Українські військовослужбовці аеророзвідки цілодобово контролюють лінію фронту. Завдяки їхнім даним українська артилерія отримує точні координати розташування військової техніки російських окупантів і скупчення піхоти. Про роботу повітряних розвідників на Харківському напрямку — в репортажі кореспондентки телеканалу FREEДОМ Альони Грамової.
Локації для своєї роботи аеророзвідка обирає з урахуванням близькості до фронту та безпеки. У будівлі, де побували журналісти, ще рік тому, до деокупації ЗСУ Харківської області, розташовувалися військові РФ. Після себе вони залишили багато боєкомплекту і частину особистих речей.
Ці позиції — недалеко від кордону з Росією. Військові кажуть, що невелика відстань ефективніша для розвідувальних дронів.
“Аеророзвідка в реальності, в українських реаліях, не може перебувати далеко, тому що основний дрон — це Мavic. Їхня дальність — 5-6,5 км. Тобто якщо ми хочемо залетіти на 2,5 км за їхні позиції, плюс лінія розмежування між нами і ними 800-1000 м. Ось і вся математика”, — каже військовослужбовець ЗСУ з позивним “Фенікс”.
Як зазначають розвідники, Харківський напрямок відрізняється від Бахмутського. Тут ударні дрони не використовують. Згадуючи свій досвід роботи під Бахмутом Донецької області, військові кажуть, що доводилося застосовувати всі види БпЛА. Добре себе зарекомендував у цьому дрон “Кажан” українського виробництва.
“Це великі ударні дрони, можуть нести вантаж до 15-18 кілограм. Тобто останній раз ми кидали ці протитанкові міни. Завдання — коли танк наїжджає, у нього вибиває каток і танк знерухомлюється. У нашому випадку ще можемо обмотати боєприпас металевими фрагментами, щоб додати йому вражаючих потужностей. Іншими словами — це такий здоровий, нерегульований фугас, який працюватиме, якщо там скупчення піхоти або впаде на бліндаж. Там начебто 7,5-8 кг вибухонебезпечних речовин”, — розповів військовослужбовець ЗСУ “Француз”.
Технічний стан дронів необхідно завжди контролювати, кажуть аеророзвідники. Перед виконанням бойових завдань у спеціальній лабораторії відбувається підготовка та ремонт техніки на випадок необхідності.
Українські бійці колекціонують і уламки саморобних російських безпілотників. Кажуть, не всі з них якісні. Водночас пам’ятають, що техніку противника недооцінювати не варто.
За словами розвідників, російські ударні дрони завжди несуть велику небезпеку. Попри це, українська аеророзвідка стала одним із пріоритетних напрямків, що розвиваються, за час повномасштабного вторгнення Росії на територію України.
Читайте також: Російська авіація знищує Авдіївку — репортаж з міста-примари (ВІДЕО)