Українська формула миру: питання, щодо яких тривають дебати, озвучив експерт

Ігор Попов. Фото: uatv.ua

Ще рік тому, коли на G20 тільки презентували українську формулу миру, це була коротка декларація. Але за рік кожен із десяти пунктів був детально опрацьований. Зараз тривають дебати щодо двох питань. Виступаючи на Генеральній асамблеї ООН у Нью-Йорку, президент Володимир Зеленський закликав держави долучитися до підготовки Глобального саміту з реалізації формули миру. Про це сьогодні, 24 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

Він зазначив, що не всі документи, які стосуються формули миру, є публічними.

“На рівні радників глав держав, на рівні представників посольств, послів, експертів із зовнішньої політики, безпеки кожен пункт опрацьований дуже детально. Проведено кілька зустрічей, остання була в Саудівській Аравії. Дедалі більше держав делегують своє високе представництво на ці зустрічі”, — повідомив Попов.

За його словами, зараз обговорюється, що держави будуть різною мірою залучені в різні напрямки.

“Тобто одні держави будуть займатися гуманітарним обміном, і ми бачимо, що це великий внесок у реалізацію формули миру. А інші країни пропонують допомогу з гуманітарного розмінування. Для кількох країн вельми важливим і доцільним є акцент на традиційній безпеці, неприпустимості загрози ядерною зброєю, а також безпека ядерних об’єктів на території України та на лінії фронту. Уже зараз ведеться робота на рівні робочих груп”, — пояснив експерт.

Він звернув увагу, що дебати стосуються персональної відповідальності політичного керівництва Російської Федерації за злочини агресії.

“Деякі країни вважають, що не має бути персональної відповідальності. Деякі вважають, що має бути повномасштабний міжнародний трибунал. Але, звичайно, ключове питання – це виведення військ, тобто всі країни підтверджують те, що територіальна цілісність України не ставиться під сумнів. Але як швидко і як добровільно буде проводитися виведення військ — це насправді найбільше і найгостріше питання. І воно обговорювалося, зокрема в Нью-Йорку на двосторонніх зустрічах і на виступах на Раді Безпеки щодо того, як відновити територіальну цілісність, суверенітет України, який Росія поставила під сумнів”, — заявив Ігор Попов.

Читайте також: Чому для України важливо боротися за свої інтереси на майданчику ООН, пояснив політолог

Нагадаємо, Індія зацікавлена в реалізації восьмого пункту формули миру президента України Володимира Зеленського. Нью-Делі також може приєднатися до програм гуманітарного розмінування.

Прямий ефір