Українська військова кампанія-2024: якою вона може бути — обговорювали експерти

Українські захисники. Фото: mil.gov.ua

Перенести війну якомога ближче до Кремля. Таке завдання стоїть перед українськими спецслужбами наступного року, заявив виданню Politico голова Служби безпеки України (СБУ) Василь Малюк. А головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у межах пресконференції розповів, чим відрізнятиметься військова кампанія ЗСУ 2024 року. 

Зберегти людей і наблизити війну до Росії

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний наприкінці грудня вперше провів пресконференцію в прямому ефірі телемарафону. Основна тема — зміни правил мобілізації. Також він торкнувся питань, які стосуються військових планів українських сил на наступний, 2024 рік. 

“2024 рік не просто відрізнятиметься, він має відрізнятись, тому що інакше нас чекає те, про що я писав у статті. Відповідно ми ці проблеми знайшли, і знайшли вже десь 90% рішень цих питань, які потрібно буде обов’язково вирішити, щоб наступного року діяти більш ефективно і найголовніше — зберегти людей. Моя головна помилка — я вважав, що така кількість втрат, як ми завдали, зупинить будь-кого. Але не Російську Федерацію”, — заявив на пресконференції Валерій Залужний. 

Також Валерій Залужний зазначив, що Росія не пасе задніх у рамці військових технологій і наразі триває в цій сфері потужне протистояння. Тим не менш, він сподівається на підтримку західних союзників. 

“Я впевнений, що західні партнери залишаться поруч із нами. Що стосується потреби, яка не залежить від західних партнерів, — усі ці потреби сформовані, вони перебувають у Міноборони і досить жваво обговорюються, і деякі вже почали реалізовуватися”, — сказав Залужний. 

Тим часом, у планах у СБУ на майбутній рік — посилити розвідувальні операції та здійснити диверсійні удари в глибині захопленої Росією території. СБУ активно працює над тим, щоб відтіснити Чорноморський флот РФ із Криму.

Голова Служби безпеки України Василь Малюк акцентував, що перед тим, як завдати удару, цілі ретельно обирають. За його словами, Україна насамперед працює по військових об’єктах або тих, які Росія використовує для виконання своїх бойових завдань і матеріально-технічного забезпечення армії. При цьому українська спецслужба діє згідно з нормами міжнародного права, підкреслив Малюк. 

“Ми не можемо розкривати наші плани. Вони повинні залишатися шокуючими для противника. Ми готуємо сюрпризи. СБУ завдає точкових ударів. Ми колемо ворога голкою прямо в серце. Кожна наша спецоперація переслідує конкретну мету і дає свій результат. Усе це в комплексі ускладнює можливості Російської Федерації з ведення війни і наближає нашу перемогу”, — акцентував глава СБУ в інтерв’ю Politico.

За його словами, більша частина військових морських операцій здійснюється за допомогою морських дронів Sea baby.  Це унікальна розробка українських фахівців. Такий безпілотник несе майже 850 кг вибухівки і здатний працювати під час шторму, що ускладнює його виявлення. 

Раніше дрони Sea baby вразили Керченський міст, а також кілька російських військових кораблів. У жовтні 2022 року морські безпілотники атакували Севастопольську бухту, пошкодивши чотири російські військові кораблі. 

У 2023-му вразили два російські ракетоносці, танкер, десантний корабель, а також пошкодили великий військовий буксир і новітній розвідувально-гідрографічний корабель Росії. Це змусило Москву вивести більшу частину флоту з бази в окупованому Севастополі. Завдяки цьому Україна змогла відновити судноплавство.

“Це законна мета для нас, згідно з міжнародним правом і правилами ведення війни. Українське законодавство також дозволяє нам атакувати цей об’єкт”, — сказав Василь Малюк.  

За допомогою морських дронів Sea baby Україна змогла організувати роботу Чорноморського морського коридору. За чотири місяці ним уже пройшло 305 суден, заявила посол США в Україні Бріджит Брінк

За її словами, експорт вантажів склав близько 10 млн тонн. Зокрема, у грудні в портах Великої Одеси збільшився обсяг вивантаження вагонів із зерном. Згідно з даними “Укрзалізниці”, щодоби в середньому вивантажується 901 вагон із зерном. 

“Агресія Росії не може зупинити Україну в її прагненні нагодувати світ”, — заявила Бринк.

Як пише New York Times, українські морські безпілотники розчистили морський коридор на понад 300 км. В українській службі безпеки пояснили, що морські дрони — досить ефективний спосіб боротьби з флотом РФ, оскільки ціна такого безпілотника непорівнянна з вартістю бойового корабля. 

Для зміцнення потенціалу українських Військово-морських сил Великобританія передасть два кораблі для розмінування Sandown, заявили в оборонному відомстві країни. Судна оснащені тралами для пошуку і знешкодження мін. Крім того, вони мають зенітне і протичовнове озброєння.

Думки експертів

Якими можуть бути військові плани України на 2024 рік, з урахуванням тих подій, які відбулися на полі бою у 2023 році? Як може вплинути політична ситуація на Заході на успіхи ЗСУ наступного року? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Вільям Тейлор, посол США в Україні (2006-2009 рр.);
  • Іван Варченко, експерт з питань національної безпеки;
  • Олексій Гетьман, військовий аналітик;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • Сергій Братчук, спікер Української добровольчої армії “Південь”. 

ВІЛЬЯМ ТЕЙЛОР: ЗСУ доб’ються успіху у 2024 році, якщо США та Європа нададуть потрібну зброю

— Це був дуже важкий рік для українських солдатів, для українського народу. І важливо, щоб люди, які підтримують Україну в США, Європі, в інших частинах світу, зберігали свою увагу до України, продовжували спрямовувати допомогу, щоб Україна могла і далі захищати себе — і тим самим захищати Європу, захищати США.

Конгрес США повернеться після різдвяних канікул на початку січня, і ухвалить пакет допомоги загальною вартістю 110 млрд доларів, у якому для України передбачено 61 млрд доларів, 14 млрд для Ізраїлю, а також допомога Азіатсько-Тихоокеанському регіону (Тайваню) і кошти на комплекс заходів зі зміцнення кордону США з Мексикою. 

Попереду багато чого треба зробити, потрібно знайти компроміс між адміністрацією Байдена і Конгресом з питань міграції через мексиканський кордон, це складна частина пакета.

Є ворог, який намагається захопити Україну. І, як я зрозумів від генералів, а також від президента Зеленського, стратегія ведення бойових дій змінюється.

Танки самі по собі не стануть тактикою або стратегією прориву російських позицій, так само як і російські танки не стануть тактикою або стратегією прориву українських позицій. Один високопоставлений чиновник у Києві сказав мені в жовтні, що броня застаріла. Танки, БМП, БТР застаріли.

Тепер мова піде про удари на далекі відстані для перебою логістики противника. Тобто для нової стратегії потрібна зброя великої дальності і високоточні керовані ракети.

Також потрібна протиповітряна оборона для захисту міст по всій Україні, а також ППО для передової. На початку наступного року почнуть надходити літаки F-16. Крім того, ведеться велика робота щодо дронів — дрони великої дальності, ударні дрони, розвідувальні дрони. Усе це дійсно важливо для наступного етапу боротьби.

Президент Володимир Зеленський справедливо сказав, що він не збирається розповідати привселюдно про нову стратегію, щоб про неї дізналися і росіяни.

Зеленський запевнив, що є план, є стратегія. І якщо у 2024 році Сполучені Штати та Європа нададуть зброю, про яку він просить, то ЗСУ доб’ються успіху.

Всьому альянсу з підтримки України необхідно активізувати зусилля і надати українським військовим інструменти, необхідні для досягнення успіху.

Усі розуміють, що країна, яка воює, не може приєднатися до Північноатлантичного альянсу. Однак Україна може почати переговори про членство. Необхідно ухвалити безліч рішень, перш ніж Україна зможе вступити до Альянсу.

Якщо політика США щодо України зміниться в гірший бік, я буду стурбований. 

Опитування показують, що 65% американців виступають за продовження надання допомоги Україні.

Я думаю, що так буде і далі — за будь-якого президента за підсумками виборів-2024.

ІВАН ВАРЧЕНКО: Хочеться знизити пафос наших анонсів на 2024 рік

— Потрібно розуміти, що ми почнемо з тієї ситуації, в якій перебуваємо зараз. Це буде активна оборона. Нам потрібно використовувати всі можливості для того, щоб виснажувати російські війська, але ми зможемо їх виснажувати, перш за все, не тим, що в нас буде завтра, а тим, що в нас є на сьогоднішній день. 

На жаль, сьогодні політичні дискусії в країнах наших партнерів поки що не закінчилися в бік позитивних рішень щодо України. 

Це був би нонсенс, якби якась із армій, якщо говорити в теорії, не планувала б операції чи то з активної оборони, чи то з наступу. Також наступальні операції планують російські окупанти. 

На сьогоднішній день, без додаткової підтримки і власними силами ми не здатні на відчутні успіхи саме в контексті атакуючої позиції. 

Насамперед — дипломатія, зовнішня політика країни, інтенсифікація та активізація українських промислових можливостей, державні програми для того, щоб Україна переходила на військові рейки. 

У січні 2024 року відбудеться засідання у форматі Україна-НАТО. Завдання буде продумувати далі і здійснювати зміцнення української лінії оборони і української оборони загалом, розробляти оперативні і стратегічні можливості, здійснювати їх на рівні політичного керівництва держав-членів блоку НАТО. 

Я думаю, ще йтиметься про планування операцій і завдань у формуванні ресурсів і якості цих ресурсів на 2024 рік і на стратегічну перспективу.  

Слід чекати, що українські сили оборони продовжуватимуть стійко триматися за кожен квадратний метр української землі. Звільнені зараз населені пункти на лівому березі Дніпра — це та територія, на якій ЗСУ мають розглядати можливість розширення цього рубежу для того, щоб можна було сформувати там ударні угруповання і можна було далі розширювати можливості наступу на лівому березі та звільняти лівобережну частину Херсонської області.

Це важка і кривава робота. Потрібна серйозна допомога і потрібно концентрувати ресурси на території Херсонщини, оскільки ворог розуміє, що тут може бути відкриття другого фронту, і тому концентрує там свої сили і засоби.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Без переваги в повітрі немає сенсу проводити військові операції на суші

— Український наступ у 2024 році, я думаю, відрізнятиметься тим, що, найімовірніше, просування буде успішнішим. Усе залежить від тієї техніки, яку нам готові надати наші партнери. І, природно, авіація, яку ми дуже чекаємо – американські винищувачі F-16. 

Можливо, вдасться ще домовитися про вертоліт Black Hawk і Apache. У наступальних операціях і в ближньому бою ці вертольоти можуть зіграти навіть вагомішу роль, ніж F-16. 

Очевидно, що потрібно планувати наступальні дії. Дуже багато залежить від того, скільки озброєння нададуть наші партнери. Самостійно Укроборонпром не може забезпечити нашу армію такою кількістю озброєння, щоб ми мали паритет із військово-промисловим комплексом Російської Федерації.

Наступальні бойові дії на суші починаються після того, як було досягнуто панування в повітрі. Якщо воно не досягнуто — наступальні дії на суші не починаються взагалі. 

ДМИТРО СНЕГИРЬОВ: У 2024 році можливий успішний характер українського наступу

— Наразі ЗСУ вдалося утримати позиції за всіма ключовими напрямками. Заяви про те, що російські окупанти нібито прорвали українську оборону за кількома напрямками, — не відповідають дійсності. 

ЗСУ утримують ініціативу на двох стратегічних напрямках. 

Я не виключаю можливості повторення у 2024 році характеру успішного контрнаступу Збройних сил України. Створюються всі передумови для цього сценарію — останні пакети військово-технічної допомоги з боку наших ключових партнерів. Німеччина збільшила допомогу Україні у 2024 році — з 4 до 12 млрд. євро, Нідерланди передали 1,2 млрд. євро. 

Західні партнери розуміють, що у 2024 році вони можуть зіткнутися з ситуацією, коли з Росією доведеться воювати військам НАТО. А вони не можуть цього допустити. 

Взимку триватиме тактика активної оборони — нанесення максимальної шкоди техніці та особовому складу противника. Створення другого і третього ешелону оборони потрібно для того, щоб вимотати армію РФ і не допустити просування вглиб країни. 

СЕРГІЙ БРАТЧУК: Війна повертається туди, звідки прийшла

— У 2023 році Україна, по суті, виграла бій у Чорному морі. Те, що Чорноморський флот РФ тепер перебуває в Новоросійську, а не в окупованому Севастополі — це великий результат. 

Морські дрони — це ще не всі сюрпризи, які готує Україна для ворога. 

Мені імпонує те, що голова СБУ говорить про те, що ми голками колемо в найбільш вразливі місця Російської Федерації на окупованій і не тільки окупованій території. Ми дістали і до Новоросійська, і до Керчі. 

В України вже є дрони, які проводять, як бачимо, успішну розвідку. І за допомогою цих дронів-розвідників готуються ті сюрпризи, на які натякає голова СБУ. Я думаю, що дійсно таких сюрпризів наступного року буде дуже багато.

2023 рік став своєрідною платформою для того, щоб у 2024 році відбулися нові військові успіхи ЗСУ. І це стосується не тільки Чорного моря.  

Думаю, зараз росіяни намагаються прорахувати наші подальші кроки в Чорному морі та Криму. Але це їм не вдасться. Подивіться, хто бере участь у “морській коаліції” — одну з ключових ролей відіграє Велика Британія. 

Війна повертається туди, звідки прийшла. І ми в цьому добре допомагаємо. Я думаю, що Служба безпеки України своїми діями створює певні майданчики для того, щоб увесь той терор, який принесла нам Росія, повертався не тільки у фронтові райони Російської Федерації, а й справді в глибину держави-агресора. 

Я думаю, що ударів по території РФ буде ставати більше. Це все законні цілі. Усе, що працює в Росії на війну — має отримати відповідь. І ця відповідь буде у 2024 році. 

Читайте також: Путін запустив фейк про готовність до переговорів, але йому потрібна лише капітуляція України, — Данілов про статтю NYT 

Прямий ефір