Румунія активно сприяє експорту зерна з України та планує збільшити обсяги транзиту української агропродукції. За даними агентства Reuters, 2023 року Україна експортувала через румунський порт Констанца 36 млн тонн зерна — це на 50% більше, ніж 2022 року. Для забезпечення безпечної роботи українського морського коридору Туреччина, Румунія та Болгарія домовилися про розмінування Чорного моря, передає FREEДОМ.
Мета ініціативи — забезпечення безпеки судноплавства та підтримка експорту української агропродукції. За словами міністра оборони Туреччини, для розмінування задіють по три мінні тральщики від кожної країни та військовий корабель. Також командувачі ВМС трьох країн сформують Комітет для управління операцією.
“З початком війни виникла загроза плавучих мін у Чорному морі. Ми домовилися сформувати цільову групу протимінних заходів проти загрози дрейфуючих мін у Чорному морі. Співпраця, в рамках підписаної угоди, зробить великий внесок у безпеку судноплавства в Чорному морі. Крім того, я щиро вірю, що ця ініціатива зміцнить тісне співробітництво між нашими країнами”, — заявив міністр оборони Туреччини Яшар Гюлер.
Румунія відіграє вирішальну роль в експорті українського зерна — через її територію проходить майже 60% агропродукції. У березні 2024 року у румунському порту Констанца відкриють додаткову гавань для збільшення транзиту зерна з України. Румунія прагне збільшити свою транзитну здатність до 4 мільйонів тонн на місяць. І зараз модернізує залізничну та автомобільну інфраструктуру.
“Дунай будь-якої миті може перетворитися з “резервного” маршруту експорту сільськогосподарської продукції в основний”, — написав у Facebook директор Українського Дунайського пароплавства Дмитро Москаленко.
З початку роботи українського морського коридору Україна перевезла 15 мільйонів тонн вантажів. Із них 10 мільйонів тонн — це агропродукція, повідомив віце-прем’єр-міністр із відновлення України, міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков. З жовтня 2023 року Україна вийшла на обсяги перевезень 3 мільйони тонн на місяць.
“Переважна більшість вантажів — це зерно, якого так не вистачає на так званому Глобальному Півдню. А щодо роботи зернового коридору, то він фактично вийшов на свої потужності до повномасштабного вторгнення”, — заявив Дмитро Плетенчук, речник Військово-морських сил ЗСУ, в ефірі марафону “Єдині новини”.
У липні 2023 року Росія вийшла із Чорноморської зернової угоди. А вже у серпні Україна ухвалила рішення про відновлення експорту зерна через Чорне море без участі Москви. Російська армія неодноразово обстрілювала українські порти, зерносховища та портову інфраструктуру. 27 грудня 2023 року балкер під прапором Панами, що прямував у порт на Дунаї для завантаження зерна, підірвався на російській міні. Внаслідок цього постраждали кілька членів екіпажу.
Читайте також: Український “зерновий коридор” виходить на довоєнні потужності: які перспективи розповіла Трофімцева