців і роботодавців Польщі Марчін Новацький. Адже всі розуміють, якщо не допомагати Україні сьогодні — завтра війна прийде в Європейський Союз.

“Насамперед — зберегти Україну вільною. Свобода в Україні є нашим пріоритетом тут, у Польщі. Але я думаю, що це спільне завдання для всієї Європи і трансатлантичної співпраці. Допомога Україні в перемозі в цій війні означає, що ми повинні це зробити. Нам потрібно співпрацювати. У багатьох напрямках. Звичайно, перше — це військова підтримка”, — сказав Новацький.

Українські дрони стають дедалі локалізованішими — вони збираються з українських компонентів. І вже сьогодні кожна деталь має український аналог. Важливо масштабувати виробництво, нехай навіть Україна впоралася з викликом щодо виробництва одного мільйона безпілотників.

Українські безпілотники регулярно атакують нафтопереробні заводи РФ, а також військові бази окупаційних військ. Дрони успішно справляються як у повітрі, так і на воді.

На початку червня було уражено сучасний багатоцільовий винищувач держави-агресора Су-57.

За допомогою ударних морських дронів Magura V5 уже було знищено російські кораблі “Цезар Куніков”, “Івановець”, “Сергій Котов”, “Акула” і “Серна”, а також пошкоджено “Іван Хурс”.

Читайте також: Українські дрони успішно полюють на російські кораблі (ВІДЕО)

Коментарі експертів

Яких успіхів домоглися українські інженери в роботі над безпілотними і морськими дронами, в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Анатолій Храпчинський, заступник генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний експерт;
  • Валерій Яковенко, керівник групи компаній DroneUA, експерт у сфері безпілотних технологій і робототехніки.

АНАТОЛІЙ ХРАПЧИНСЬКИЙ: Світ цікавиться українськими розробками

— Українські безпілотні системи можуть літати на далекі відстані, обходять засоби протиповітряної оборони противника і стійкі до засобів радіоелектронної боротьби. Тому паритет — у нас. Єдине, що нам потрібно — масштабувати виробництво. Увесь світ, бачачи наші розробки, вже цікавиться ними і бачить їх уже в себе на озброєнні — це дає нам змогу отримати якесь додаткове фінансування.

Західні партнери України взяли велику кількість технологій. Адже раніше ніхто не використовував мультикоптерні спортивні перегонові дрони як зброю. Більшість технологій, які зараз працюють в Україні, це продукт інженерної думки українських фахівців. І ці технології зараз Захід поглинає і бере в нас.

Півтора року тому, коли ми робили безпілотні системи і деякі засоби радіоелектронної боротьби, західні представники компаній, які намагалися надавати свою продукцію нам, спостерігали за цим, переймали наш досвід і дивувалися деяким нашим розробкам. Тому я б сказав, що в принципі, те, що є зараз у Заходу, більшою мірою це те, що було розроблено українцями.

Зараз активно розвиваються дрони дальньої дії, тобто в нас є можливість літати на 3 тисячі кілометрів — як із корисним навантаженням, так і вести розвідку. Ба більше, ми посилюємо роботу в ближній зоні бойових дій шляхом ударних дронів, мультикультурного або подібного типу.

Росія активно намагається нас наздогнати і розробляти свої безпілотники. Але вони розробляються із застосуванням китайських елементів. Там немає власної інженерної думки, а найімовірніше, це просто спроба зібрати щось, що вони бачили у нас. Скоріше це буде копіювання, ніж виробництво якогось якісного продукту.

https://youtu.be/Oz5qfLiNcn0

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Україна значно вдосконалила морські безпілотники

— Порядок завдання ударів українськими дронами по тилових аеродромах базування РФ створив прецедент. Адже вдалося знищити новітні літаки Су, які вважаються Російською Федерацією літаками п’ятого покоління. Росіяни були змушені підтвердити факт знищення одного Су-57 і серйозного пошкодження другого літака.

Також росіяни змушені були визнати і безперспективність тактики підняття літака в повітря на момент можливої атаки БПЛА. Як бачимо, у росіян можливість адекватної відповіді на загрозу з боку України зводиться максимум до малювання силуетів літака на злітно-посадковій смузі. Або ж прикривати літаки автомобільними покришками.

Морські безпілотники Головного управління розвідки Міністерства оборони якісно вдосконалили. На цей час дальність ураження цілей збільшено до 800 кілометрів. А це серйозні характеристики. Плюс збільшено бойову частину, яка серйозно завдала шкоди засобам Російської Федерації.

Відповідно, розміщення засобів ураження на цих безпілотниках збільшує їхню живучість. Тому що основна протидія з боку Російської Федерації — це використання авіаз’єднання — або штурмовики працюють, або з гелікоптерів намагаються вразити українські безпілотники. У разі адекватної відповіді по аеродинамічних цілях можливість ураження безпосередніх цілей збільшується приблизно на 50%.

Знищено російських плавзасобів на загальну суму близько 200 мільйонів доларів. Йдеться це тільки про плавзасоби, уражені морськими безпілотниками ГУР Міністерства оборони. А загальний збиток оцінюється близько 1 трильйона доларів.

ВАЛЕРІЙ ЯКОВЕНКО: Українські дрони вже використовують технології штучного інтелекту

— Дрони, які створюються українськими інженерами, можуть долати дистанції в сотні й тисячі кілометрів, залітаючи глибоко в тил ворога і завдаючи ударів по тих ключових об’єктах, які він так ретельно намагається захистити. У моменти таких атак, природно, стає зрозумілим, що тилова інфраструктура ворога не захищена від українського обладнання.

Дальність дії українських дронів збільшується. Також збільшується розмір бойової частини. Дрони стають дедалі більш і більш небезпечними. Також дрони долають дистанції, попри дію російської радіоелектронної боротьби — вони безсилі проти українських безпілотників.

Українські дрони вже використовують технології штучного інтелекту для того, щоб долати дистанції і не залежати від сигналів супутникового зв’язку. Таким чином вони б’ють там, де це необхідно незалежно від тих засобів радіоелектронної боротьби РФ.

Технології штучного інтелекту це дуже широке інформаційне поле, це дуже велика кількість різних компонентів. Коли ми говоримо про штучний інтелект, йдеться насамперед про компоненти цих технологій. Наприклад, автоматичне донаведення дронів до цілей — це Україна вже використовує масово.

Другий напрямок — аналітика величезного масиву даних із дронів, які виконують функції повітряної розвідки для того, щоб українські сили могли оцінити стан або знаходження тих чи інших об’єктів навіть у стані камуфляжу.

Третє — це використання систем штучного інтелекту для навігації, коли навігація виконується за візуальними ознаками. Це компоненти величезної системи, яка обертається навколо технології штучного інтелекту. Тобто впроваджуються окремі компоненти окремих систем.

Ворог не може похвалитися таким самим підходом з погляду застосування високотехнологічного обладнання. Ворог намагається копіювати найбільш успішні ініціативи українських інженерів.

Необхідно розвиватися швидше. Необхідно рухатися якомога швидше для того, щоб просто утримувати цей ринок. Зараз Росія використовує технології з відставанням на 5-6 місяців від того, що робить Україна. Наше завдання — якомога частіше надавати ринку і виводити в роботу таке обладнання, як, наприклад, ті ж самі новітні системи дронів надводного базування, підводні технології, наземну робототехніку і навіть повітряні дрони, які вже працюють у режимі кластерів.

Україна виробила мільйон українських дронів. І зараз уже можна говорити про те, що ця цифра може бути збільшена втричі в перспективі на рік.

Читайте також: Як ударні дрони стримують просування ЗС РФ у Харківській області — репортаж (ВІДЕО)

Прямий ефір