У межах робочого візиту президента України Володимира Зеленського до США підписано низку угод щодо стратегічного оборонного партнерства, науково-технічного співробітництва, безпеки космічних польотів, захисту інформації, а також прикордонної безпеки.
Про це пише UA із посиланням на Офіс президента.
Зокрема, укладено рамкову угоду між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Сполучених Штатів щодо стратегічних основ оборонного партнерства, яка створює умови для суттєвого посилення співпраці між двома державами у сфері оборони, забезпечує міжнародно-правову підтримку з боку США суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України, спільну протидію російській агресії, а також сприяє набуттю Україною членства в НАТО.
Угода підтверджує ключові принципи та визначає амбітні цілі двосторонніх відносин України та США у сфері оборони.
До грудня 2026 року оборонні відносини будуть зосереджені на підтвердженні того, що двостороння співпраця в галузі безпеки, а також підтримка США, включно з повноцінною програмою тренувань та навчань, ефективно допомагають Україні протидіяти російській агресії; проведенні реформ у секторі оборони відповідно до принципів і стандартів НАТО; сприянні виконанню положень стратегії розвитку оборонної промисловості та реалізації реформ з метою задоволення потреб Збройних сил України; поглибленні співпраці в Чорноморському регіоні з метою забезпечення свободи судноплавства та ефективної протидії загрозам і викликам у всіх сферах військової діяльності; посиленні співпраці в галузі кібербезпеки; більш тісному партнерстві оборонних розвідувальних спільнот.
Також підписано угоду між урядом України та урядом США про проєкти у сфері досліджень, розробок, випробувань і оцінки, яка засвідчує фундаментальне поглиблення співпраці між двома країнами у науково-технічному та військово-технічному напрямах і сприяє розбудові міжнародно-правових основ для укладення контрактів з реалізації спільних науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт у оборонній сфері.
Документ створює умови для впровадження передових оборонних технологій, започаткування проєктів у сфері модернізації озброєння та військової техніки із залученням інвестицій американської сторони та передбачає реалізацію заходів з проведення тестувань озброєння і військової техніки з використанням обладнання та технологій, яких немає в Україні.
Крім того, підписано Меморандум про взаєморозуміння між Державним космічним агентством України та Космічним командуванням Міністерства оборони США щодо співпраці у сфері безпеки космічних польотів і надання послуг та інформації з космічної ситуаційної обізнаності.
Документ розширює розвиток українсько-американського співробітництва новим напрямом, відповідає участі України в реалізації космічної програми “Артеміда” під проводом США, відкриває для нашої держави додаткові можливості в контексті намірів щодо підготовки власної ракети-носія для майбутніх комерційних запусків, системно сприятиме поновленню колишніх або укладенню нових двосторонніх домовленостей між Україною та Сполученими Штатами в космічній сфері.
Також у Вашингтоні укладено угоду між Адміністрацією Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та Державним департаментом США про встановлення лінії захищеного зв’язку.
Документ передбачає наявність лінії захищеного зв’язку, забезпечує стабільний спеціальний канал комунікації між Україною та США, демонструє збереження й зміцнення двосторонньої довіри між Києвом і Вашингтоном, відповідає спільним українсько-американським інтересам щодо укріплення миру й міжнародної безпеки, сприяє зменшенню загроз та підвищує ефективність виконання причетними національними урядовими підрозділами їхніх функцій.
Державна прикордонна служба України та Митна та прикордонна служба США уклали угоду між урядами країн щодо використання інформації про тих, хто подорожує.
“Це черговий крок до підвищення рівня прикордонної та національної безпеки як України, так і США і визначний крок стратегічного партнерства“, – зазначають в ОП.
Україні буде надана допомога в розгортанні Системи автоматизованого націлювання ATS-GLOBAL, що є ефективним інструментом з аналізу ризиків.
Раніше стало відомо, що Україна та США підписали меморандум про будівництво енергоблоку Хмельницької АЕС.
Також нагадаємо, що Володимир Зеленський обговорив з керівником NASA спільні проєкти.