Україна є членом європейської сім’ї: які кроки належить зробити Києву для вступу в ЄС (ВІДЕО)

Прапори ЄС та України. Фото: gettyimages.com

Крайній термін старту переговорів у межах вимог ЄС між Києвом і Брюсселем — середина 2025 року, заявила віцепрем’єр-міністерка із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина. Вона впевнена, що Київ має бути готовим до можливих політичних рішень. У першій половині 2025 року головувати в ЄС буде Польща. А за словами президента Анджея Дуди, основними цілями Варшави будуть — поглиблення контактів Євросоюзу і США, а також євроінтеграція України та Молдови, повідомляє FREEДОМ.

Переговори про вступ України до Євросоюзу стартували 25 червня на Першій міжурядовій конференції в Люксембурзі. Процес почався з блоку законодавства про держзакупівлі.

“Ви відкрили свої реєстри раніше за Європейський Союз, ви також ухвалили сучасні антикорупційні закони, у вас хороша система публічних закупівель “Прозоро”. Однак, у всіх цих напрямках ще дуже багато роботи, є що покращувати. І це дуже велике питання щодо імплементації європейського законодавства”, — сказав єврокомісар з питань оподаткування, митного союзу, аудиту та боротьби з шахрайством (2010-2014 рр.) Альгірдас Шемета.

Надалі Київ має надати Брюсселю дорожні карти з приведення українського законодавства до європейських норм у сфері державного управління та верховенства права. Тим часом триває процес двостороннього скринінгу, який триватиме, як мінімум, до кінця 2024 року.

“Переговори тривають, ми почали з фази скринінгу. Ми будемо робити це дуже старанно, не пропускаючи жодної стадії, щоб нам довіряли. Треба робити це як у підручнику, не пропускаючи жодного кроку. Але при цьому я обіцяю, що ми робитимемо це швидко. Ми проситимемо Єврокомісію і країни-учасниці рухатися принаймні в половину тієї швидкості, яку демонструє Україна. Я думаю, ми на це заслужили”, — зазначив заступник керівника Офісу президента України (ОПУ) Ігор Жовква.

Уже 2025 року Київ буде готовий до ухвалення перших стратегічних рішень, стверджує Стефанішина. А після — питання євроінтеграції України багато в чому залежатиме від політичної волі Брюсселя.

“Уже були заяви президента Європейської Ради про те, що до 2030 року всі країни, тобто вісім країн, приєднаються до Європейського Союзу. Для України цей шлях буде однозначно коротшим, тому що Україна вже 10 років є частиною зони вільної торгівлі, ми вже інтегровані практично до всіх ринків Європейського Союзу і багато що залежить від того, наскільки швидко ми зможемо інтегрувати в нашу правову систему правила, які дають змогу бути в ринку”, — заявила Стефанішина.

Тим часом до Києва прибула Консультативна група високого рівня щодо вступу України до ЄС. 11 колишніх єврокомісарів, міністрів і послів з Ісландії, Латвії, Литви, Естонії, Фінляндії, Норвегії, Швеції та Данії допоможуть Україні інтегруватися в європейську сім’ю. Ініціативу у квітні 2024 року заснувала Швеція.

“Я думаю, що з огляду на початок переговорів щодо вступу та отримання офіційного статусу кандидата — це не тільки сигнал тим людям, які сміливо воюють в окопах. Це також сигнал для Москви, що Україна зробила свій вибір і вже є членом європейської родини. Ви не новачки, ви співпрацювали з європейськими інституціями тривалий час, ви знаєте, як знайти свій шлях серед бюрократії, підписували угоди про асоціацію та безвізовий режим, і я пишаюся, що була частиною цього процесу”, — пояснила єврокомісарка з питань торгівлі (2014-2019 рр.) Сесілія Мальмстрем.

На шляху до ЄС Україна має успішно пройти скринінг за 33 пунктами, розділеними на шість кластерів. Законодавство країни має відповідати європейському в питаннях, зокрема, соціальної політики, сільського господарства, зовнішньополітичних зв’язків, фінансового контролю та верховенства права.

Читайте також: Для України цей шлях буде однозначно коротшим, — Стефанішина про вступ до ЄС

Прямий ефір