Українське питання у Швейцарії — головне з Давосу (ВІДЕО)

Володимир Зеленський та Віола Амхерд. Фото: president.gov.ua

Швейцарія виділить понад 1,7 млрд дол. на відновлення України до 2028 року. Про це заявила президентка країни Віола Амхерд під час пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським, який напередодні прибув до Конфедерації з робочим візитом. Очікується, що сьогодні, 16 січня, він виступить на економічному форумі в Давосі зі спеціальним зверненням, повідомляє FREEДОМ.

Світовий економічний форум розпочав роботу напередодні. За день до його офіційного старту відбулася четверта зустріч радників із національної безпеки та зовнішньої політики щодо української формули миру.

“Позитивним знаком є постійне зростання кількості країн, які долучаються до роботи над загальним планом, що ґрунтується на українській формулі миру. І мені дуже приємно відзначити, що тут представлено 83 держави та міжнародні організації”, — зазначив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

Він нагадав, що під час попередньої зустрічі, що відбулася на Мальті, було опрацьовано перші п’ять пунктів формули миру: ядерна, продовольча та енергетична безпека, звільнення полонених та незаконно депортованих українців, відновлення територіальної цілісності та суверенітету України. У Давосі обговорили наступні п’ять: виведення російських військ, відновлення справедливості, екологічна безпека, недопущення ескалації та повторення війни, підтвердження закінчення війни.

Кожен пункт презентували країни, відповідальні за реалізацію відповідних треків формули. Україна презентувала напрацювання за десятим пунктом мирного плану.

“Ми зробили висновки з попередніх помилок. Договір, яким буде підтверджено закінчення війни, має базуватися на формулі миру, бути багатостороннім, тобто підписаним не лише Україною та РФ, а й країнами-гарантами, бути комплексним та регулювати всі сфери, на які вплинула війна. Умови договору мають бути чіткими та мати юридичний характер, а сам договір — ратифікований парламентами країн-учасниць”, — сказав міністр юстиції України Денис Малюська на зустрічі радників у Давосі.

Зустрічі на рівні радників з національної безпеки у Швейцарії, а раніше — у Данії, Саудівській Аравії та Мальті необхідні для підготовки Глобального саміту миру.

“Головне завдання цих переговорів — підготувати саміт, глобальний саміт лідерів країн щодо умов, процедур завершення війни в Україні з урахуванням української позиції, з урахуванням формули миру президента Зеленського. Вона точно наблизить можливість проведення такого Глобального саміту миру, і вона поступово закладає фундамент забезпечення українських інтересів у майбутньому мирному процесі”, — пояснив політолог Володимир Фесенко.

Війна Росії проти України та повоєнне відновлення країни — ключова тема не лише зустрічі радників із нацбезпеки, а й самого Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Його спікером стане Володимир Зеленський. Президент України прибув до Швейцарії напередодні. У програмі робочого візиту — виступ перед учасниками форуму та двосторонні зустрічі з лідерами держав-партнерів та великих бізнесів, а також з представниками ЄС та НАТО, зокрема з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн.

“Вона виступить із промовою на вступній сесії. Потім голова матиме кілька двосторонніх зустрічей: з президентом України Володимиром Зеленським, прем’єр-міністром Китаю Лі Цянем, держсекретарем США Ентоні Блінкеном, президентом Угорщини Каталін Новак”, — повідомив представник Європейської комісії Ерік Мамер, якого цитує “Європейська правда”.

Володимир Зеленський у понеділок, 15 січня, вже зустрівся із керівництвом країни, яка традиційно приймає Всесвітній економічний форум. Ситуацію на полі бою та впровадження формули миру обговорив з головою Національної ради Федеральних зборів Швейцарії, головою Ради кантонів та головами партій та фракцій Федеральних зборів Швейцарії, а також провів зустріч із президенткою Швейцарської Конфедерації Віолою Амхерд.

Нагадаємо, сьогодні, 16 січня, президент України Володимир Зеленський зустрівся у Давосі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. У фокусі зустрічі — ситуація на полі бою та оборонна підтримка України.

Прямий ефір