Україна та Молдова підійшли до старту переговорів щодо вступу в ЄС — підтримка суспільствами (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: bicycletouringpro.com

Робота міжурядових конференцій зі вступу України та Молдови до Європейського Союзу розпочнеться 25 червня. Головним переговорником від Кишинева стане віцепрем’єрка із питань європейської інтеграції Крістіна Герасимова. А 20 жовтня у Молдові відбудеться референдум щодо вступу республіки до ЄС, повідомляє FREEДОМ.

Молдова, як і Україна, набула статусу кандидата в Євросоюз ще у 2022 році. Наприкінці 2023 року Єврорада дала старт переговорам про вступ країни до ЄС, а 13 березня 2024 року Єврокомісія направила на розгляд до Євроради проект рамок переговорів з Кишиневом. Вже на початку червня Єврокомісія рекомендувала розпочати переговори щодо вступу Молдови та України до Євросоюзу.

“За цими зусиллями з модернізації країни стоять тисячі людей із державних установ, і робота кожного з них має вирішальне значення для нашої країни — підготувати Республіку Молдова до вступу до 2030 року. Молдова — член Євросоюзу — це єдиний шлях розвитку, яким ми забезпечимо мир, благополуччя та найкраще життя всім нашим громадянам. На референдумі восени народ Республіки Молдова вирішить, чи це напрямок розвитку країни і спадщина, яку ми залишаємо наступним поколінням”, — зазначила президентка Республіки Молдова Мая Санду в Facebook.

Ближче до світлого майбутнього, геть — від московського впливу — вектор політики Кишинева. Тим більше що Росія не полишає спроб дестабілізувати ситуацію всередині Молдови. Мітинги проросійських політиків, шпигунство на користь Кремля і відверту брехню російського МЗС про нібито бажання Кишинева здійснити військову агресію щодо невизнаного Придністров’я — всі ці методи, впевнені експерти, з кожним роком стають менш дієвими.

“Я бачу, як суспільство прокидається, люди розуміють небезпеку цієї гібридної війни. Те, що ми відчуваємо на основі нашого досвіду в лапках з політики Росії, яку вона провадить на пострадянському просторі, зараз доповнюється конкретною інформацією, особливо коли ми бачимо, як нахабно та безцеремонно намагаються закидати мільйони доларів для підривної діяльності з боку Російської Федерації”, — коментує депутат парламенту Республіки Молдова Оазу Нантой.

Згідно з останніми соцопитуваннями, проведеними медіахолдингом CBS Research, за європейське майбутнє Молдови готові проголосувати понад 56% опитаних. Проти — 25%. Інші не визначилися або не планують брати участь у референдумі. Водночас, дослідження самого Євросоюзу станом на кінець 2023-го показують: 62% жителів Молдови позитивно ставляться до ЄС, тоді як негативно — лише 8%.

“Я впевнений, що ми подолаємо цей рубікон, і повернення до минулого бути не може, тому що сам Путін належить безнадійному імперському минулому та його “увага” до Молдови, інтенсифікація гібридної війни проти Молдови пояснюється саме тим, що він зав’язав в Україні, він збанкрутував у стратегічній перспективі в Україні”, — вважає Оазу Нантой.

Рівень підтримки євроінтеграції в Україні значно вищий, ніж у Молдові. За даними Центру Разумкова за квітень поточного року, 84% респондентів підтримують вступ країни до ЄС. Високий рівень підготовки Києва до приєднання до європейської родини відмічають й у Брюсселі. За словами президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, Україна виконала всі вимоги Євросоюзу, озвучені у 2022 році.

“Ми маємо бути поряд з Україною сьогодні та завтра і підтримувати її всім, що їй потрібно. Україна має мати можливість покластися на нас. Слава Україні!” — заявила Урсула фон дер Ляєн.

З 1 липня головуватиме у Євросоюзі Угорщина. Попри складнощі у відносинах країн, Будапешт, як повідомляють в Офісі президента (ОП) України, не блокував проект переговорних рамок для Києва. Тому, за словами заступника глави ОП Ігоря Жовкви, Україна сподівається на конструктивну позицію Угорщини.

Читайте також: Кремль намагається розгойдувати ситуацію в Молдові: які методи застосовує Москва (ВІДЕО)

Раніше політолог, головний редактор медіаресурсу AVA-TV (Молдова) Андрій Андрієвський заявив, що проросійська риторика в Молдові останнім часом радикалізувалася. Причина — висока конкуренція між проросійськими партіями. 

Прямий ефір