Домашнє завдання, яке Україні дали при отриманні статусу кандидата в члени Євросоюзу, практично вже виконано. Далі країна має перейти від статусу кандидата в ЄС до переговорного процесу. Для євроінтеграції ще будуть потрібні реформи в економічній, соціальній сфері та у сфері боротьби з корупцією. Однак Україна вже на практичному шляху інтеграції, продемонструвавши консолідацію, готовність до внутрішніх змін. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив політолог Володимир Фесенко.
“Домашнє завдання, яке ми отримали як кандидат на вступ до ЄС, практично виконано. Де-факто це вже визнається неофіційно. Але поки ще, скажімо так, немає остаточного рішення. Але Єврокомісія вже дала рекомендацію починати переговори з Україною щодо вступу до Європейського Союзу”, — зазначив Фесенко.
Він зауважив, що для Європейського Союзу процедури завжди мають дуже велике значення. Їх ігнорувати неможливо.
“Спочатку йде статус кандидата в члени Євросоюзу, але він не гарантує вступ до ЄС. Деякі країни на цьому етапі затрималися дуже надовго. Але якщо все гаразд і якщо ЄС бачить великий потенціал для вступу і необхідність для цього, тоді ухвалюють рішення про початок переговорів. Саме таким шляхом ішли всі країни, які вступили до ЄС у 1990-ті, на початку 2000-х років. Це країни Східної Європи, Балтії. Практично всі наші сусіди із Заходу. Так от, ми зараз перебуваємо саме на цьому етапі. І повинні перейти від статусу кандидата безпосередньо до переговорів про вступ до Євросоюзу”, — пояснив політолог.
Сам процес перемовин, з досвіду тієї ж Польщі, країн Балтії, каже Фесенко, займає щонайменше кілька років. Потім — виконання того, про що домовилися.
“Йдеться про структурні реформи практично у всіх сферах суспільного життя: від політики і права. Право, мається на увазі, що наше законодавство має бути інтегроване в європейське правове поле. Це завжди досить великий обсяг роботи. Частково ми його вже виконали ще в процесі угоди про Асоціацію з Європейським Союзом, але, тим не менш, ще треба зробити багато”, — сказав експерт.
Україні також буде потрібна реформа в економічній, соціальній сфері. І, звичайно ж, залишається актуальною і проблема боротьби з корупцією, забезпечення верховенства права тощо. І, незважаючи на те, що роботи попереду багато, Українська держава вже зробила великі кроки, вважає Фесенко.
“І, звісно ж, це буде предметом переговорів із Європейським Союзом. Однак ми вже зараз вступили на шлях практичної інтеграції в ЄС. Ще два роки тому про це не йшлося. Тоді західні країни не давали нам добро навіть на статус кандидата. А зараз ми — на порозі початку переговорів щодо вступу. Це дуже відповідальний етап, і Україна заслужила на це право передусім тим, що вистояла у війні проти Російської Федерації, показала свою спроможність захищати себе, здатність до внутрішньої консолідації та до того, що ми маємо величезний потенціал ефективності. Не тільки в обороні проти агресора, а й для внутрішніх змін. Зокрема це продемонстровано за півтора року війни”, — резюмував політолог.
Читайте також: Гранадський саміт Європейської політичної спільноти: які результати для України (ВІДЕО)
Раніше глава Європейської ради Шарль Мішель заявив, що Україна може стати членом Європейського Союзу в 2030 році.