Україна завдає високоточних ударів по нафтопереробних заводах у РФ — огляд (ВІДЕО)

Пожежа на НПЗ у Росії. Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Весь 2024 рік нафтопереробна промисловість Росії — у вогні. Збитки колосальні, зупиняють роботу цілі підприємства, а це означає припинення продажів бензину, зриви поставок і мільярдні збитки для Кремля, повідомляє FREEДОМ.

Омський нафтопереробний завод потужністю 22 млн тонн нафти на рік є найбільшим у Росії. Після атаки в серпні 2024 року вийшло з ладу близько половини потужностей підприємства.

Російський Рязанський нафтопереробний завод призупинив роботу після атаки безпілотників 24 січня 2025 року.

Генштаб ЗСУ підтвердив ураження в ніч на 11 лютого нафтопереробного заводу в Саратовській області. Цей НПЗ випускає понад 20 видів нафтопродуктів. Підприємство задіяне в забезпеченні російської окупаційної армії.

“Ці удари наносять системно від початку нового року, і їхній темп у перерахунку на попередній рік свідчить про те, що вони стали більш частими та системними, ніж були у 2024 році”, — зазначив військовий оглядач Денис Попович.

Атаки безпілотників на російські НПЗ вивели з ладу близько 10% нафтопереробних потужностей РФ, пише Reuters. А експерти називають такі удари найефективнішими санкціями. Переробка нафти різко знизилася, влада заборонила експорт бензину на півроку, а ціни на дизель і бензин злетіли. Удари по НПЗ завдають шкоди не тільки військовій логістиці, а й російським енергетичним компаніям загалом, а отже, і всій економіці країни-агресора.

“За весь період успішного нанесення ударів по нафтопереробних підприємствах Російської Федерації, за даними західних джерел, було виведено з ладу або отримало серйозні пошкодження до 16% від загальної кількості НПЗ РФ. Це колосальні збитки і для російського бюджету. І це порушує логістичну складову російської окупаційної армії”, — розповів військово-політичний експерт Дмитро Снєгирьов.

Зниження цін на нафту до 45 доларів за барель може змусити Путіна сісти за стіл переговорів. Про це заявив спецпредставник президента США з питань України та Росії Кіт Келлог. А більш жорсткі санкції щодо російської нафтової промисловості стануть додатковим інструментом тиску на країну-агресора.

Уряд Росії вже був змушений вдаватися до непопулярних заходів: введення тимчасової заборони на експорт паливно-мастильних матеріалів, а також на збільшення імпорту палива. Останні удари по енергетичних об’єктах Росії показали нові можливості українських дронів — вони можуть вражати цілі на відстані понад 1 000 км.

Нафтопереробні заводи країни-агресора — це законні цілі для України і удари по них триватимуть, зазначив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

“Триває нарощування ударів по військових об’єктах на території ворога. Військові частини, арсенали, склади зберігання, цехи підприємств військово-промислового комплексу, нафтопереробні заводи, які забезпечують паливом російську армію, та інші об’єкти будуть атаковані, доки триватиме агресія Москви проти нашої держави. Дистанція ураження DeepStrike у глиб території РФ уже сягнула 1,7 тис. км. Готуємо нові далекобійні засоби, і вони будуть застосовані”, — підкреслив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

Сирський повідомив, що за рік цілями успішного комплексного вогневого ураження на території Російської Федерації стали 377 військових об’єктів.

Через регулярні обстріли Росія перекидає засоби ППО вглиб країни з окупованого Криму, повідомляють агенти руху “Атеш”. Частину зенітно-ракетних комплексів, зокрема установки 31-ї дивізії ППО, вже передислокують із півострова на нові позиції. Але й ці засоби захисту ЗСУ зможуть вразити, вважають експерти. А для відновлення систем у Росії немає комплектуючих через запроваджені західні санкції.

“Відновлення системи ППО, якщо вона порушена або пошкоджена, займає досить багато часу, не кажучи вже про те, що не завжди у них є комплектуючі. Є об’єкти, по яких можна працювати — нафтопереробні комплекси, нафтоналивні комплекси, логістична інфраструктура, аеродроми, об’єкти базування різної техніки. Вистачило б дронів”, — зазначив засновник компанії-розробника дронів “Перший контакт” Валерій Боровик.

У виготовленні FPV-дронів Україна обійшла Росію і нарощує їхнє виробництво. У 2024 році до використання в підрозділах ЗСУ допустили понад 250 нових зразків безпілотників різних типів і призначень.

Одним із ключових напрямів роботи Міноборони України у 2025 році стане створення новітніх засобів далекобійного озброєння, що дадуть змогу вражати ворожі цілі на максимальних відстанях із високою точністю. Це має суттєво послабити військовий потенціал Росії.

Читайте також: 48 об’єктів на території РФ вразила СБУ спільно з Силами оборони України — деталі від Малюка

Нагадаємо, що з початку 2025 року безпілотники вивели з ладу близько 10% нафтопереробних потужностей Росії. Відразу кілька великих підприємств, включно з Рязанським, Волгоградським і Астраханським нафтопереробними заводами, зупинили виробництво палива.

Як повідомлялося раніше, в європейській частині Росії розташовано 32 об’єкти нафтопереробної промисловості РФ. Зважаючи на атаки безпілотників та інших ударних засобів, 20 із них уже зазнали пошкоджень різного ступеня.

Читайте також: Україна має достатню кількість далекобійних БпЛА, які не може перехопити російська ППО, — військовий аналітик

Прямий ефір