Україна веде перемовини про транзит газу з Азербайджану до ЄС — що відомо (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: epravda.com.ua

Україна веде переговори про постачання природного газу з Азербайджану до Європейського Союзу, оскільки прагне зберегти свою роль транзитної країни, про що раніше заявив президент Володимир Зеленський. Термін дії угоди про транзит російського газу через Україну закінчується 30 грудня поточного року, і багато спостерігачів ринку очікують, що газові потоки припиняться, інформує FREEДОМ.

В інтерв’ю Bloomberg Television лідер України Володимир Зеленський сказав, що уряд країни вже активно розглядає варіанти заміни РФ у постачанні газу. Альтернативою, за словами президента, може стати Азербайджан. Поставки з Баку вже становлять майже 8% газового імпорту ЄС.

“Ми не хочемо продовжувати газовий контракт із Російською Федерацією. Ми не хочемо, щоб вони робили тут гроші. Це мій головний сигнал Кабінету міністрів України та деяким європейським країнам, які залежать від цього газу. Розглядаються альтернативні варіанти використання газопроводу з іншим постачальником, з іншою країною. Ми ведемо переговори”, — наголосив Зеленський.

Навіть якщо країною-експортером газу стане Азербайджан, процес транспортування не обійдеться без участі РФ. Україна не має трубопровідного з’єднання з Баку, тому азербайджанський газ транспортуватиметься через російську територію.

Раніше президент країни Ільхам Алієв заявив, що збільшить видобуток, щоб подвоїти поставки в Європу до 2027 року. Але, як запевняють експерти, на момент закінчення договору в грудні 2024-го Азербайджан не матиме достатньо газу, щоб повністю замінити Росію.

“У мене це викликає великі питання, тому що в Азербайджану немає особливо зайвого газу. Він весь законтрактований і йде іншими абсолютно маршрутами, тобто через Туреччину. Тому всі ці можливі домовленості викликають великі питання”, — зазначив президент асоціації “Газові трейдери України” Андрій Мизовець.

Згідно з даними Євростату, Росія займає майже 18% газового ринку ЄС. Найбільш залежними країнами є Австрія, Словаччина та Угорщина.

Але навіть за такого розкладу, Європа в змозі обійтися без російських поставок у майбутньому, кажуть аналітики. У доповіді Євростату також зазначено, що європейські країни дедалі менше імпортують газу ззовні і дедалі більше його видобувають на території ЄС.

“Зупинки поставок газу Росії в Європу, переорієнтували своє споживання на інші джерела, і Норвегія додала ресурс. Дуже багато скрапленого газу з’явилося в Європі, який ніколи туди не постачався раніше з інших джерел. Тобто проблеми енергетичної безпеки Європи вже не існує, її вирішено”, — вважає Мизовець.

Раніше повідомлялося, що експорт “Газпрому” у 2023-му знизився на 80% порівняно з 2021-м. Минулого року він становив 28 млрд кубометрів, опустившись до рівня 1970-х років. Також 2023-й ознаменувався рекордними за 30 років збитками компанії, вони становили 629 млрд рублів.

Однак Росія не полишає спроб утриматися на європейському газовому ринку. Згідно зі звітом Центру аналізу європейської політики, Москва пропонує знижку щонайменше 10% для своїх клієнтів із Центральної та Східної Європи. Аналітики “Голосу Америки” зазначають, що РФ уже не розраховує отримати нових клієнтів, і тому намагається зберегти за собою хоча б колишню частку ринку.

https://www.youtube.com/watch?v=Xz1o0TfD_gA&ab_channel=FREE%D0%94OM.LIVE

Читайте також: Росія вилетіла з десятки найбільших економік світу — подробиці

Нагадаємо, після ухвалення 14-го пакета санкцій, до якого вперше потрапив російський скраплений природний газ, Росія активно розпочала створення тіньового флоту для експорту свого СПГ в обхід санкцій.

Прямий ефір