Україна знищила “невразливу” ракету РФ: що відомо про “Циркон” (ВІДЕО)

Запуск ракети "Циркон". Фото: ixbt.com

Черговий міф російської пропаганди про нібито невразливість гіперзвукової ракети “Циркон” розвінчаний. Раніше російські ЗМІ писали про те, що нову розробку неможливо збити жодними системами ППО. На озброєння у Росії ці ракети було прийнято у січні 2023 року. Заявлена дальність ураження цілі становить 1 500 кілометрів. Проте розхвалену російською пропагандою ракету “Циркон” українська ППО збила над Києвом 7 лютого 2024 року. Про те, що це була саме вона, уламками та маркуванням на них встановили експерти, передає FREEДОМ.

“На кількох уламках шляхом лазерного гравіювання та методом тиснення виконано напис 3Л22, що свідчить про конкретний вузол конкретного виробу. Крім того, болти на кермових механізмах мають маркування у вигляді цифр 26, що є особливістю “Циркона”, — заявив директор Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Олександр Рувін
у Telegram.

Про створення нової гіперзвукової ракети “Циркон” у Росії заявили у лютому 2019 року. Тоді в Кремлі розповіли — швидкість її польоту становить до 9 Махів, що дорівнює 11 тисячам кілометрів, а дальність — понад тисячу кілометрів.

“Циркон”, за інформацією розробників, може вражати як морські, так і наземні цілі. Як повідомляли російські ЗМІ, під час випробувань ракета досягла гіперзвукової швидкості, яка перевищувала швидкість звуку у 5-6 разів. А в Міноборони РФ заявили, що особливістю гіперзвукових ракет “Циркон” нібито є її можливість долати будь-які сучасні та перспективні системи протиповітряної та протиракетної оборони.

“На кінцевій ділянці далеко нижча швидкість була, ніж гіперзвукова. А це означає, що її можуть збивати ракети. Точніше — з нею можуть боротися протиракетні комплекси, до яких належить Patriot. І зараз Україною ракета могла бути збита ЗРК Patriot, або засобами радіоелектронної боротьби. Ще у нас є комплекс SAMP/T, але поки що ми не знаємо, де він застосовується”, — каже військовий експерт Defense Express Валерій Рябих.

Але системи ППО, а згодом і українські експерти довели, що російське нове озброєння не відповідає заявленим характеристикам.

“Циркон” — чергова російська “чудо-зброя”, помпезно представлена Путіним у 2019 році… 7 лютого ППО України збила “Циркон” над Києвом, своєї мети ворожа ракета не досягла. На думку експертів, росіяни перебільшили можливості “Циркона”. Цілком очевидно, що заявленим тактико-технічним характеристикам ракета не відповідає”, — з публікації Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Telegram.

Як і не відповідає дійсності твердження російської пропаганди про неможливість перехоплення “Кинджалів”, повідомляють військові експерти. У ніч проти 4 травня 2023 року ЗСУ вперше збили російську гіперзвукову ракету Х-47 “Кинджал” над Київською областю. А 16 травня 2023 року в Україні збили ще шість путінських нібито “невразливих” гіперзвукових ракет “Кинджал”, запущених по Києву. Це підтвердили і у Повітряних силах України, й експерти.

З початку повномасштабного вторгнення РФ українські захисники збили 25 із 64 аеробалістичних ракет “Кинджал”, заявили у Повітряних силах України.

“Тут можна зробити висновок, що те завдання, яке було поставлене розробникам цих ракет — зробити їх такими, які могли б проходити сучасні системи протиповітряної та протиракетної оборони, що більш важливо, вона не була виконана”, — каже військовий експерт Defense Express Валерій Рябих.

За це в Росії в держзраді за дев’ять років звинуватили низку експертів-розробників гіперзвукових ракет. Наприкінці грудня 2023 року суд заарештував томського вченого Владислава Галкіна. Він став 11-м у загальному списку звинувачених дослідників. В одній із останніх робіт за його участю було описано метод проєктування, який використовується для створення ракет “Кинжал”, “Сармат”, “Циркон”, а також гіперзвукового комплексу “Авангард”.

Прямий ефір