Україна вимагає внести Росію до чорного списку FATF — економіст пояснив наслідки

Ілюстративне фото: newsmaker.md

З метою економічної ізоляції країни-агресора Україна пропонує внести Росію до чорного списку FATF (Financial Action Task Force on Money Laundering — Група розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей). Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів економіст, радник президента України (2019-2024 рр.) Олег Устенко.

“Українська сторона наполягає на тому, щоб внести Росію до так званого чорного списку FATF. І вже поспіль два останніх засідання Україна висувала цю вимогу. Але до кінця там не домовилися”, — сказав Устенко.

Включення Росії до чорного списку FATF означало б, що з цією країною заборонено вести будь-які розрахунки.

Також з метою економічної ізоляції Росії та неможливості нею фінансувати свою військову машину необхідно посилювати санкції.

“Одна з найбільш серйозних санкцій, яка має працювати, — обмеження, пов’язані з нафтою. Встановлена нинішня стеля на рівні 60 доларів за барель російської нафти — це недостатньо. Думаю, що адміністрація Трампа буде досить активно рухатися в напрямку не просто повільного зниження цінової стелі на російську нафту, а досить різкого зниження. В ідеалі знизити ціну, скажімо, до 15 доларів за барель російської нафти — за такого рівня покриватимуться тільки виробничі витрати”, — зазначив Устенко.

Він додав, що навіть за ціни 15 доларів за барель Росія не припинить постачання нафти на світовий ринок.

“Вона постачатиме нафту навіть за такою ціною, тому що намагатиметься отримати гроші, необхідні для підтримки військово-промислової машини. Я просто нагадаю, що коли в Радянського Союзу виникли проблеми, пов’язані з різким падінням ціни на нафту, то військово-промисловий бюджет все одно продовжував залишатися величезним. Лише після 1987 року фактично почалися колапсоїдні явища, і ми мали зрештою розпад Радянського Союзу — тієї імперії, яка здавалася колись непорушною”, — наголосив економіст.

Також потрібно продовжувати вводити обмеження проти тіньового російського флоту, яким Росія постачає нафту в обхід санкцій.

“У цьому відношенні більш ніж показовим буде арешт одразу кількох суден, абсолютне їхнє затримання, неможливість для них далі рухатися по водах і перевозити нафту. Це дуже різко підніме транзакційні витрати, пов’язані з транспортуванням російської нафти, і проблеми у РФ будуть продовжувати наростати”, — зазначив Устенко.

Читайте також: “Хочеш вижити — викручуйся”: вплив падіння рубля на економіку та росіян оцінив Устенко

Нагадаємо, FATF (ФАТФ) до чорного списку зараховує країни, які взагалі не вживають заходів для боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму та не планують співпрацювати в цьому напрямі. Членами FATF є 39 країн, з 24 лютого 2023 року членство Росії в організації припинено.

Наразі в чорному списку FATF перебувають три країни: Корейська Народно-Демократична Республіка (КНДР, Північна Корея), Іран і М’янма (колишня Бірма).

Є і сірий список FATF, до якого занесено країни, які вживають заходів щодо боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму, але не повною мірою відповідають міжнародним стандартам. У сірому списку FATF зараз перебувають 24 країни.

Прямий ефір