Україна знаходить шляхи для забезпечення роботи “зернового коридору” всупереч блокаді з боку Росії. Про це сьогодні, 17 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказала в. о. міністра аграрної політики та продовольства (2019 р.), експосол з особливих доручень у МЗС України Ольга Трофімцева.
Вона назвала гарною новиною той факт, що з порту “Одеса” 16 серпня тимчасовим коридором вирушило перше судно, контейнеровоз JOSEPH SCHULTE (прапор Гонконг).
“Єдине, ви знаєте, я поки що так стримано оптимістична, звичайно, тому що ситуація залишається напруженою. І, з усім тим, ми показали ось цим кроком і виходом цього корабля з порту Одеси тимчасовим чорноморським коридором те, що дійсно блокаду потрібно, це, можливо, занадто гучне слово, але проривати. Причому прорвати діями та показувати, що не можна в одній акваторії Чорного моря одній країні поводитися просто як терорист”, — сказала Трофімцева.
За її інформацією, кілька десятків кораблів від початку повномасштабної війни РФ проти України застрягли в українських портах, і для власників цих суден важливо свої кораблі повернути в роботу. Трофімцева зазначила, що світова спільнота уважно спостерігає за рейдом у тимчасовому судноплавному коридорі Чорного моря і всі очікують на наступні кроки. Водночас Росія залишається державою-терористом, яка може в будь-який момент виявити бажання якимось чином підняти рівень ескалації в Чорному морі.
“Ми не можемо виключати таких варіантів. Але будемо уважно спостерігати за тим, як буде працювати цей раніше оголошений тимчасовий судноплавний коридор у Чорному морі”, — сказала Трофімцева.
Вона також вважає, що для Туреччини важливо, щоб український зерновий експорт спокійно працював.
“Туреччина — один із великих покупців українського зерна, і, відповідно, для них це дійсно ось таке ось досить важливе економічне питання”, — сказала Трофімцева.
Вона підкреслила, що як би Росія не намагалася протидіяти, Україна не має наміру зупиняти аграрний експорт, роботу свого АПК і експортерів зерна.
“Відповідно, ми бачили, наприклад, що в липні у нас 68% зернових і олійних культур було експортовано саме з портів Дунаю. А що стосується переговорів Туреччини й Росії ще раз, тут є дуже багато питань інших, які будуть обговорюватися. Але я б порадила тоді нашим турецьким колегам насамперед з російською стороною обговорити саме питання про те, що є неприпустимими обстріли комерційних і мирних інфраструктурних цілей хоч в Одесі, хоч на Дунаї, тому що це дійсно такий критичний момент. І тут потрібно не тільки турецькій стороні, а й іншим нашим партнерам попрацювати над тим, щоб було забезпечено безпеку цих об’єктів для того, щоб спокійно світ міг отримувати там, де потрібно, українське зерно і не тільки зерно”, — сказала Трофімцева.
Читайте також: Перше судно вирушило з порту Одеси тимчасовим коридором, — Кубраков
Як повідомлялося раніше, у Кремлі заявили, що не мають наміру більше брати участь у Чорноморській зерновій ініціативі (зернова угода), термін дії якої закінчився 17 липня. Мовляв, умови, які висувала Москва, не виконано.
18-20 липня Росія “підкріпила” свою позицію виходу з угоди ракетним обстрілом інфраструктури Одеського морського торгового порту.
При цьому РФ має намір повернутися в зернову угоду за умови виконання низки своїх умов.
Нагадаємо, 2022 року Чорноморську зернову ініціативу з одного боку підписала Україна з ООН і Туреччиною, з іншого — Росія з ООН і Туреччиною.