Україні потрібна 5-та стаття НАТО — це може захистити від Росії, — Лісний

Прапори НАТО та України. Фото: president.gov.ua

Успіх України після саміту НАТО можна оцінити як помірний. Хоча країна і не отримала запрошення до Альянсу, Києву необхідно і далі впроваджувати реформи на шляху до членства. На Україну чекає великий шлях до НАТО. На цьому акцентував президент Аналітичного центру “Політика” Олег Лісний в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 14 липня. 

“Раніше я цитував слова президента про те, що Україні на саміті дуже б хотілося отримати формулювання, яке максимально схоже на запрошення. Десь так і вийшло. Оскільки ось ця “незворотність процесу” — формулювання, яке було озвучено в підсумковому комюніке, свідчить про те, що на нас там чекають у будь-якому разі. Але питання коли — залишилося відкритим”, — зазначив спікер.

Лісний також зауважив, що всупереч очікуванням зміни позиції із запрошенням, було зрозуміло, що поки що його не буде. 

“Генеральна лінія, США насамперед, була спрямована на те, що ми поки не будемо запрошені до Альянсу. Але це не означає, що ми повинні опустити руки. Реформи та перепрошивка за натовськими стандартами — це насамперед потрібно Україні”, — наголосив Лісний. 

Водночас експерт акцентував, що угоди про гарантії безпеки, які Україна уклала з низкою держав до саміту НАТО, жодною мірою не замінюють для держави вступ до блоку. 

“Усі угоди двосторонні, які за цей період були підписані, у жодному разі не можуть замінювати вступ України до НАТО. Тому що п’ята стаття Вашингтонського договору, скільки б її не критикували, нам дуже потрібна. Це те, що може захистити від Росії. І наші партнери по НАТО, на жаль, вважають, що РФ буде існувати. І буде тією країною, яка залишиться загрозою для України. Навіть за умови, що війна закінчиться перемогою, умовною мирною угодою. Але все одно Росія — це загроза. І в кожній угоді (про співпрацю у сфері безпеки з Україною, — ред.) таке формулювання, як “наступна війна”, на жаль, теж прописано”, — сказав спікер. 

За кожне формулювання, як країна, Україна сьогодні платить кров’ю, акцентував Лісний.

“Щодня у нас гинуть герої та героїні. Руйнуються міста. Не просто руйнуються, їх руйнує держава-терорист в особі Російської Федерації. І я думаю, що всі формулювання і слова, і навіть ті угоди, про які я говорив, не можуть у комплексі замінити п’яту статтю НАТО. Оскільки, як на мене, може, я помиляюся, але п’ята стаття — це зокрема і ядерна парасолька. Жодна угода не має в собі складової, яка б про це говорила. Про те, що нас можуть захистити цим же ядерним озброєнням, не йдеться. Тому на нас чекає великий шлях до членства в Альянсі. І не тільки нам”, — резюмував гість ефіру. 

Читайте також: Запрошення до НАТО Україні може бути надано в будь-який момент, — Стефанішина

Як повідомлялося раніше, на полях саміту НАТО у Вашингтоні Сполучені Штати, ЄС і ще 21 країна підписали Український договір (Ukraine Compact), який гарантує Києву довгострокову підтримку.

Прямий ефір