Єдиний російський ракетоносій, який залишається в акваторії Чорного моря, — підводний човен, що виконує функції патрульного корабля, повідомив спікер Військово-морських сил Збройних сил України (ВМС ЗСУ) в інтерв’ю Центру журналістських розслідувань. За словами Дмитра Плетенчука, після атак українських морських дронів, для контролю за судноплавством російські окупанти все частіше використовують вертольоти, а більшість своїх кораблів відвели в Азовське море, інформує FREEДОМ.
Україна вивела з ладу третину російських кораблів, що базувалися в Чорному морі. 28 суден із початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну знищено і пошкоджено, заявили у Військово-морських силах ЗСУ.
Найдієвішою зброєю проти російського флоту стали морські дрони українського виробництва.
“Дрони є тією зброєю, яка дозволила нам забезпечити певну перевагу в Чорному морі. Особливо це неймовірно з огляду на те, що Україна мала невеликі шанси отримати там панування, оскільки сили Чорноморського флоту РФ значно переважали наші. Але завдяки морським дронам, зокрема MAGURA, який першим у світі вразив бойовий корабель у бойових умовах, ми отримали цю перевагу”, — заявив представник Головного управління розвідки Міноборони України (ГУР МОУ) Євген Єрін.
“Чорноморський флот був змушений передислокувати свої основні бойові кораблі — носії ракет морського базування “Калібр” — ближче до портів Новоросійська або ж зовсім в акваторію Азовського моря, щоб там під прикриттям бонових загороджень, які охороняють вхід до Керченської протоки і, відповідно, вхід в Азовське море, захистити свої кораблі”, — наголосив військовий експерт Владислав Селезньов.
Видання Forbes підрахувало, що сумарна вартість знищених кораблів російського Чорноморського флоту перевищує 1,65 млрд доларів. І це не рахуючи малих катерів. Найболючішими стали втрати крейсера “Москва” за 750 млн доларів і підводного човна “Ростов-на-Дону” за 570 млн.
Днями видання The Wall Street Journal розкрило деталі кількох спецоперацій Служби безпеки України (СБУ) в акваторії Чорного моря. Українські морські дрони Sea Baby отримали найвищі оцінки американських експертів.
“Півтора місяця спецслужба відстежувала маршрути морських кораблів і цивільного транспорту, перш ніж відправити Sea Baby для встановлення двох мін. 14 вересня ракетний корвет “Самум” вибухнув на одній із мін, що пробила дірку в його кормі. Судно досі на ремонті в сухому доці. Протягом наступних тижнів дрони курсували, подолавши близько 5 000 км і заклавши ще близько 15 мін. Під час одного з рейсів морський дрон виявили три патрульні катери класу “Раптор”. Тоді Sea Baby відкрив вогонь із гранатомета, вразивши вороже судно”, — з публікації The Wall Street Journal.
Близько року тому в Росії анонсували створення власної армії морських безпілотників. Щоправда, поки що їх так ніхто й не побачив. А нещодавно Путін заявив, що російський флот незабаром поповниться чотирма десятками бойових кораблів.
“Я заздалегідь прошу вибачення у нашої аудиторії, але я буду оперувати дослідженнями, які поширюють російські “z”-пабліки. Так от, саме вони досить скептично ставляться до цієї цифри — 40 нових бойових кораблів, які найближчим часом мають увійти до складу російського флоту. Заявляти і реалізувати плани — дві великі різниці, адже багато процесів, пов’язаних із проведенням державних випробувань, із приведенням техніки в бойовий стан можуть тривати буквально роками”, — зазначив Владислав Селезньов.
Тим часом Україна нарощує можливості своєї армії дронів за допомогою міжнародних партнерів. Допомагає в цьому Києву і Велика Британія.
У березні 2024 року міністр оборони Грант Шаппс оголосив про виділення 325 млн фунтів стерлінгів на закупівлю понад 10 000 безпілотників. Серед них — і морські дрони.
Читайте також: Росія хоче захистити свої кораблі Чорноморського флоту від українських морських дронів: чи це буде ефективно — думки експертів