Україні вдалося зберегти керованість економіки під час війни: факти (ВІДЕО)

Ілюстративний колаж: tsn.ua

Завдяки зовнішній підтримці та виваженій економічній політиці уряду України та Національного банку, у країні, в якій 11-й місяць триває війна, вдалося зберегти керованість економіки. Економісти прогнозують, що за підсумками року падіння реального ВВП в Україні, найімовірніше, не перевищить 35%. У надзвичайно складних умовах критичні видатки українського бюджету на оборону, соціальний захист, заробітні плати та інші необхідні статті профінансовано в повному обсязі, повідомляє FREEДОМ.

Україні вже одинадцятий місяць доводиться відбивати жорстокі атаки з боку російського агресора. Багато промислових підприємств зупинилися, велика кількість працездатного населення виїхала за кордон. Попри це, інфляція залишилася контрольованою, а інфляційні очікування показують ознаки стабілізації, кажуть експерти.

“Забезпечено фінансування дефіциту державного бюджету шляхом змішаних джерел, а не тільки через емісію; банківська система (зокрема платіжна система) продовжила безперебійне функціонування навіть у перші дні повномасштабного вторгнення”, — сказав доктор економічних наук Богдан Данилишин для видання LB.ua.

Значну підтримку українській економіці надав “зерновий коридор”, оскільки дві третини аграрного експорту країни забезпечується через порти, морським і річковим транспортом. Загалом за 10 місяців від початку повномасштабного вторгнення Україна відвантажила понад 36 мільйонів тонн агропродукції. Ще й стала ініціатором програми Grain from Ukraine. Це і підтримка найбідніших держав світу, і гроші для українських фермерів.

Основними джерелами наповнення державного бюджету в період від 24 лютого до 27 грудня були військові облігації, кредити від міжнародних фінансових організацій, а також двосторонні кредити та гранти. Найбільшими партнерами за програмами грантової та кредитної підтримки України 2022 року стали США, Європейський Союз, Канада, Німеччина та Велика Британія. Від них надійшло майже 25 млрд дол. Також було залучено 4,5 млрд дол. від МВФ, Світового банку та Європейського інвестиційного банку. А Рада ЄС 10 грудня погодила надання Україні допомоги на суму 18 млрд євро протягом 2023 року.

“Я твердо переконаний, що Євросоюзу необхідно й надалі підтримувати Україну своїми можливостями. І пропозиція, яку Комісія зробила у зв’язку з цим, ті 18 мільярдів, є терміновою і має бути ухвалена. Швидко. Щодо цього моя позиція досить зрозуміла. Я сподіваюся, що всі 27 держав-членів Європейського Союзу підтримають цю пропозицію. І це важливо для України, проте я впевнений, що у нас все вийде”, — заявив федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц.

США надали Україні 4,5 млрд дол. як додаткову пряму бюджетну підтримку. Виділені кошти підуть на зарплати медиків, державних службовців і вчителів, а також на соціальну допомогу для літніх людей і вразливих верств населення.

Для зміцнення військового потенціалу України Швеція додатково виділила понад 19 млн дол.

“Швеція пишається тим, що підтримує наших українських друзів. Це важливо і для України, і для Європи, і для світу загалом. Цьогоріч в Посольстві Швеції ми бажаємо тільки одного, щоб в Україні настав мир. Наша підтримка України залишається непохитною. Ми продовжуватимемо підтримувати вас стільки, скільки буде потрібно”, — йдеться в офіційному повідомленні Посольства Швеції в Україні.

У двадцятих числах грудня було підписано Угоду про надання Україні четвертого кредиту додаткового фінансування в межах реалізації проєкту “Підтримка державних видатків із забезпечення сталого державного управління в Україні”. 500 млн дол. США буде надано на пільгових умовах під гарантії Великої Британії.

Читайте також: Бідність, інфляція та економічна криза: наслідки війни для РФ проаналізували експерти

Як повідомлялося раніше, 74% громадян країн-членів Європейського Союзу схвалюють підтримку України з боку ЄС після вторгнення Росії. Про це свідчать дані опитування Eurobarometer. Його проводили на замовлення Європарламенту в усіх 27 країнах-членах ЄС. Зазначається, що найвищий рівень підтримки — понад 90% — у Швеції, Фінляндії, Нідерландах, Португалії та Данії. Президент США Джо Байден на зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у Білому домі повідомив, що Вашингтон і союзники продовжуватимуть допомагати Україні у війні з Росією, задовольняючи фінансові, гуманітарні та військові потреби.

Прямий ефір