Понад мільйон тонн продовольства відвантажено з українських портів станом на 28 серпня. Про це повідомляють у Міністерстві оборони Туреччини. За словами президента України Володимира Зеленського, суди були відправлені до 15 країн світу, ще 70 заявок чекають на обробку. Як стверджують експерти, відновлення експорту — результат злагодженої роботи українських військових та дипломатичного корпусу, інформує FREEДОМ.
“Насамперед, це перемога Збройних сил України, тому що після активних атак на Чорному морі, коли був підтоплений крейсер “Москва”, був звільнений наш острів Зміїний, фактично це дало можливість мати воєнну перевагу, і з цією воєнною перевагою вже входити в переговорний процес. Дипломатична місія з представників Кабміну, ГУР, інших військових, спрацювала дуже професійно”, — сказав заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.
Мета українського уряду — вийти на рівень експорту 3 млн тонн щомісяця, адже українське зерно, без перебільшення, годує цілі континенти.
“Це близько 400 млн осіб, які справді чекають на українське виробництво. Як тільки почали виходити перші кораблі, одразу відреагував ринок: ціна, яка трималася останній рік дуже високо і підскочила після початку війни в Україні, поступово почала знижуватися. Таким чином продовольство стає доступнішим, зокрема й для таких бідних країн, як Північна Африка та країни Близького Сходу”, — зазначив Марчук.
Для України також важливо відновити експорт зерна. Окрім прямих втрат від війни — поля, що згоріли, побита осколками й вкрадена російськими військовими техніка, а також зупинка виробництва на окупованих територіях, страждає і бюджет держави, недоотримуючи податки від сільгоспсектору.
“Є така втрата в часі, тобто ми ще можемо вивезти те, що не вивезли вчасно, і продовжуватимемо вивозити. Але Україна втрачає від цього недоотриманий виторг. Зараз якщо всі порти запрацюють у тому режимі, в якому вони повинні, ті три порти, то ми будемо, як мінімум, отримувати 800 млн або 1 млрд дол. виторгу на місяць. Це не Україна, це українські агрокомпанії, це їхній виторг. Україна, як держава, виграє завдяки податкам, виграє завдяки тому, що це сприяє зміцненню гривні. У нормальній ситуації цей обсяг міг би бути в півтора-два рази більшим за всіх портів, що працюють”, — пояснив інвестиційний банкір Сергій Фурса.
Крім того, відновлення експорту впливає на курс долара в Україні: що більше продукції буде продано за кордон — то міцнішою буде гривня.
“Наразі проблема — експорт сильно впав. Імпорт відновлюється, а експорт досі стримується саме закритими портами. Це негативно впливає на курс гривні, тому що різниця між експортом та імпортом на користь імпорту тисне на національну валюту. На довоєнний рівень ми не зможемо вийти, навіть збільшені потужності постачань через західний кордон, через річки не компенсують ті втрати, яких ми зазнали через недостатність роботи портів”, — каже Фурса.
На червень цього року прямі збитки українського агросектору внаслідок повномасштабного вторгнення російських військ становлять 4,3 млрд дол., непрямі — понад 23 млрд. Такі дані надають у Міністерстві аграрної політики та продовольства України.
Читайте також: З портів Одеської області вийшли ще шість суден з українською агропродукцією