Українська формула миру пропонує реальну дорожню карту, а в інших “мирних планах” немає конкретики — аналіз Гриценко

Аліна Гриценко. Фото: uacrisis.org

Українська формула миру пропонує дорожню карту, яка може допомогти реальними діями досягти довгострокового миру. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила докторка філософії з політології, головний консультант НІСД Аліна Гриценко.

Вона підкреслила, що в інших запропонованих “мирних планах” немає конкретики. 

“Формула миру президента Зеленського — це щось схоже на road map, на дорожню карту, яка може допомогти реальними якимись конкретними діями досягти довгострокового миру в Україні. Всі інші пропозиції, які були висунуті на сьогодні, які називають “мирними планами”, це зовсім ніякі не плани. Ані Китай, ані китайсько-бразильський політичний консенсус, Шольц теж… Мирний план — це дуже гучно сказано, тим паче, що Шольц зробив дуже коротку заяву в інтерв’ю CDF, заявивши про те, що час би якось уже рухатися в бік мирного врегулювання. Нічого додаткового Шольц не озвучив. Тому цю заяву не можна трактувати як мирний план, тим паче як натяк на те, що Шольц буде пропонувати відмовитися від території, або торгуватися територіями тощо”, — сказала Гриценко.

Політологиня зазначила, що, найімовірніше, всі ці пропоновані на сьогодні мирні ініціативи мають на увазі під собою тимчасове заморожування на лінії фронту.

Що стосується Кремля, то, за її словами, для російської влади дуже важливо спозиціонувати себе як сторону, яка згодна на мирні переговори.

“Кремль маніпулює цими тезами й цією риторикою для поширення в інформаційному просторі багатьох країн глобального Півдня пропаганди насамперед”, — сказала Гриценко.

Вона нагадала, що секретар Ради безпеки РФ Сергій Шойгу на зустрічі з міністром закордонних справ Китаю Ван Ї в Санкт-Петербурзі заявив, що вітає запропонований Китаєм й Бразилією “консенсус”.

“Тобто вони це будуть надалі використовувати для своєї власної пропаганди. Особливо зараз. Коли двосторонній політичний китайсько-бразильський консенсус підписувався навесні, це було не так вигідно Москві, як зараз. Тому що в цьому консенсусі є пункти, які, за великим рахунком, більш однозначно артикульовані проти Росії. Хоча, звичайно ж, Росія там не згадується. Там ідеться про те, що неприйнятним для Китаю є застосування зброї масового знищення, біологічної, хімічної тощо, ядерної зокрема, неприйнятним є дестабілізація ситуації на атомних електростанціях. Зараз Росія цей консенсус та ці пункти може використати у своїй пропаганді проти України, що нібито це Україна розширює географію конфлікту завдяки успішній операції Збройних сил України в Курській області, що це Україна зараз та ЗСУ становлять загрозу для Курської АЕС, і що взагалі тут у всьому винна Україна. Тому Кремль зараз будь-якого роду такі ініціативи буде використовувати, виключно намагатися їх перекрутити на свою користь”, — сказала Гриценко.

Читайте також: Навіщо Китаю особливий “мирний план” — думка радника глави ОПУ

Прямий ефір