Україна так само на порядку денному: експерти обговорили головні тези Військового комітету НАТО

Представники Військового комітету НАТО. Фото: nato.int

10 травня у Брюсселі відбулося засідання військового комітету НАТО. Це вищий військовий орган Північноатлантичного альянсу, який складається з 32 міністрів оборони країн-учасниць.

У комітеті раніше заявили, що бачать дві головні загрози існуванню Альянсу: російська агресія, яка зараз зосереджена в Україні, і терористичні угруповання.

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний не виступав на засіданні через загострену ситуацію на фронті. Але представників Альянсу все ж ознайомили з поточною ситуацією в країні та її потребами для ефективного захисту.

Альянс зміцнюється

На відкритті засідання Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Альянс працює над “новим планом дій в умовах наявних ризиків у світі”, який буде затверджено на липневому саміті НАТО у Вільнюсі.

За його словами, війна Росії проти України прискорила реформування Альянсу, оновила оборонні можливості і загалом вплинула на учасників НАТО.

“Ми вперше в історії розгорнули бойові війська на сході Північноатлантичного альянсу, а європейські союзники і Канада додатково витратили 350 млрд доларів на оборону. Тож, коли президент Путін розпочав повномасштабне вторгнення в Україну у 2022 році, ми були готові. За кілька годин ми активізували всі наші оборонні плани. Ми передали під командування НАТО 40 тис. військовослужбовців за підтримки значних військово-повітряних і морських сил, і зміцнили нашу передову оборону від Балтійського до Чорного морів”, — сказав генсек.

У процесі засідання Україні було присвячено більшість дискусій. Про це говорили самі військові, коли вийшли до журналістів із підсумковою інформацією. Шеф-редактор телеканалу FREEДОМ Олексій Мацука в Брюсселі зазначив, що союзники Києва повністю обізнані про всі деталі і тонкощі військових операцій.

Як повідомив журналістам голова Військового комітету НАТО Роб Бауер, керівники оборонних відомств знову заявили про свою незмінну підтримку Києва. За його словами, сумнівів у тому, що НАТО підтримуватиме Україну стільки, скільки буде потрібно, немає.

Важливим елементом дискусій на зустрічі членів комітету була синхронізація політико-дипломатичних зусиль з військовими діями. Цей варіант складно було собі уявити, оскільки на території Європи йде повномасштабна війна. Однак міністри оборони спробували все-таки знайти такі рішення.

“Прийшовши до консенсусу щодо того, як найкраще забезпечити безпеку мільярда людей, ми забезпечимо, щоб політичні рішення відповідали військовим можливостям. Роль цього комітету має вирішальне значення. Наші поради на політичному рівні НАТО допомагають гарантувати, що те, що бажано з політичної точки зору, з військової точки зору є здійсненним”, — сказав Роб Бауер.

Думки військових експертів і чиновників

Чи позначиться на ситуації в Україні минуле засідання? Чи наблизилася Україна до членства в НАТО? Які важливі рішення ухвалили міністри на зустрічі? Ці питання в ефірі телеканалу FREEДОМ обговорили:

  • Олександр Мусієнко, керівник Центру військово-правових досліджень;
  • Валерій Рябих, військовий експерт;
  • Єгор Чернєв, голова Постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО.

ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Альянс трансформується

— Зараз у НАТО відбувається трансформація. Не так давно Альянс змінив свою доктрину, яка стосується Центральної та Східної Європи. Вона передбачає, що від стратегії запобігання та реакції на загрози, необхідно переходити до стратегії недопущення певного рівня загроз.

Це означає, що якщо раніше треба було б реагувати на фактичну окупацію країн Балтії, то зараз все виходить з того, що необхідно планувати і розміщувати свої військові бази, переміщати озброєння таким чином, щоб навіть у думках не допустити можливість російського вторгнення.

І це може призвести до того, що одна з країн буде окупована, Росія отримає можливість просуватися далі на Захід.

Є й друга складова трансформації. Це те, що вперше з часів холодної війни фактично НАТО переходить до регіонального планування з урахуванням рівня потенційних загроз.

Зрозуміло, що зараз вся увага привернута до Центральної Європи, виходячи з того, що тут триває війна РФ проти України, а також виходячи з того, що Кремль робить агресивні випади і постійно грає на ескалацію ситуації. Планується перекидання додаткового озброєння і контингентів для стримування Кремля.

Крім цього, зараз дуже серйозно підійшли до питання збільшення витрат на оборону в країнах НАТО для забезпечення безпеки. До того ж вирішено збільшувати виробництво озброєння. Військово-промисловому комплексу теж приділено увагу. І плюс так званий “військовий Шенген” — закінчення робіт з ремонту, будівництва та модернізації об’єктів інфраструктури для того, щоб можна було оперативно з точки А в точку Б перекидати війська і проводити їхнє розгортання в разі такої необхідності.

Рішучість Альянсу — це просто спосіб показати і продемонструвати, що ніхто на жодні переговори, поступки, компроміси тощо на сьогодні йти не готовий.

І на цьому шляху виграють усі в Альянсі з точки зору прийняття України в НАТО. Тому що безпека і фланг НАТО переміщується далі на схід. Очевидно, що маючи в Україні системи протиповітряної оборони Patriot, літаки F-16 та інші види озброєнь вони зможуть нівелювати досить багато загроз. І козирі, якими Росія намагається ще шантажувати Захід, будуть вибиті.

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: РФ вигідно програти НАТО, а не тільки Україні

— Засідання військового комітету НАТО є підготовчим етапом для подальшої зустрічі у Вільнюсі та ухвалення ключового рішення щодо подальшого членства України в Альянсі.

РФ хоче підняти рівень конфлікту від просто поразки в цій війні від України до того, коли її розгромить НАТО. І, звичайно ж, це виправдає ці тези, які російське керівництво сіє для внутрішньої аудиторії.

Подібний сценарій є бажаним для РФ. Саме з цим я і пов’язую досить таке м’яке реагування НАТО на провокації з боку РФ. І тут, найімовірніше, НАТО та країни ЄС обрали тактику поводження з РФ як із хворою людиною.

Це більше нагадує реакцію лікарів-психіатрів при спілкуванні з пацієнтами, ніж реакцію з боку оборонного Альянсу. Але наскільки далеко в подібних маніпуляціях може зайти Росія? Я сподіваюся, що це відчувають наші партнери і роблять усе необхідне.

Я сподіваюся, що у спробах РФ загострювати відносини з НАТО крапку все ж таки поставлять ЗСУ, звільнивши тимчасово окуповані території і вийшовши на міжнародно визнані кордони України.

Що стосується членства України в НАТО, це, звісно ж, питання, яке хвилює не лише українське суспільство, а й керівництво Альянсу. Тому що так вийшло, що Україна стала ключовим гравцем європейської безпеки. І, звісно ж, без включення України в ті безпекові структури, які забезпечують мир і стабільність на території європейського континенту, безпекова конфігурація не складається.

Українське питання є ключовим фактором для подальшого розвитку ситуації у сфері європейської безпеки.

Я очікую, що, по-перше, будуть включені всі необхідні механізми для того, щоб забезпечити українську армію необхідним озброєнням та іншою підтримкою для наступальної кампанії. Також потрібно забезпечити і своєчасний ремонт техніки ЗСУ, постачати всі необхідні витратні матеріали.

Основним засобом забезпечення безпеки України буде вступ країни до Альянсу. Тільки членство в Альянсі може забезпечити беззастережно всі безпекові питання України в майбутньому та убезпечити нашу країну від можливих подальших атак з боку РФ після деокупації територій.

ЄГОР ЧЕРНЄВ: Ми почуємо 31 “так”, але після нашої перемоги

— Сьогодні основним критерієм нашого просування є перемога у війні та повернення всіх територій і виходу на кордони 1991 року. Але ми хочемо почути якщо не дату, то конкретну інформацію: що потрібно зробити після звільнення наших територій, щоб якомога швидше стати членом НАТО, поки РФ не оговталася.

Конкретної дати ми не почуємо. Але нам би хотілося почути у Вільнюсі на саміті обіцянку того, що після закінчення війни Україна стане членом НАТО найближчим часом.

Я спостерігав за трансформацією висловлювань Єнса Столтенберга, якого я дуже поважаю. Ще до 24 лютого 2022 року на запитання про наші перспективи членства він дуже ухильно відповідав, бо розумів, що всередині Альянсу немає єдності з цього питання. Зараз мене тішить його рішуча позиція. Нам важливо зберегти єдність Альянсу, щоб продовжувати допомагати Україні тим, що необхідно на полі бою.

Нам важливо, щоб жодні питання не розділяли партнерів із формату “Рамштайн” або НАТО. Тому ми не бачимо поки що достатньо чіткої позиції щодо членства України в Альянсі.

Читайте також: Питання України на засіданні військового комітету НАТО — огляд від Мацуки (ВІДЕО)

Прямий ефір