Україні вдається після ракетних атак РФ зберігати стійкість енергосистеми: основні чинники назвав експерт

Володимир Бужан. Фото: greendeal.org.ua

Україні вдається зберігати стійкість енергетичної системи, яка зазнає російських атак, завдяки низці факторів, серед них — імпорт електроенергії. Про це сьогодні, 12 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт Центру економічного відновлення Володимир Бужан.

“Тут кілька факторів. Перший й найголовніший фактор — попри серйозний дефіцит в енергосистемі, який час від часу виникає, ми його перекриваємо імпортом, який до двох гігаватів сьогодні може становити. Поки що він десь до 1,8 гігавата доходить. Я думаю, що до кінця року його можна буде розширити до 2,2-2,3 гігавата”, — сказав він.

За словами експерта, скорочення загального споживання також дає змогу утримувати баланс в енергосистемі.

“Зараз усе-таки просіло споживання, тому що погода сприяє скороченню споживання: не потрібно вмикати кондиціонери, але водночас немає потреби опалювати будинок будь-якими електроприладами. І третє — все-таки є сьогодні обмеження споживання електроенергії в окремих регіонах, які називають прифронтовими, — це Сумська область, Харківська, у районі Донбасу є велика кількість промислових підприємств, які працюють в обмеженому режимі”, — сказав Бужан.

Він вважає, що до зимового періоду пошкоджені внаслідок російських атак об’єкти енергетики України будуть частково відновлені. На думку експерта, немає сенсу відновлювати ті енергоблоки, які продовжують перебувати безпосередньо під артилерійським обстрілом, під вогневим контролем російських окупантів.

“Їх немає сенсу відновлювати, тому що їх можуть знову зруйнувати з дуже великою часткою ймовірності. Це перше. А друге — іноді є такі руйнування, коли прямо несучі конструкції пошкоджені, або ж машинний зал серйозно пошкоджений, й можна просто не встигнути відновити”, — сказав експерт.

Він зазначив, що в деяких випадках потрібно провести повну заміну обладнання, на виробництво якого потрібно щонайменше пів року — 9 місяців, а також потрібен час для доставки його в Україну.

“Тому є великий ризик не встигнути просто провести ці відновлювальні роботи”, — підкреслив експерт.

Що стосується руйнування внаслідок російської атаки Трипільської ТЕС у Київській області, то, за інформацією Бужана, йдеться про серйозну втрату потужності, особливо в пікові періоди споживання.

“Природно, це, найімовірніше, призведе влітку до відключень в окремі години роботи, коли буде більша напруга на енергосистему. Взимку теж, але до зими ще далеко, і я думаю, що до зими можна встигнути провести ремонтну роботу, відновити деякі блоки, які не сильно зруйновані. І друге, що можна зробити, це можна спробувати збільшити обсяг імпорту, тобто розширювати перетікання з європейської енергетичної системи”, — зазначив експерт.

Читайте також:  “Масштаби руйнувань — жахливі”: Трипільську ТЕС знищено внаслідок російської атаки

Як повідомлялося, російські війська вночі 11 квітня завдали по Україні масованого повітряного удару із застосуванням крилатих, балістичних і аеробалістичних ракет (“Кинджал”), а також дронів-камікадзе. Були атаковані об’єкти генерації та системи передачі електроенергії в Харківській, Запорізькій, Львівській та Київській областях.

Прямий ефір