В записаному для Чемпіонату світу з футболу-2022 в Катарі відеозверненні, який організатори події відмовилися транслювати, президент України Володимир Зеленський анонсував Global Peace Formula Summit (глобальний саміт формули миру) вже цієї зими.
“Україна найбільше прагне миру. Ми запропонували світу формулу миру — абсолютно чесну. Ми її запропонували, бо у війні не буває чемпіонів, нічиєї бути не може. Отже, я оголошую про ініціативу скликання глобального саміту формули миру цієї зими. Саміту для об’єднання всіх народів світу навколо ідеї глобального миру”, — заявив глава держави.
Український президент виступив зі зверненням в онлайн-форматі і до лідерів країн “Великої сімки”.
“І третій [крок] — нова дипломатія. Україна завжди була лідером переговорних зусиль і робила все, щоб зупинити російську агресію. На саміті G20 в Індонезії я запропонував українську формулу миру — 10 чітких пунктів, які реально виконати. Для миру — для миру в Україні, Європі, світі.
Я пропоную скликати спеціальний саміт — Global Peace Formula Summit — щоб визначитися, як і коли ми зможемо реалізувати пункти української формули миру. Пропоную вам, як і іншим сумлінним державам, виявити своє лідерство в реалізації формули миру чи конкретних її пунктів”, — пояснив Володимир Зеленський.
З цією ініціативою він також звернувся до президента США Джозефа Байдена.
“Я був радий чути в нашій розмові, що наша формула миру сприймається позитивно, і це надає оптимізму. Чим швидше будуть реалізовані пункти формули, тим міцнішими будуть гарантії безпеки для України та всієї Європи. Вже починаємо працювати над глобальним самітом миру, який зробить українську формулу миру реальністю”, — розповів український лідер.
14 грудня український народ отримав премію за свободу думки імені Сахарова — це найвища нагорода Європейського Союзу за здобутки у правозахисній діяльності. Вручення премії відбулося на пленарній сесії Європейського парламенту в Страсбурзі. Володимир Зеленський взяв участь у церемонії в онлайн-форматі. Звертаючись до присутніх, він наголосив на необхідності створення спеціального трибуналу для покарання причетних до злочину агресії проти України.
“Трибунал має розпочати роботу. Європарламент вже підтримав цю ідею. Потрібно якнайшвидше втілити її в реальність. Зокрема, через ухвалення окремої резолюції Європарламенту на підтримку створення трибуналу — через вашу підтримку та підтримку вашими країнами відповідної резолюції Генасамблеї ООН”, — заявив він.
Так, керівництво та дипломати України для просування формули миру обрали політику розширення географії, звертаючись до окремих країн чи регіонів, які зараз також шукають шляхи вирішення схожих проблем в озвучених Зеленським сферах. Такий підхід може призвести до спільної роботи над довгостроковими проектами в майбутньому.
Зокрема, президент Зеленський у відеозверненні до парламенту та народу Нової Зеландії закликав підтримати на міжнародному рівні один з пунктів української формули миру, який стосується екологічної безпеки та розмінування.
“Нова Зеландія — одна з тих країн, яка розуміє, що руйнація навколишнього середовища дорівнює руйнуванню життя, і яка може допомогти дипломатичній мобілізації свого регіону заради того, щоб реалізувати українську формулу миру”, — сказав він.
Докладніше про шляхи реалізації української формули миру в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- політтехнолог, керуючий партнер Національної антикризової групи Тарас Загородній;
- доктор політичних наук, політолог Ігор Петренко.
Тарас Загородній: Після війни Україна претендуватиме на регіональне лідерство в Європі
— Такий майданчик потрібний, бо це українська ініціатива. Україна зараз набула відповідної суб’єктності в світі. Не всім це подобається, звичайно, але її потрібно реалізовувати. Зараз політична вага ініціатив, які просуває Україна і, зокрема, президент Зеленський, дуже висока.
Слід користуватися моментом: замикати на собі максимальну кількість ініціатив, які можна реалізовувати, ставати частиною світової системи і продовольчої безпеки, і спільної безпеки, і навіть однією з держав-засновників нової системи безпеки.
Після кожної великої війни формується новий порядок денний, і країни-переможці визначатимуть майбутнє нового світу. В даному випадку Україна претендує, насамперед, на регіональне лідерство в Європі, а, наприклад, через програми продовольчої безпеки — у світі. Тому що проблему продовольства неможливо вирішити додатковим друком грошей або збільшенням промислового виробництва. Продовольство — один з фундаментів, який особливо зрозумілий як урядам, так і людям країн, що розвиваються.
Цим потрібно користуватися, натякаючи дуже жирно важливим у світі країнам, щоб вони теж тиснули на Росію через свої канали, і вона якнайшвидше припинила війну і забиралася з України.
Представники Росії можуть [взяти участь в такому саміті], якщо вони приїдуть з головою Путіна і скажуть, що вже все припинили та готові компенсувати Україні всі втрати, які було зроблено, а також посадити злочинців.
А в нинішній ситуації я поки що взагалі не бачу, як Росія може брати участь в будь-яких форумах — вона довела свою повну втрату глузду. Вона довела, що її словам неможливо вірити. І вона розцінить запрошення на такі заходи як прояв слабкості світової спільноти, після чого підвищить ескалацію війни в Україні і не лише в Україні.
Cилову частину [10 кроків миру президента Зеленського] реалізовуватимуть на території Росії, зокрема Україна, бо ніхто нікого не видаватиме. Спочатку відпрацьовує українська армія, потім українські спецслужби шукатимуть злочинців, які тікатимуть. Можливо, будуть якісь більші акції…
Зараз Україна буде змушена постійно стежити за тим, що відбувається на території Росії, проводити профілактичні роботи — як Ізраїль робить в арабських країнах. Таку функцію, швидше за все, візьме на себе СБУ, яка займається більш політичними питаннями.
В російських спецслужбах і в російській армії розмова ні з ким неможлива, принаймні, до повної поразки Росії. У майбутньому — можливо, під обіцянку видачі злочинців з конкретними термінами та за конкретними запитами з української сторони. Якщо вони це не реалізують, то вступлять в дію українські спецслужби, які будуть виконувати обіцянки.
Ігор Петренко: Україна хоче зібрати всі цивілізовані країни для розробки єдиного підходу та модальностей, з якими ми виходитимемо і будемо тиснути на Росію
— Це дуже важлива ідея. Президент Зеленський не хоче кулуарно домовлятися з Путіним, щоб потім не було звинувачень у здачі позицій. [Він пропонує] говорити публічно не лише з РФ, а й з іншими країнами, які мають виступити гарантами безпеки, зокрема для України.
Ми можемо багато говорити про модальність цих гарантій. Так, мова, швидше за все, не йтиме про аналог п’ятої статті Північноатлантичного договору, але це можуть бути дієві заходи у сфері постачання озброєнь, закриття неба та фінансової допомоги, а також санкційного тиску на будь-якого агресора, хто б ним не був.
По-друге, теж дуже важливий момент — запропонувати спрямовувати зусилля на конкретну мету. На сьогоднішній день йде підтримка України — це дуже важливо, і ми вдячні – але яка кінцева мета? Перемога України. А що таке перемога України? Це, очевидно, виведення військ РФ з території України у міжнародно визнаних кордонах. В нашому розумінні це перемога, і про це каже президент Зеленський.
Але чи є таке розуміння у наших партнерів? Тут, найімовірніше, можуть бути нюанси. Хтось, можливо, думає — вже є якась лінія, звільнили території, давайте зупинимося і почнемо розмовляти… Але це не вирішення проблеми, а просто відстрочка: знову розпочнуться ці раунди безглуздих переговорів, а в цей час Росія нарощуватиме свій військовий потенціал нового акту агресії.
Ми борсаємось в цьому вже понад вісім років, у нас два “Мінська” були. Лише президент Зеленський за свою каденцію мав 88 раундів переговорів з Російською Федерацією.
Ми хочемо зібрати всі цивілізовані країни для того, щоб виробити єдиний підхід і визначити єдину мету, до якої ми рухатимемося. Якщо всі підтримують перемогу України, давайте чітко визначимося з цими модальностями, з якими ми виходитимемо і будемо тиснути на Росію.
Ще важливий момент: президент Зеленський не говорить про мир і війну Росії проти України як проблему лише України. Він говорить про глобальні речі: продовольчу безпеку, ядерну безпеку, екологію… Невже всі думають, що питання контролю над ЗАЕС і того, що там може статися, стосується лише України?
І найважливіше питання, яке точно всіх хвилюватиме — питання системи безпеки. Російська Федерація успішно її руйнувала починаючи з 2008 року (Росія напала на Грузію в серпні 2008 року, — ред.), а своїм актом агресії від 24 лютого 2022 року її повністю знищила.
Тому потрібні рішучі дії, потрібно виробити спільні підходи та узгодженість, і це має бути чіткий сигнал для Росії, яка зараз думає, що знову заплющать очі, і вона знову торгуватиме енергоресурсами. Інакше все це рухатиметься по колу.
Президент Зеленський намагається імплементувати проблеми, з якими стикається Україна, у ширший контекст. Якщо ми розумітимемо, що Нова Зеландія звертає більше уваги на екологічні питання, ми й говоритимемо про це. Оскільки РФ не лише знищує українців та намагається забрати нашу землю, а й вбиває флору та фауну України. Думаю, ще окремо буде відповідна інформація — Національна академія наук вже про це говорить. А Нова Зеландія, на мою думку, вже дала кілька мільйонів на гуманітарні потреби України.
В будь-якій країні, в якій виступав український президент, він намагається використати прив’язки та якорі для більшої підтримки України. Так, резолюція про створення спеціального трибуналу, про яку він говорив, не буде директивною — одразу взяли та створили — але вона буде певним маркером. Ці питання зможуть порушувати у себе в країнах, оскільки для його створення потрібне рішення Радбезу ООН, але ми розуміємо, що з РФ нічого такого не станеться.