Україна за допомогою міжнародних партнерів повертає додому вкрадених Росією дітей (ВІДЕО)

Украинка несет своего ребенка. Иллюстративное фото: gettyimages.com

Росія з початку повномасштабного вторгнення в Україну насильно депортувала з тимчасово окупованих територій понад 19 тис. українських дітей. Їх вивозять як у РФ, так і в Білорусь, і в окупований Крим. Москва саботує розшук, верифікацію та повернення маленьких українців, каже уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Повертати українських дітей допомагають міжнародні партнери, інформує FREEДОМ.

За 2,5 роки повномасштабної війни Україні вдалося повернути понад тисячу дітей. Нещодавно в рамках ініціативи президента Володимира Зеленського Bring Kids Back UA на підконтрольну Україні територію повернули ще двох дівчаток, повідомив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

“6-річна Марія жила разом із бабусею та дідусем у селищі на окупованій [території] Донецької області. Після загибелі бабусі дівчинка залишилася тільки з дідусем. Він боявся, що окупаційна влада відбере онуку в нього, розуміючи, що єдиним порятунком для дитини є евакуація на безпечну територію. Сьогодні Марія в безпеці разом із мамою та молодшим братиком. Після втрати батьків 14-річна Вероніка потрапила в опікунську сім’ю в Херсонській області. Однак через російську окупацію її села у 2022 році життя дівчинки змінилося. Постійний стрес і страх негативно впливали на здоров’я дитини, а відсутність стабільного зв’язку та електрики ускладнили процес навчання. Сьогодні Вероніка вже вдома”, — розповів Єрмак у Telegram

Катар, Ватикан, Литва та Об’єднані Арабські Емірати взяли на себе зобов’язання щодо повернення українських дітей й полонених. Наприкінці жовтня під час конференції з гуманітарного виміру формули миру, що проходила в канадському Монреалі, до повернення українських дітей долучилася і Південно-Африканська Республіка. ПАР негативно сприймає дії Росії зі знищення національної ідентичності маленьких українців, кажуть експерти.

“Проблема в тому, що Російська Федерація продовжує маніпулювати вразливістю батьків, прогалинами в міжнародному праві, зловживати перебуванням дітей під власним контролем. І саме цю проблему слід спробувати розв’язати завдяки бажанню надавати послуги посередництва, висловленому ПАР”, — сказала експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська, яку цитує видання Telegraf.

Саме депортація українських дітей стала причиною видачі Міжнародним кримінальним судом у Гаазі ордерів на арешт російського диктатора Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини при президенті Росії Марії Львової-Бєлової.

“Що ми бачимо на окупованих територіях? Це стирання ідентичності. Це політика, яка закріплена в російських документах. Наприклад, концепція про “патріотичне виховання”. Мета Росії — не просто призвати дітей і молодь до збройних сил Російської Федерації, мета Росії — настільки змінити свідомість, щоб наші діти захотіли служити в збройних силах Російської Федерації. Це низка серйозних порушень, про які важливо продовжувати говорити”, — сказала голова Центру громадянської просвіти “Альменда” Марія Суляліна.

“У міжнародному гуманітарному праві визначено, що окупація — це тимчасове явище. Що станеться, коли ці діти повернуться? Нам треба про це думати вже зараз. Один з аспектів, який полегшує завдання фіксації цих випадків, — це те, що Росія має чітку політику зміни ідентичності дітей, українських дітей на тимчасово окупованих територіях, політику, спрямовану на трансформацію”, — сказала заступниця голови Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Ноель Калхун.

Читайте також: Поверненню утримуваних у РФ українців допомагають більше країн, — Рашевська


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.

Прямий ефір