Україна уклала безпекові договори з вісьмома країнами. Це, насамперед, гарантує юридично зафіксовані обсяги фінансової допомоги, яка піде на забезпечення обороноздатності України. Про це сказав радник керівника Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк в ефірі телеканалу FREEДОМ.
“Договір про гарантії безпеки чітко фіксує дві головні базові речі. Перше — термін тривалості цих домовленостей 10 років. Друге — скільки, на яку суму грошей у межах військової допомоги ми можемо розраховувати від тієї чи іншої країни. І тоді, відповідно, можна планувати свою обороноздатність. Тобто ви можете вже планувати, яку кількість тієї чи іншої зброї ви будете мати у своєму розпорядженні в конкретний часовий проміжок”, — сказав Подоляк.
Він наголосив, що все це зафіксовано юридично. Кожна країна бере на себе зобов’язання.
“Звичайно ж, це повністю відрізняється від легендарного, уже приснопам’ятного, напевно, Будапештського меморандуму, в якому було прописано намір подумати, чи треба вам допомогти. Не більше того. Там юридично не було зафіксовано конкретних обсягів військової допомоги або будь-якої іншої допомоги, зокрема фінансової, яка буде необхідна в разі виникнення тієї чи іншої кризи такого типу, як війна”, — сказав спікер.
Наразі вісім країн чітко прописали, коли, яка допомога, у яких видах, якими інструментами надаватиметься Україні, пояснив Подоляк.
“Вісім країн чітко говорять, що вони розуміють важливість України і, відповідно, готові витрачати конкретні гроші на цю важливість. Вони також розуміють, що зараз триває переосмислення безпекового контуру Європи загалом, і Росія має бути від’єднана від континенту в повному сенсі цього слова. Територіально РФ перебуватиме поруч, але вона не є Європою і з погляду цінностей, і з погляду географії, і впливу на ті чи інші процеси. Росія має бути ізольована від Європейського континенту якомога глибше, я б так сказав”, — акцентував гість ефіру.
Він упевнений, що ключовим агентом із захисту Європи від посягань такого типу, який несе за собою ідеологія Російської Федерації, буде Україна. І вісім країн, які уклали з Києвом угоди про гарантії безпеки, чітко акцентують важливість України для Європи.
Читайте також: На черзі — Латвія: переваги безпекових угод для України назвав політолог
Нагадаємо, Фінляндія — восьма країна, яка уклала з Україною двосторонню угоду про співпрацю у сфері безпеки. Підписання відбулося 3 квітня в Києві під час візиту президента Фінляндії Александра Стубба. Згідно з документом, Гельсінкі протягом 10 років зобов’язуються співпрацювати з Києвом у сфері безпеки, оборони, енергетики, розвитку дипломатичних та економічних зв’язків.