Українська унікальна розробка: як дрон-сапер “Кабан” допомагає розміновувати поля у Харківській області (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Чотири потужні колеса, захищений корпус та можливість знімати розтяжки і на відкритій місцевості, і в приміщеннях. На Харківщині саперні групи використовують наземний безпілотник. Українські інженери створили апарат, призначений для нейтралізації розтяжок та протипіхотних мін, повідомляє FREEДОМ.

“На полях відбувалися бойові дії та всі деталі з танків розлетілися. Тепер це треба все зібрати. Як мінімум, вони заважають розмінуванню, тому що кожен сигнал треба перевіряти, там може бути потенційна небезпека”, — пояснив сапер.

Безліч полів у Харківській області забруднені мінами та снарядами. Їх необхідно перевірити та очистити, щоб аграрії могли працювати. Перший етап розмінування — прокласти дорогу довкола поля, знявши всі розтяжки. У цьому саперам допомагає наземний дрон “Кабан”.

“На полях є розтяжки, а саме осколкові загороджувальні міни (ОЗМ) 72, і ми використовуємо дрон “Кабан”. Наші колеги надали його нам у користування. Попереду 50-70 м йде дрон “Кабан” і знімає розтяжки, якщо вони є. Після цього йдуть два сапери, з різницею десь 8-10 м і проходять дорогу, перевіряють її на міни. Таким чином, ми закільцьовуємо все поле, і виходить установка, яка постійно по колу катається в поле. Розмінування йде в середньому 5 км на годину без зупинок”, — описав процес представник організації Demining про Ukraine Ян Артюхов.

Наземний дрон “Кабан” — повністю українська розробка. Його творці — команда “Аеро Хаб”, яка з початком повномасштабної війни об’єднала навколо себе розробників безпілотних систем та тих, хто займався роботизованими наземними конструкціями. У 2023 році дрон-сапер “Кабан” як стартап представили у програмі проєктів від “Укроборонпрому”. Його визнали одним із найкращих у своєму сегменті.

“Це наші хлопці розробляли цей дрон, вже кілька зразків їздить фронтом і зараз ми використовуємо його для цивільного розмінування. Він багаторазового використання — коли він підривається, це все ремонтується майже в польових умовах. Безповітряні колеса витримують протипіхотні міни, “пелюстки”, — розповів один із розробників дрону-сапера “Кабан” Ігор Касян.

Ця конструкція оснащена відеокамерами — вони показують оператору ті предмети, які змогли виявити. Спеціальна антена дозволяє знімати мінні розтяжки. Її розміри дозволяють працювати й у закритих приміщеннях.

“Він унікальний тим, що розроблений, щоб працювати не лише у полях на розмінуванні. Його габарити дозволяють працювати у приміщеннях, забезпечити безпеку рятувальників. Плануємо зробити програмне забезпечення. Зараз він їздить полем, знаходить якісь уламки, міни, снаряди. У майбутньому він позначатиме їх на карті, прямо з фотографіями, координатами GPS”, — додав Касян.

До лютого 2022 року один із розробників дрону-сапера “Кабан” Денис Козлітін навчав дітей робототехніки. Після — почав допомагати військовим: розробляв літальні апарати, а згодом перейшов на наземні роботизовані системи. Дрон “Кабан”, за його словами, дуже витривалий: без перерви може працювати до 6 години, долаючи за цей час до 10 км.

“Сам корпус досить міцний, тому що його зовні прикриває друга броня. Ми отримуємо рознесену броню, яка витримує вибухові пристрої. Тут є елементи, куди можна ставити додаткове устаткування. Тобто сюди можна повісити баули, щоб закріпити коробки із чимось корисним та довезти їх туди, куди людині складно дійти”, — розповів Козлітін.

За словами розробників, більшість створених наземних дронів зараз перебувають у зоні бойових дій. Для гуманітарного розмінування апарат почали використовувати нещодавно та не випадково обрали для цього Харківську область. Після російської окупації та активних бойових дій регіон залишається одним з найзамінованіших в Україні. З моменту деокупації території саперам вдалося знищити понад 160 тис. вибухонебезпечних предметів та обстежити понад 9,5 тис. га землі.

Читайте також: “Посейдон” працює в українському небі на лінії фронту — репортаж із Бахмутського напрямку (ВІДЕО)

Прямий ефір