Україна перебуває у фокусі уваги Мюнхенської конференції з питань безпеки, яка розпочала роботу в Німеччині, повідомляє FREEДОМ.
Мюнхенська безпекова конференція — це індикатор або барометр ситуації у світі. Що вона гірша, то більша увага до цього майданчика, адже в Мюнхені говорять виключно про загрози, кризи, конфлікти й війни. Останніми роками “Баварський двір” став місцем ключових міжнародних подій.
У 2007 році саме тут російський президент Володимир Путін виголосив промову, яку на Заході трактували як початок нової холодної війни. У 2015 році під час роботи форуму стало відомо, що Ангела Меркель, Франсуа Олланд, Петро Порошенко та Володимир Путін домовилися зустрітися в Білорусі, щоб підписати угоди, відомі як “Мінські”. Усі наступні роки на полях форуму проходили зустрічі міністрів закордонних справ нормандської четвірки. А 2022 року в Мюнхені обговорювали концентрацію російських військ біля кордонів України. Виступав і український президент Володимир Зеленський.
“Україна хоче миру. Європа хоче миру. Світ каже, що не хоче воювати, а Росія — що не хоче нападати. Хтось із нас бреше”, — сказав тоді лідер України.
Хто збрехав, світ дізнався вже за два дні. Рік повномасштабної війни Росії проти України — головна тема цьогорічного Мюнхена. У різних форматах про неї говоритимуть усі 3 дні форуму. Про це заявив новий керівник конференції, відомий німецький дипломат Крістоф Хойсген.
“Конференція відбуватиметься у знакові дні. Виповниться практично рік від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Цей форум стане для нас приводом поговорити про те, де ми зараз перебуваємо, з оглядом цивілізаційного розлому, який створив Володимир Путін. Чи здатні ми захистити статут ООН і міжнародне право?” — сказав Хойсген.
До Мюнхена прибудуть сотні гостей: експертів з питань безпеки, міністрів закордонних справ і оборони, керівників міжнародних організацій, прем’єрів і президентів. Свою участь уже підтвердили віцепрезидентка США Камала Гарріс, генсек НАТО Єнс Столтенберг, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, французький лідер Емманюель Макрон і президент Польщі Анджей Дуда. Останній, як повідомляють польські ЗМІ, з мюнхенської трибуни закличе Захід надати Україні бойову авіацію.
А ось російські чиновники конференцію пропустять: їх до Мюнхена не запросили.
“Ми запитали себе, чи потрібно запрошувати російську делегацію, і вирішили, що ні. Ми бачимо, що російський президент ні на йоту не змінив свою позицію. Він заперечує право України на існування і не відмовився від своїх загарбницьких амбіцій. Тому ми вирішили не запрошувати, наприклад, міністра Лаврова, щоб він не використовував Мюнхен як майданчик для трансляції російської пропаганди”, — сказав Хойсген.
Хто представлятиме Україну, голова форуму не зізнався. Утім, за чутками, делегація очікується численна. До її складу, найімовірніше, увійдуть міністри закордонних справ і оборони.
Крістоф Хойсген, новий керівник Мюнхенської конференції, до слова, добре знається на російсько-українському питанні. Під час анексії Криму, агресії Росії на Донбасі та підписання Мінських угод він був радником Ангели Меркель із зовнішньополітичних питань, таким собі “сірим кардиналом”, до думки якого канцлерка прислухалася. Після повномасштабного вторгнення Росії Хойсген, на відміну від своєї колишньої шефині, визнав — політика уряду Меркель щодо Росії була помилковою.
Читайте також: Уроки, які світ засвоїв за рік війни Росії проти України, перелічив генсек НАТО