Основним координаційним майданчиком з військової допомоги Україні залишається “Рамштайн”. Але проблема “Рамштайн” у тому, що це все-таки добровільний майданчик, на якому країни, виходячи зі своїх можливостей, допомагають тим, чим можуть. Про це сьогодні, 10 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив народний депутат України, заступник голови комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки, голова Постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв.
“Саме тому ми робимо акцент на гарантіях безпеки, в яких уже будуть прописані двосторонні договори щодо зобов’язання кожної країни надавати ту чи іншу допомогу, у тому чи іншому обсязі, з тією чи іншою номенклатурою для того, щоб ми могли дати відсіч у разі нової агресії РФ”, — сказав він.
За словами нардепа, на сьогодні Україна дуже багато в чому залежна від своїх партнерів. Це і снарядна програма, і озброєння різного виду.
“Ми розуміємо, що ми не можемо постійно залежати тільки від наших партнерів, тому ми розвиваємо всередині нашої країни виробництво тих же снарядів, деяких видів ракет і озброєння. І робимо все можливе для того, щоб наші партнери на постійній основі збільшували і виробництво, і постачання”, — каже Чернєв.
За його словами, проблема в тому, що останні 30 років армії НАТО, особливо в Європі, скорочувалися, і відповідно скорочувалися виробництва.
“Зараз для того, щоб поставити той самий мільйон снарядів, потрібно значно збільшити виробництво. Більшість компаній, які можуть це виробляти, — приватні. І без гарантованого державного замовлення приватники не ризикуватимуть. Але, однак, уже й так величезну кількість боєприпасів було вийнято зі складів наших партнерів і їх щонайменше потрібно поповнити. Це перший конкретний аргумент для того, щоб збільшувати все-таки виробництво”, — розповів нардеп.
Другий аргумент — війна, що триває.
“І дійсно нам потрібно на постійній основі десятки тисяч снарядів на день. Потужності деяких заводів, на жаль, це, наприклад, 5-10 тисяч снарядів на місяць. Це деякі заводи європейських країн, які виробляють. Ба більше, проблема в тому, що ці країни, особливо Західної Європи, виробляють 155-й калібр, це стандарт НАТО, яким вони користуються. Але окрім натовського озброєння і натовської артилерії у нас залишається досить багато ще радянського озброєння, яке працює і ще працюватиме — 152-й і 122-й калібр. І тут ще складніше, тому що не так багато країн, окрім РФ та її сателітів, виробляють ці снаряди сьогодні, а вже про склади так і взагалі не доводиться говорити, тому що все, що можна було в дружніх країнах, ми вже забрали”, — пояснив Чернєв.
Але, як запевнив заступник голови профільного комітету, Україна розвиває і своє виробництво, і максимально працює з партнерами, щоб мати достатню кількість озброєння.
Зазначимо, що в найближчі кілька тижнів у Європейському Союзі буде ухвалено програму відповідно до Акта про підтримку виробництва боєприпасів (ASAP), спрямованого на збільшення виробництва боєприпасів для країн ЄС та України. ЄС поставив перед собою мету надати мільйон одиниць амуніції протягом року, виходячи з потреб, визначених українськими партнерами, і робить усе можливе для досягнення цієї мети. У межах плану Рада доручила Комісії представити конкретні пропозиції щодо термінової підтримки нарощування виробничих потужностей оборонної промисловості ЄС.
Читайте також: Україна змінила підходи до війни — усі країни НАТО працюють над розширенням виробництва ракет, артилерійських боєприпасів, — Нарожний
Нагадаємо, яскраві кадри випробування нової розробки українського військово-промислового комплексу (ВПК) днями з’явилися у мережі. Їх опублікував секретар Ради національної безпеки та оборони (РНБО) України Олексій Данілов. Він назвав більше не проблемою ураження цілей на території РФ на дальності до 1,5 тис. км. У Головному управлінні розвідки Міноборони України (ГУР МО) своєю чергою повідомили, що ЗСУ наразі тестують далекобійну та високоточну зброю, зробивши акцент саме на технологічність та високу точність.