Україні потрібно готуватися, щоб здійснювати експорт зерна не морем, а альтернативними шляхами, — Марчук

Ілюстративне фото: epravda.com.ua

За заявою президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, у серпні він має провести переговори з президентом РФ Володимиром Путіним щодо роботи “зернового коридору”. Відтак, у липні та серпні Україна не зможе експортувати зерно морем, тому доведеться шукати альтернативні варіанти. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Він зауважив, що зустріч президента України Володимира Зеленського з главою Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом є дуже важливою.

“Це позитивна історія в контексті того, що Ердоган повертається в міжнародний порядок денний і починає нову угоду, що є дуже важливим після того, як він сформував свій Кабінет міністрів і продовжує говорити про можливість здійснення “зернового коридору” в контексті тих домовленостей, які ми ще розпочали торік. Це дуже важливий сигнал для України, для світу, тому що ті зобов’язання, які на себе взяла Туреччина, останні кілька місяців не спрацьовували ефективно, тому що в нас час від часу Росія блокує роботу в Босфорі, а якихось конкретних дій та заяв з боку Туреччини не було”, — пояснив Марчук.

Він звернув увагу, що угода щодо роботи “зернового коридору” мала продовжитися після 18 липня.

“Але Ердоган сказав, що він буде говорити з Путіним у серпні. Тобто ми маємо розуміти, що в липні-серпні, найімовірніше, “зерновий коридор” не працюватиме, триватимуть дипломатичні переговори, і нам потрібно готуватися до того, щоб здійснювати експорт зерна альтернативними шляхами”, — звернув увагу експерт.

Зокрема, таким шляхом, за словами Марчука, може бути експорт зерна через Дунай.

“Це дуже важливий логістичний напрямок, найпотенційніший після морських шляхів. Якщо ми морем маємо можливість експортувати при повному завантаженні щомісяця близько 4-5 млн тонн, то в травні через малі порти Дунаю здійснили понад 3 млн тонн перевалки. Це великі обсяги, є потенціал зростання. Автомобільні та залізничні перевезення залежать від пропускної спроможності наших потенційних партнерів — Польщі, Угорщини та Румунії, тому що від того, скільки коштують поїзди, залежить і ціна, яку несуть у кінцевому варіанті наші товаровиробники. Усе робиться зараз для того, щоб спростити ці умови”, — розповів він.

Він додав, що в Україні триває активна фаза збору нового врожаю, вже зібрано понад 1 млн тонн, а потенціал на експорт становить понад 40 млн тонн.

Читайте також: Підтримка України на шляху до НАТО, зернове питання та обмін полоненими могли обговорити Ердоган і Зеленський — думка Джерджа

Нагадаємо, 8 липня президент України Володимир Зеленський відвідав Туреччину, де провів переговори з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом.

Прямий ефір