Україна та союзники розкритикували “мирні плани” Китаю та Бразилії — подробиці (ВІДЕО)

Ілюстрація: dw.com

Взяли до уваги, але продовжать просувати свій так званий мирний план — так у Пекіні відреагували на критику президента України Володимира Зеленського. Він вважає, що ініціатива, яку раніше Китай представив спільно з Бразилією, є деструктивною, передає FREEДОМ.

Україна неодноразово наголошувала, що мирна формула президента Зеленського є єдиним прийнятним способом дипломатичного завершення російської агресії. Питання так званих альтернативних мирних планів вкотре випливло під час нещодавнього інтерв’ю українського лідера виданню Metropoles. У ньому президент назвав деструктивним так званий мирний план, представлений лідерами Бразилії та Китаю у травні 2024 року. У відповідь на це у Пекіні заявили, що підтримують зв’язок із Києвом, а сама КНР нібито виступає посередником просування майбутнього мирного процесу.

“Загальні домовленості отримали позитивний відгук від понад 110 країн… Китай продовжуватиме сприяти мирним переговорам і відіграватиме конструктивну роль у політичному врегулюванні кризи”, — заявив речник Міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін на пресконференції.

Так званий китайський мирний план розкритикували західні союзники Києва. У пресрелізі за підсумками нещодавнього діалогу ЄС — США йдеться про те, що КНР, будучи членом Ради безпеки ООН, порушує принципи Статуту організації своєю нібито “мирною ініціативою”. Зокрема у тому, що стосується поваги до незалежності та територіальної цілісності держав. Із засудженням китайського плану Вашингтон виступив і на нещодавньому засіданні Ради безпеки ООН.

“Мирна пропозиція” Китаю із шести пунктів для врегулювання того, що Китай називає “українською кризою”. Вона не відповідає формулі миру України та не містить підтримки суверенітету та територіальній цілісності України. Чи має намір Китай винагородити Росію за порушення Статуту ООН? План Китаю із шести пунктів створить небезпечний прецедент. Ми тут не для того, щоб винагороджувати порушників Статуту ООН”, — заявив представник США при ООН Роберт Вуд.

Втім, просування власного плану не завадить Китаю взяти участь у наступному мирному саміті, організованому Україною. Reuters із посиланням на свої джерела повідомляє, що у кулуарах міжнародного військово-дипломатичного форуму в Пекіні Китай висловив готовність до участі у другому Саміті миру. Експерти вважають, що присутність КНР зможе серйозно посилити вплив заходу.

“Участь Китаю, звісно, суттєво вплине на характер цього заходу, і, напевно, підвищить серйозність його сприйняття, а також серйозність сприйняття будь-яких рішень, які будуть ухвалені на ньому. А по-друге, можливо, дозволить підключити до його проведення низку інших держав, які досі якимось чином або ігнорували цей захід, або намагалися якось уникнути”, — прокоментував політолог, доктор політичних наук Петро Олещук.

Ще одним важливим приводом для Китаю приєднатись до другого мирного саміту є запрошення на нього російської сторони. Саме відсутністю представників Москви Пекін аргументував свою відмову брати участь у першій конференції у Швейцарії. Тепер, на думку аналітиків, коли Україна висловила готовність прийняти країну-агресора на заході, це зможе залучити як Китай, так і країни глобального Півдня. Що поставить Москву в невигідне становище, якщо та не з’явиться на Саміті миру.

Читайте також: Китай не припинить підтримувати Росію через стратегічні інтереси — розбір експертки

Нагадаємо, на думку генерала армії України, керівника Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.) Миколи Маломужа, Путін прагне закінчити війну на своїх умовах вже цього року, зокрема, здійснюючи тиск на лідерів третіх країн щодо переговорів з Києвом на умовах Москви.

Читайте також: Хто може запросити Росію на Саміт миру, перелічив Подоляк

Прямий ефір