Україна та ЄС погодили кредит із погашенням за рахунок РФ — деталі реалізації рішення G7 (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: slovoidilo.ua

Заморожені російські активи мають бути передані Україні для закупівлі озброєнь та перемоги над агресором на фронті, заявила депутатка Європарламенту Наталі Луазо в інтерв’ю інформаційному агентству “Укрінформ”. Вона зазначила, що гроші можна виділити Києву як репарації, якщо Москва відмовиться виплачувати компенсацію за завдану шкоду. Напередодні Україна та Євросоюз підписали Меморандум про взаєморозуміння у питанні виділення коштів із доходів від заморожених російських активів, повідомляє FREEДОМ.

Україна та Європейський Союз погодили надання Києву кредиту на понад 18 млрд євро в рамках проєкту, підтриманого “Групою семи” (G7). Це п’ята фінансова програма ЄС щодо підтримки Києва з початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Брюссель уже виділив понад 25 млрд євро. Цього разу позика буде погашена за рахунок агресора.

“Для мене велика честь підписати Меморандум про взаєморозуміння з Україною від імені ЄС на суму 18,1 млрд євро у вигляді макрофінансової допомоги для покриття невідкладних потреб. Це частина ініціативи G7 щодо підтримки України з доходів від заморожених російських активів, що гарантує, що агресор заплатить за завдану їм шкоду”, — наголосив заступник голови Європейської комісії Валдіс Домбровскіс.

Загалом союзники Києва після початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну заморозили понад 300 млрд дол. резервів Центрального банку Росії. Крім держав-членів Євросоюзу, на кошти країни-агресора наклали санкції уряди Канади, США та Великої Британії.

“Фіналізуються домовленості з Великою Британією. Від них ми очікуємо 3 млрд дол., ці кошти будуть спрямовані на сектор безпеки та оборони. Є у нас 3,7 млрд від Канади — ще на стадії переговорів, але ми не бачимо особливих проблем. І 3 млрд очікуємо від уряду Японії. Головний донор — ми очікуємо від Сполучених Штатів 20 млрд [дол.]”, — повідомив міністр фінансів України Сергій Марченко.

Якщо досягти домовленостей про передачу прибутку від заморожених російських активів Києву вдалося, то домогтися передачі самих активів, допоки ні.

“Одна з альтернатив — мобілізація активів російського Центробанку, які західні країни заморозили у 2022 році. Більшість, близько 210 млрд євро, перебуває в ЄС. Але багато чиновників, особливо в уряді Німеччини та Європейському центральному банку, не хочуть просто конфіскувати ці резерви. Вони стурбовані тим, що це суперечитиме міжнародному праву”, — пише агентство Reuters.

Альтернативний сценарій використання заморожених російських активів — так званий репараційний кредит. У цьому випадку країни “Групи семи” можуть надати Україні кредит у розмірі 300 млрд дол. Київ, своєю чергою, висуне Москві претензії на військові репарації. Якщо Кремль відмовиться платити, то країни G7 успадкують фінансові претензії до Росії.

“Це наш обов’язок, як союзників та друзів України, зробити все, щоб дозволити їй вступити — коли настане час — у мирні переговори з позиції сили. Це означає продовження наших зусиль у фінансовій сфері, передусім відправлення якнайшвидше 50 млрд дол. із заморожених російських активів, щоб Україна могла ними скористатися”, — зазначив міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро.

У червні 2024 року держави “Групи семи” домовилися використати доходи від заморожених російських активів для надання допомоги Україні. У рамках ініціативи планується надати Україні кредити на 50 млрд дол. Кошти почнуть надходити вже у грудні 2024-го.

Читайте також: 50 млрд дол. від заморожених росактивів: на якій стадії отримання коштів Україною, повідомив міністр фінансів

Нагадаємо, у жовтні лідери країн “Великої сімки” (G7) погодили надання Україні 50 млрд доларів у вигляді кредитів. Вони погашатимуться коштом майбутніх надходжень, отриманих із доходів від російських активів. Це дуже рішучий крок, який дасть змогу Україні отримувати кошти, зокрема й для військової компоненти.

Читайте також: Заморожені активи РФ: за якою схемою Україна отримає 50 млрд доларів і на що вони підуть, розповів економічний експерт

Прямий ефір