У 1996 році в Україні з’явилися національна валюта гривня і головний документ країни – Конституція. Також Велика Британія тоді віддала нам свою антарктичну станцію.
Про це розповідаємо в новому випуску документального серіалу “30 років Незалежності” на телеканалі UA.
Восени 1996 року Україна перейшла на постійну валюту – гривню.
І коли на календарі був 1996 рік, на гривнях – 1992-й. Річ у тому, що вони давно були надруковані в Канаді, їх просто не наважувалися запускати в обіг.
“Уже коли гривні йшли на кораблях в Україну, почалася гіперінфляція, тобто за місяць валюта знецінилася в 2-3 рази. Якби ми тоді рублі поміняли на гривні, то через рік ці гривні перетворилися б у мотлох, тому ухвалили рішення, що притримаємо та пустимо купоно-карбованці”, – сказав Олександр Савченко, радник прем’єрміністра України (1996-1997 рр.).
Час обміну настав у вересні. В обіг пустили одну, п’ять, десять, двадцять, п’ятдесят гривень. Найбільший на той момент номінал – сотня з портретом Тараса Шевченка. А ще були монети від однієї до п’ятдесяти копійок.
Також Україна знову стала полярною державою. Після розпаду Союзу всі антарктичні станції дісталися Росії. Але трапився несподіваний подарунок: британці віддали Україні за символічний фунт стерлінгів свою 40-річну станцію “Фарадей”. Це був цілий полярний комплекс із лабораторіями та корпусом для проживання.
Україна перейменовує станцію на честь свого вченого – “Академік Вернадський” – і відправляє першу експедицію.
Конституцію України ухвалили 28 червня 1996 року. Засідання Верховної Ради на той момент тривало майже добу. Це увійшло в історію як “Конституційна ніч”.
Більше про головні події року дивіться у відео.