Україна зустрічає з Олімпіади переможців, Росія — робить висновки: Літні ігри в огляді експертів

Українські спортсмени на Олімпіаді-2024. Фото: facebook.com/olympicua

Літня Олімпіада завершена. Ігри пройшли з 26 липня по 11 серпня в Парижі. Україна завершила виступи з 12 медалями, з яких 3 — золотих, 5 — срібних і 4 — бронзові. Таким чином країна посіла 22 місце в загальному медальному заліку. Експерти зазначають, що на спортивні досягнення України важливо дивитися в контексті війни, яку веде Росія.

Успіхи України на Олімпіаді

Україна завершила виступи на Олімпіаді-2024 із 12 медалями. Країна показала найкращий результат за 12 років за кількістю нагород, повідомляє пресслужба Національного олімпійського комітету (НОК) України.

На ХХХIII літній Олімпіаді Українську державу представляли 140 спортсменів, які виступали у 23 дисциплінах. У Парижі вони завоювали:

  • 29 липня фехтувальниця на шаблях Ольга Харлан завоювала “бронзу”;
  • 1 серпня Сергій Куліш виграв “срібло” у стрільбі з гвинтівки з трьох положень на 50 м;
  • 3 серпня жіноча збірна України стала першою з фехтування на шаблях;
  • 4 серпня Ярослава Магучіх здобула золоту медаль у стрибках у висоту, а Ірина Геращенко – “бронзу”;
  • 4 серпня Михайло Кохан став бронзовим призером у метанні молота;
  • 5 серпня спортивний гімнаст Ілля Ковтун завоював срібну медаль;
  • 7 серпня боксер Олександр Хижняк приніс Україні золоту медаль;
  • 8 серпня у змаганнях із греко-римської боротьби Парвіз Насібов здобув “срібло” у ваговій категорії до 67 кг, а Жан Беленюк завоював бронзову медаль;
  • 9 серпня Людмила Лузан та Анастасія Рибачок вибороли “срібло” у змаганні каное-двійок на дистанції 500 м.
  • 10 серпня Ірина Коляденко виборола срібну медаль з вільної боротьби серед жінок у ваговій категорії до 62 кг.

У НОК наголосили, що кожен виступ українських атлетів був не просто результатом тренувань, а символом боротьби, витривалості та нескореності, а спортсмени змагався не лише за медалі, а й за честь України.

Під час Ігор у паризькому парку “Ля Вілетт” відкрили український дім Volia Space. Він слугував національним центром і місцем зустрічі українських спортсменів, тренерів, представників влади, українських та іноземних медіа. Гасло Volia Space таке саме, як і в української збірної — The Will to Win, тобто “Воля до перемоги”.

Головні локації та пам’ятки українського дому — знаки війни. Їхньою метою був заклик європейців не забувати, що в центрі континенту триває запекла війна, агресія РФ, через яку гинуть українці, зокрема талановиті спортсмени. Так, 456 українських спортсменів національних збірних загинули внаслідок агресії РФ. Частина з них загинула трагічно через російські атаки. Частина — захищаючи Україну.

Тренуватися в умовах війни — це теж виклик. За даними Мінспорту, через російські атаки зруйновано понад 500 спортивних об’єктів і 100 об’єктів молодіжної інфраструктури в Україні.

Приміром, російська армія зруйнувала квартиру срібної призерки з вільної боротьби Ірини Коляденко в Ірпені, яку вона отримала за “бронзу” на Олімпіаді в Токіо.

“Ірпінь, ми у фіналі!”, — прокричала після перемоги Ірина Коляденко. А наступного дня посіла друге місце.

Ірина Коляденко (ліворуч) та Айсулуу Тинибекова (праворуч). Фото: ap.org

Боксер Олександр Хижняк став четвертим українцем, який завоював “золото” Олімпійських ігор у боксі. Востаннє це вдалося ще 2012 року Василю Ломаченку та Олександру Усику. Хижняк свою перемогу присвятив усім українцям.

“Для мене було дуже важливо представляти свою країну на Олімпіаді в Парижі, бо я знаю, наскільки мої бої, моя золота медаль мотивували і мотивують досі велику кількість українців. Звичайно, я присвячую перемогу їм, і я також вдячний нашим військовим, які захищають мир у нашій країні”, — сказав Хижняк.

Олександр Хижняк. Фото: facebook.com/olympicua

Під час Олімпіади українські спортсмени розповіли, що їх дуже тепло зустріли, вони чули на свою адресу привітання “Слава Україні!”, а колеги з інших країн висловлювали слова підтримки.

Шаблю української олімпійської чемпіонки Ольги Харлан продадуть на онлайн-аукціоні на підтримку Збройних сил України, повідомляє Благодійний фонд Сергія Притули.

“Фонд оголошує аукціон із продажу шаблі Ольги Харлан. Найтитулованіша українська спортсменка в історії Олімпійських ігор передала нам шаблю, якою було завдано переможного уколу у фінальному поєдинку з фехтування на Олімпійських Іграх у Парижі. Ця шабля вже принесла “золото” Україні, а ми зробимо так, щоб вона принесла користь на фронті!”, — йдеться в повідомленні Фонду.

Зазначається, що всі виручені кошти підуть на закупівлю автоматизованих турелей “ШаБля”.

Харлан має шість олімпійських медалей у своїй кар’єрі. Серед яких: два “золота” Олімпіади-2008 та Олімпіади-2024, “срібло” Олімпіади-2016, а також три “бронзи” на Олімпіадах-2012, 2016 і 2024 років.

“Я дуже рада, що повернулася в Україну, і що повернулася з медаллю. Я відчувала підтримку всієї України, кожного українця і українки, особливо, які нас захищають сьогодні. Це для них, для всієї України”, — сказала Ольга Харлан після повернення в Україну.

А що Росія? В Олімпіаді брали участь 15 спортсменів під нейтральним прапором. У самій Росії вперше за 40 років влада заборонила показувати Літні ігри. Права на трансляцію Олімпіади не купив жоден телеканал або стримінговий сервіс. За офіційною версією — через недопуск російських спортсменів. Водночас нейтральний статус громадян РФ на Іграх у Пхьончхані 2018 року, у Токіо 2020-го або Пекіні 2022 року не був перешкодою для трансляцій.

Та й тих, хто все ж поїхав на змагання, у самій Росії на офіційному рівні не підтримали. Так, зокрема, голова Олімпійського комітету Росії Станіслав Поздняков назвав їх “командою іноагентів”. А президент Всеросійської федерації художньої гімнастики Ірина Вінер назвала російських спортсменів на Олімпіаді “командою безхатників”.

Коментарі експертів

Які висновки для себе має зробити Росія за підсумками літньої Олімпіади? Які виклики постануть перед українським спортом у майбутньому? Чи виконали українські спортсмени свою місію на міжнародній арені? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДOM відповіли:

  • Максим Чеберяка, пресаташе національної збірної команди України на Олімпійських іграх-2024;
  • Ілля Давлятчин, журналіст Telegram-каналу “Можем объяснить”;
  • Георгій Зантарая, голова Комісії атлетів НОК України;
  • Стелла Захарова, президентка федерації спортивної гімнастики України.

МАКСИМ ЧЕБЕРЯКА: Ми показали гідний результат

— За часів війни 12 медалей, із них три золотих, — це дуже серйозний і хороший показник. Потрібно розуміти, в яких умовах наші атлети готувалися. Більшість із них проводили підготовку в Україні, а всі ми знаємо, які в нас обставини: постійні повітряні тривоги, відключення електроенергії та інші труднощі.

Цей результат — найкращий результат за 12 років, починаючи з Ігор у Лондоні. У Ріо-де-Жанейро в України було дві золоті медалі, на Олімпіаді в Токіо — одне “золото”. Зараз у нас три “золота” і в загальній кількості 12 медалей. Це результат гідний.

Так, ми могли претендувати на більше нагород, наприклад, у стрільбі, в тенісі, в гімнастиці, дзюдо. Але десь, можливо, не пощастило. Загалом 12 нагород — це солідний і серйозний показник.

Ми показали всьому світу, що Україна -— була, є і буде. До нас була прикута величезна увага з боку міжнародних ЗМІ, а також інших команд.

Ми були неодноразово на заходах у вищих чиновників Франції. Були у президента країни — Еммануеля Макрона, у мера Парижа, міністра спорту. Усе це — теж дипломатія. Такої уваги ЗМІ, напевно, не було до жодної команди. Щодня до нас надходило по кілька запитів від провідних ЗМІ світу. І дуже важливо, що два тижні Україна в усьому світі звучала. Звучала дуже голосно.

Хтось просто цікавився, хтось висловлював підтримку. Дуже багато людей просто підходили і казали: “Слава Україні!”. Усім було цікаво, як ми в цей важкий час, знайшли можливість виступати. Багато хто запитував, яка в нас ситуація.

Під час Олімпіади до українського дому був виявлений дуже великий інтерес. Туди приходили як представники ЗМІ, так і звичайні люди. Там представлені як експонати розбиті трибуни, саморобна штанга, з якою тренувалися наші атлети під час окупації, зокрема, Херсонської області, і так далі. Багато зірок і політиків були в українському домі. Це і Олександр Усик, і Джамала, і зірки світової естради, і французькі політики, і мер Парижа, і міністр спорту Франції, представники національних олімпійських комітетів, президенти. Ця виставка стала дипломатичним фронтом.

Потрібно показувати, що Україна потребує підтримки. Ми вдячні нашим партнерам, що не залишають нас у скрутну хвилину сам на сам з агресором. Але водночас, ми потребуємо ще більшої підтримки.

ІЛЛЯ ДАВЛЯТЧИН: Росіяни активно дивилися Олімпіаду, попри відсутність офіційної трансляції

— У методичках Кремля для всіх провладних ЗМІ прямо писали, що за кожним скандалом, за кожною неприємною історією на Олімпіаді потрібно дуже ретельно стежити, писати новини, брати коментарі в таких політиків, як Микола Валуєв, у Світлани Журової, у Марії Захарової, у Ірини Родніної. Загалом, у всіх тих, хто не потрапив на Олімпіаду з кількох причин — допінг, підтримка війни — неважливо. Це виглядало просто жахливо.

Ми багато бачили пропагандистських істерик і в принципі досить багато чого побачили за останні роки, але те, як висвітлювали Олімпіаду на федеральних телеканалах і в державних виданнях, це, звісно, ганьба. Пропагандист Володимир Соловйов у своєму ефірі висловлювався нецензурно, ображаючи спортсменів.

Ми стежили за тим, як дивляться Олімпіаду в соцмережах. Тому що її вперше за 40 років не транслював жоден федеральний російський телеканал. Ні “Первый”, ні “Россия-1″, ні канали субхолдингу “Матч-ТВ”. Замість цього показували більярд, диск-гольф, кубок Росії з регбі.

Дивно, так? У Росії, виявляється, Кубок з регбі проходить.

Попри це, інтерес до Олімпіади дійсно великий. Зокрема у “Вконтакте” були великі перегляди піратських трансляцій.

Багато ЗМІ, правовласники покинули Російську Федерацію, і росіяни не могли подивитися Олімпіаду по “Євроспорту” — він покинув Росію через війну проти України. Але в соцмережах дивилися, активно коментували. Але коментатори поводилися приблизно як пропагандисти Володимир Соловйов або Маргарита Симоньян, коментуючи піратські трансляції. І була, до речі, цікава історія, коли виступ збірної України зовсім не коментували. Тобто була повна тиша.

Мене найбільше обурило на каналі “Соловйов Live”, коли Армен Гаспарян мало не матом крив тенісисток Міру Андрєєву та Діану Шнайдер. Це росіянки, які поїхали виступати під нейтральним прапором на Олімпіаді. Він засуджував їх за те, що вони поїхали в Париж.

А ті, хто поїхав виступати за інші країни, взагалі — “зрадники батьківщини”.

Зараз у Росії йде поділ. І спортсмени, які брали участь в Олімпіаді, стали дуже зручною мішенню. Так само як “іноагенти”, опозиційні журналісти, правозахисники. Тому багато хто з них уже не живе в Росії.

ГЕОРГІЙ ЗАНТАРАЯ: Ми почули багато слів підтримки

— Україна сильна в тому, що вона незламна. Я вдячний кожному атлету, який сьогодні є патріотом своєї країни і робить усе для того, щоб прославляти нашу країну.

Загалом спорт — це індикатор якісного життя. Завдяки багатьом спортсменам люди знайомляться з іншими країнами. Тому вони і є обличчям держави. У нас спорт розвивається, незважаючи на дуже важкі часи.

На щастя, ми не зустрічалися з російськими та білоруськими спортсменами. Представників країни, яка сьогодні порушила всі принципи олімпійського руху, не повинно бути на Олімпіаді. Але 15 атлетів було. Добре, що ми їх не бачили. І в цьому є велика заслуга Українського національного олімпійського комітету.

Дуже багато людей тут нас підтримали. Дуже приємно, що весь цивілізований світ розуміє, що відбувається в нашій країні, хто така Росія і що вона сьогодні робить.

СТЕЛЛА ЗАХАРОВА: У спортивних міжнародних комітетах ще дуже багато російських представників

— Російські атлети робили багато чого для того, щоб кудись виїхати, змінити громадянство і під іншим прапором виступати на Олімпіаді. Напевно, фінансова складова відіграє роль, тому що вони шукають країни, де призовий фонд високий — російські спортсмени хочуть заробити гроші та отримати звання олімпійських чемпіонів. Адже це звання — на все життя.

Але я не розумію ті країни, які сьогодні йдуть на це і заохочують росіян у цьому. Адже журналісти все одно про це дізнаються. А ось що стосується росіян і білорусів, які виступали під нейтральним прапором, у них, напевно, у своїх країнах хороший призовий фонд. Але вони — підневільні люди, вони не мають свого слова, вони не мають нічого.

Російські представники є в багатьох міжнародних інституціях, спортивних федераціях. І вони дуже сильно лобіюють свої інтереси. Тому я вважаю, що після Олімпійських ігор нам треба робити дуже великі висновки і працювати над тим, щоб у міжнародних інституціях було якомога більше наших представників.

У вересні в Києві проходитиме відбірковий чемпіонат України. І ми хочемо зробити стенд з інформацією про наших загиблих спортсменів і віддати їм свою подяку за те, що вони захищали нас. Я закликаю всіх спортсменів, функціонерів, тренерів, усі спортивні українські інституції до того, щоб проводити акції для того, щоб показати всьому світові, завдяки кому ми сьогодні живі і продовжуємо працювати.

Читайте також: Париж, спорт… диверсії: під чиїм прицілом Олімпіада, розповіли експерти

Прямий ефір